Sosnowiecki Park Naukowo Techniczny - budowa infrastruktury

Artykuł sponsorowany
„Gospodarcza Brama Śląska – etap I: Uruchomienie Zagłębiowskiej Strefy Gospodarczej – Sosnowiecki Park Naukowo – Technologiczny, zad. 3 – Budowa infrastruktury technicznej na potrzeby SPN-T – etap I”.

Inwestycja współfinansowana ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007-2013, Priorytet I: Badania i rozwój technologiczny, innowacje i przedsiębiorczość, Działanie 1.1: Wzmocnienie atrakcyjności inwestycyjnej regionu, Poddziałanie 1.1.1: Infrastruktura rozwoju gospodarczego.

Województwo śląskie jest jednym z tych regionów, na obszarze których znajduje się najwięcej terenów poprzemysłowych. Wydawałoby się, że to ogromny problem, zwłaszcza że nasze województwo należy do najmniejszych w skali kraju, a równocześnie jest terenem bardzo zaludnionym i silnie zurbanizowanym. Okazuje się jednak, że wiele samorządów potrafi atrakcyjnie zagospodarować tereny pokopalniane. Doskonałym przykładem jest Gmina Sosnowiec, która na terenach po kopalni Niwka-Modrzejów tworzy Zagłębiowską Strefę Gospodarczą nastawioną na rozwój nowoczesnych technologii.

Powstaje tam między innymi Sosnowiecki Park Naukowo – Technologiczny, na potrzeby którego właśnie budowana jest infrastruktura techniczna. Sama idea Strefy i Parku Naukowo — Technologicznego już została doceniona. W gronie dziesięciu najciekawszych inwestycji zgłoszonych do konkursu Top Inwestycje Komunalne 2012 znalazła się właśnie Gospodarcza Brama Śląska I etap w Sosnowcu.

Wręczenie nagród w tym prestiżowym konkursie nastąpiło podczas pierwszego dnia Europejskiego Kongresu Gospodarczego, który miał miejsce w Katowicach i było jednym z ważniejszych wydarzeń pokazujących sukcesy naszych samorządów. Gospodarcza Brama Śląska to pomysł bardzo odkrywczy, pokazujący w jaki sposób można zagospodarować tereny pokopalniane, a jednocześnie przyciągnąć do miasta nowe firmy.

Władze samorządowe w ten sposób przeciwdziałają niekorzystnym procesom restrukturyzacji przemysłu i ich skutkom. Gospodarcza Brama Śląska to wspólna inicjatywa Sosnowca, Będzina, Czeladzi i Jaworzna. Obejmuje ona swoim zakresem zarówno uzbrojone pola inwestycyjne różnej wielkości, jak i obiekty Sosnowieckiego Parku Naukowo-Technologicznego przystosowane do prowadzenia innowacyjnej działalności gospodarczej. W ramach projektu Gmina Sosnowiec realizuje cztery zadania inwestycyjne.

Pierwsze trzy zadania dotyczą powstania zlokalizowanego w południowej części Sosnowca, w dzielnicy Niwka, na terenie byłej KWK „Niwka-Modrzejów”, Sosnowieckiego Parku Naukowo-Technologicznego. Natomiast czwarte polega na uzbrojeniu pól inwestycyjnych w rejonie zlikwidowanej kopalni Piasku Podsadzkowego „Maczki-Bór”.

W ramach tego projektu zrealizowano kilka celów. Po pierwsze wymyślono, jak nadać starym pokopalnianym obiektom nowe funkcje. Ta koncepcja daje jednocześnie szansę na rozwój nowoczesnego biznesu. Po drugie – co równie ważne – przygotowano odpowiednią koncepcję finansowania z udziałem środków unijnych. To znacznie ułatwia realizację inwestycji.

Jednocześnie w starej przemysłowej dzielnicy miasta pojawiła się szansa na rozwój nowoczesnego biznesu. Sosnowiecki Park Naukowo — Technologiczny został już oficjalnie otwarty, dokładnie 7 maja. – To dla nas bardzo ważne inwestycje, nie tylko w skali Sosnowca ale i całego regionu — podkreśla Zastępca Prezydenta Miasta Sosnowca, Ryszard Łukawski.

– Jestem pewien, że obiekty SPN-T wspólnie m.in. z uczelniami wyższymi i przedsiębiorcami wypełnimy nowoczesnymi technologiami. Cieszę się też, ze zdołaliśmy zachować tak charakterystyczne dla Niwki obiekty jak na przykład znajdujący się na terenie byłej kopalni „Niwka-Modrzejów„ budynek tak zwanego „okrąglaka”. W ramach projektu „Gospodarcza Brama Śląska – etap I: Uruchomienie Zagłębiowskiej Strefy Gospodarczej – Sosnowiecki Park Naukowo – Technologiczny, zad. 3 – Budowa infrastruktury technicznej na potrzeby SPN-T – etap I” realizowane są obecnie kolejne prace.

Jak wyjaśniają nam w Wydziale Inwestycji Miejskich Urzędu Miejskiego w Sosnowcu, przedmiotem wspomnianego projektu jest budowa infrastruktury technicznej dla potrzeb Sosnowieckiego Parku Naukowo – Technologicznego. Dotyczy to zarówno układu drogowego, sieci wodociągowej, kanalizacji deszczowej, sanitarnej, jak i teletechnicznej oraz oświetlenia drogi. Wybudowana droga o długości ok. 0,7 km ma skomunikować teren SPN-T z ul. Wojska Polskiego i ul. Orląt Lwowskich.

– W ramach zad. 1 i zad. 2 projektu Gospodarczej Bramy Śląska przygotowaliśmy infrastrukturę techniczną dla obiektów, które wyremontowaliśmy pod potrzeby Sosnowieckiego Parku Naukowo – Technologicznego, tak żeby mogły one sprawnie funkcjonować – wyjaśnia Elżbieta Pękala, Naczelnik Wydziału Inwestycji Miejskich Urzędu Miejskiego w Sosnowcu. – Obecne prace związane z infrastrukturą objęły szerszy zakres i pozwoliły na uzbrojenie praktycznie całego terenu Sosnowieckiego Parku Naukowo – Technologicznego.

Dzięki temu będą tam mogły inwestować również inne firmy zainteresowane działalnością innowacyjną. Jest też możliwość adaptacji kolejnych obiektów pokopalnianych pod potrzeby firm innowacyjnych, które mogą je wykorzystać dla działalności produkcyjnej i badawczej – podkreśla Elżbieta Pękala.

Termin realizacji, jak to w przypadku większości inwestycji w Sosnowcu, jest krótki. W dniu 11 maja br. podpisano umowę z Wykonawcą robót – firmą SKANSKA S.A., a zakończenie robót wyznaczono już wkrótce – na 15 listopada 2012 r. – Termin 15 listopada nie jest zagrożony i na pewno zostanie dotrzymany – mówi Elżbieta Pękala.

– Myślę, że jest to ważny dla nas projekt, bowiem stanowi on odpowiedź na potrzeby regionu, miasta oraz przedsiębiorców, którzy działają i planują działać w dziedzinie innowacji – podkreśla Honorata Musialik z Wydziału Inwestycji Miejskich Urzędu Miejskiego w Sosnowcu – Warunki do takiej działalności nie są wystarczające, w regionie mało jest przedsiębiorstw innowacyjnych, niedostateczny jest stopień współpracy i wzajemnych powiązań pomiędzy tym sektorem i jednostkami naukowo-badawczymi.

Dodaje, że wybudowana w ramach zadania 3 infrastruktura skomunikuje teren SPN-T z siecią dróg lokalnych i regionalnych, co ma na celu zachęcenie przedsiębiorców wdrażających lub zamierzających wdrażać nowoczesne technologie do inwestowania na przedmiotowym obszarze. – Myślę, że dzięki lepszym drogom w tym rejonie nasze miasto znów zyska na atrakcyjności inwestycyjnej – podkreśla Honorata Musialik.

Sosnowiecki projekt pokazuje, że same samorządy przy wsparciu środków unijnych umiejętnie szukają nowych zastosowań dla obiektów i terenów poprzemysłowych.

TINTA
Projekt w skrócie
Finansowanie projektu
Zadanie uzyskało dofinansowanie na poziomie 85% kwoty całkowitych wydatków kwalifikowalnych projektu. Wartość projektu wynosi – zgodnie z umową dofinansowania: 4.615.637,02 zł, w tym dofinansowanie: 3.500.109,22 zł.

Opis projektu:
W ramach realizacji projektu wybudowana zostanie infrastruktura techniczna dla potrzeb Sosnowieckiego Parku Naukowo – Technologicznego w nw. zakresie:
Budowa ogólnodostępnej drogi publicznej o długości ok. 700 mb klasy L – lokalnej z dwukierunkowym ciągiem pieszo – rowerowym o szerokości 3,50 m i o szerokości pasa drogowego od 11,00 do 20,00 m
Budowa wodociągu Budowa kanalizacji sanitarnej
Budowa kanalizacji deszczowej Budowa kanalizacji teletechnicznej Wykonanie oświetlenia drogi.

Termin realizacji i opis stanu zaawansowania:
W dniu 11 maja 2012 r. podpisano umowę z Wykonawcą inwestycji – firmą SKANSKA S. A. Planowany termin zakończenia robót: do dnia 15 listopada 2012 r.
Na chwilę obecną na ukończeniu są roboty w zakresie sieci wodociągowej, kanalizacyjnej, kanalizacji teletechnicznej i oświetlenia budowanej drogi. Zostało do wykonania ok. 100 mb drogi.

Cel projektu:
Realizacja projektu przyczyni się do osiągnięcie m.in. następujących efektów ekonomicznych:
budowa i rozwój infrastruktury wspierającej powstawanie i rozwój małych, innowacyjnych firm;
wzrost wartości nakładów inwestycyjnych podmiotów gospodarczych w mieście;
wzrost wartości uzbrojonych nieruchomości, zagospodarowanie zbędnego i niewykorzystanego majątku pokopalnianego;
powstanie nowych przedsiębiorstw zlokalizowanych na terenie SPN-T;
stymulowanie powstawania nowych miejsc pracy;
unowocześnienie struktury gospodarki miasta; zainicjowanie działalności firm innowacyjnych „uczulonych” na potrzeby rynku;
wzrost potencjału rozwojowego miasta; zwiększona konkurencyjność gospodarki regionu; zmiana wizerunku miasta w oczach inwestorów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na sosnowiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto