Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Sosnowiecki MOPS przeciwdziała przemocy w rodzinie. Kolejny rok kampanii „Nie słyszę, nie widzę, nie mówię”

Adam Tobojka
Adam Tobojka
ELG21/Pixbay
Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Sosnowcu od wielu lat angażuje się w realizację programów profilaktyczno-edukacyjnych. Od dwóch lat prowadzi również działania z obszaru przeciwdziałania przemocy w rodzinie. Jednym z takich przedsięwzięć jest kampania „Nie słyszę, nie widzę, nie mówię”.

Celem kampanii „Nie słyszę, Nie widzę, Nie mówię” jest zwiększenie wiedzy i świadomości społecznej na temat przemocy w rodzinie. MOPS dostrzega problem przemocy domowej i chce przeciwdziałać temu zjawisku oraz uwrażliwić społeczeństwo na potrzebę reagowania w sytuacji przemocy w rodzinie, dlatego bezpośrednimi adresatami kampanii są mieszkańcy Sosnowca oraz województwa śląskiego, ze szczególnym uwzględnieniem osób doznających przemocy oraz osób stosujących przemoc.

Działania podejmowane w ramach kampanii „Nie słyszę, Nie widzę, Nie mówię” mają uświadomić mieszkańcom Zagłębia i Śląska, że na przemoc nie można być obojętnym – należy i trzeba reagować.

- Kampania skierowana jest przede wszystkim do osób, które cierpią na wskutek przemocy ze strony członków rodziny. Najczęściej jest to ojciec, ale zdarza się również, że to dziecko jest przemocowcem w stosunku do rodziców. Takim osobom trudno zgłaszać się na policję. Dlatego też przygotowaliśmy broszury, ulotki i plakaty, które mają pomóc w zdobyciu wiedzy, do kogo takie osoby mają się zgłosić. W broszurze znajduje się również poradnik, jak założyć niebieską kartę i wzór dokumentu z badań lekarskich – zgłoszenie przemocy nie wymaga teraz wyników obdukcji, a badania lekarza rodzinnego, który może samodzielnie sporządzić taki raport – mówi Marek Kopczacki, specjalista MOPS Sosnowiec.

Sosnowiecki MOPS ofiarom przemocy domowej oferuje darmową pomoc psychologiczną i prawną, a także zakwaterowanie dla osób, które muszą ze względów bezpieczeństwa opuścić mieszkanie, w którym przebywa osoba przemocowa.

Statystyki sosnowieckiego MOPS-u za rok 2109 pokazują, że problem przemocy domowej w naszym mieście jest jak najbardziej rzeczywisty. Wtedy to zapewniono opiekę 28 dzieciom będącym ofiarami przemocy.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sosnowiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto