Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Sosnowiecka Lewica uczciła pamięć o Edwardzie Gierku. Pod tablicą pamiątkową posięconą politykowi złozono kwiaty

Adam Tobojka
Adam Tobojka
Biuro Poselskie Włodzimierza Czarzastego
6 stycznia przypadła 110 rocznica urodzin urodzonego w sosnowieckiej Porąbce sekretarza Komitetu Centralnego Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej, Edwarda Gierka. Przedstawiciele Lewicy i pracownicy biura poselskiego Włodzimierza Czarzastego z tej okazji złożyli kwiaty pod tablicą pamiątkową, upamiętniającą polityka.

Edward Gierek urodził się 6 stycznia 1913 roku w wsi Porąbka, będącej obecnie jedną z dzielnic Sosnowca. Pochodził z rodziny robotniczej, jego ojciec, Adam, był górnikiem w kopalni „Kazimierz”. Po śmierci ojca wraz z rodziną wyemigrował do Francji, gdzie rozpoczął działalność w polskiej sekcji Francuskiej Partii Komunistycznej. Za współorganizację strajku w kopalni Leforest został karnie wysiedlony do Polski. Po odbyciu służby wojskowej wyemigrował do Belgii, gdzie w czasie wojny działał w belgijskim ruchu oporu.

Po wojnie powrócił do kraju i przystąpił do PPR-u. OD 1952 roku był posłem na sejm PRL, w roku 1970 objął funkcję pierwszego sekretarza Komitetu Centralnego partii, którą pełnił do 1980 roku. „Dekada Gierka” to okres dynamicznego rozwoju przemysłowego i gospodarczego kraju, a to dzięki zaciągniętym na Zachodzie pożyczkom. Ten wyhamował jednak w drugiej połowie dekady, gdy recesja doprowadziła do fali strajków, zakończonych porozumieniami sierpniowymi w 1980 roku. Wtedy to też Gierek odsunięty został od funkcji sekretarza. Resztę życia spędził w gronie rodzinnym, z dala od polityki. Zmarł w 2001 roku, został pochowany na cmentarzu w sosnowieckim Zagórzu.

Pamięć o polityku uczcili lokalni przedstawiciele Lewicy i pracownicy biura poselskiego Włodzimierza Czarzastego. Pod tablicą pamiątkową znajdującą się w galerii poświęconej ważnym dla historii miasta i kraju postaciom złożono kwiaty.

Po ponad dwudziestu latach od śmierci, postać Edwarda Gierka wciąż wzbudza silne emocje w mieszkańcach regionu i kraju. Zdają sobie z tego sprawę przedstawiciele Lewicy, jednak kładą nacisk na pozytywne aspekty rządów sosnowiczanina.

- [Edward Gierek] to przywódca, którego historia wzbudza ogromne emocje zarówno wśród zwolenników jak i przeciwników. W Sosnowcu pamiętamy o ogromnym skoku rozwojowym, jaki zanotowało nasze miasto w latach 70. XX wieku i wkładzie Edwarda Gierka w dzisiejszy kształt Sosnowca – mówi Michał Wcisło, radny rady miasta.

- Edward Gierek to postać ważna dla historii nie tylko Zagłębia Dąbrowskiego, ale również całej Polski. Dzięki Gierkowi wybudowano tysiące mieszkań, dróg, osiedli, które działają i funkcjonują do dziś – mówi Jakub Ćmachowski, rzecznik prasowy Lewicy w Sosnowcu.

Edward Gierek pozostaje jedną z najważniejszych postaci w historii Zagłębia Dąbrowskiego. To dzięki jego polityce gospodarczej w Dąbrowie Górniczej powstała Huta Katowice, największy ośrodek przemysłu ciężkiego w regionie, osiedla mieszkań w sosnowieckich Zagórzu i Środuli, jedną z pierwszych w kraju tras szybkiego ruchu - popularna „gierkówka”.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sosnowiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto