Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Sosnowiecka Jesień Teatralna. Zagłębiowska Mediateka przygotowała warsztaty i konkursy

OPRAC.:
Kacper Jurkiewicz
Kacper Jurkiewicz
Zagłębiowska Mediateka w ramach Sosnowieckiej Jesieni Teatralnej przygotowała ciekawe warsztaty i konkursy dla mieszkańców Sosnowca i okolic. Warto się zapisać, bo udział jest bezpłatny. 

Zobacz kolejne plansze. Przesuń plansze w prawo - wciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Zagłębiowska Mediateka w ramach Sosnowieckiej Jesieni Teatralnej przygotowała ciekawe warsztaty i konkursy dla mieszkańców Sosnowca i okolic. Warto się zapisać, bo udział jest bezpłatny. Zobacz kolejne plansze. Przesuń plansze w prawo - wciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Kacper Jurkiewicz
Zagłębiowska Mediateka wita jesień z otwartymi ramionami. Sosnowiecka biblioteka przygotowała kilka interesujących wykładów oraz dwa konkursy w ramach tegorocznej edycji Sosnowieckiej Jesieni Teatralnej. Tworzenie masek dla seniorów, warsztaty tworzenia pop-upów czy nauki teatralne. Sprawdźcie, co będzie się działo. Wszystkie zajęcia są bezpłatne, ale obowiązują zapisy.

Sosnowiecka Jesień Teatralna w Zagłębiowskiej Mediatece

Nadeszła jesień. Pogoda nie będzie już tak przyjazna, ale to nie oznacza, że wolny czas będziemy musieli spędzać jedynie w domu. Warto wybrać się na ciekawe zajęcia do Zagłębiowskiej Mediateki. Już w najbliższych dniach czeka na nas sporo atrakcji.

Seniorzy stworzą maski teatralne w sosnowieckiej bibliotece

Zagłębiowska Mediateka zaprasza kreatywnych seniorów to udziału w ciekawych warsztatach plastycznych. Związane będą z tematyką teatralną - uczestnicy nauczą się jak tworzyć różnego rodzaju maski. Oczywiście oprócz teorii, będą mogli własnoręcznie stworzyć maski teatralne i karnawałowe maski weneckie.

Zajęcia odbędą się 6 października (wtorek) o godz. 17 w sali edukacyjnej Mediateki. Seniorzy nie muszą się martwić o materiały, te zostaną im zapewnione. Ilość miejsc jest ograniczona. Zapisy pod numerem: 693 266 411.

Dzieci w Mediatece stworzą własne pop-upy

Masz dziecko lub wnuka w wieku 6-12 lat? To zachęć go do udziału w warsztatach tworzenia książek przestrzennych „Od pop-up book do scenografii”. Zajęcia rozwiną ich umiejętności plastyczne i rozwiną ich kreatywność.

W języku polskim „pop-up books” często nazywane są książkami-rozkładankami. Są to trójwymiarowe przestrzenne konstrukcje, wykorzystujące mechanizm otwierania zgiętej kartki papieru. Od tradycyjnej książki różnią się m. in. konstrukcją oraz ruchomymi elementami, które pozwalają na animowanie ilustracji. Tworzy się je poprzez wycinanie i odpowiednie zaginanie papieru, następnie doklejanie przygotowanych elementów na rozłożonej karcie. Po otwarciu takiej karty elementy samoistnie się unoszą lub wprawiane są w ruch. Dzięki tej technice można także tworzyć projekty scenografii teatralnej.

Podczas zajęć odbędzie się prezentacja książek przestrzennych oraz metod ich wykonania, następnie uczestnicy stworzą własne projekty scenografii do wybranych scen ze znanej bajki. Dzieci zbudują przestrzeń, scenografię, z wykorzystaniem kolorowych papierów i innych materiałów, takich jak tkaniny, sznurki, włóczki.

Warsztaty odbędą się 16 października w godz. 17-18.30 w sali edukacyjnej Mediateki. Na zajęcia obowiązują zapisy, które przyjmuje Świat Nauki i Fantazji oraz Informatorium (I piętro) Zagłębiowskiej Mediateki najpóźniej do 15 października. Wstęp wolny.

Warsztaty teatralne dla dzieci

Aktorzy Teatru Zagłębia poprowadzą warsztaty teatralne „Akademia młodego aktora” dla dzieci w wieku 6-12 lat. Warsztaty odbędą się 5, 12 i 19 października o godz. 17 w Mediatce. Udział w zajęciach jest bezpłatny, ale obowiązują zapisy.

Podczas trzech kolejnych zajęć uczestnicy będą poznawać różne formy teatralne oraz tajniki zawodu aktora. Pierwsze zajęcia, które odbędą się 5 października poprowadzi Agnieszka Matejuk. Uczestnicy poznają teatrzyk kamishibai, wywodzącą się z Japonii technikę czytania, czy opowiadania historii lub bajki, z wykorzystaniem małej, drewnianej, częściowo otwartej skrzynki, pełniącej rolę sceny oraz kartonowych plansz z tekstem i obrazkami.

12 października wspólnie z Agnieszką Bieńkowską, dzieci będą poznawać liczący ponad 2000 lat teatr cieni, a więc rodzaj teatru lalkowego, w którym widz obserwuje na ekranie cienie rzucane przez dekoracje, rekwizyty, lalki i aktorów. Będą to plastyczno-teatralne warsztaty skierowane do dzieci, które chcą poznać ten zagadkowy i magiczny teatr.

Trzecie spotkanie, które odbędzie się 19 października poprowadzi Kamil Bochniak. Uczestnicy dowiedzą się, jak aktor używa swojego ciała jako instrumentu służącego do zbudowania postaci scenicznej, jak za pomocą ruchu, gestu, mimiki oraz głosu kreuje swojego scenicznego bohatera.

Mediateka przygotowała konkurs plastyczny

Zagłębiowska Mediateka przygotowała także dwa konkursy dla dzieci. Pierwszy z nich jest plastyczny i dotyczy Zwierzyńca Jana Brzechwy. Mogą wziąć w nim udział dzieci w wieku 6-12 lat.

Zadaniem uczestników jest wykonanie lalki teatralnej (pacynki, kukiełki, marionetki), inspirowanej wybranym wierszem ze zbioru Jana Brzechwy „Zwierzyniec”. Lalki należy przysłać lub dostarczyć do Informatorium Mediateki do 17 października. Musimy wypełnić też kartę uczestnika, którą znajdziemy na stronie biblioteki. Do każdej pracy musi być dołączona metryczka, na której znajdą się: imię i nazwisko autora pracy, nazwa postaci, którą przedstawia praca oraz tytuł wiersza ze zbioru „Zwierzyniec”.

Zwycięzców konkursu poznamy 23 października o godz. 10 w auli Mediateki podczas gali kończącej Sosnowiecką Jesień Teatralną. Czekają atrakcyjne nagrody. Regulamin konkursu również znajduje się na stronie biblioteki.

Uczniowie wystąpią na auli Mediateki z monodramem

Drugi z konkursów „Teatr jednego aktora” skierowany jest do uczniów szkół ponadpodstawowych. Może wziąć udział w nim każdy uczeń tego rodzaju szkoły z województwa śląskiego. Zadanie jest ciekawe - należy przygotować własny monodram na podstawie dzieła literackiego.

Konkurs będzie przebiegał w dwóch etapach. Warunkiem przystąpienia do I etapu będzie nagranie przygotowanego występu w wersji video oraz przesłanie e-maila z aktywnym linkiem do pliku z nagraniem oraz skanami lub czytelnymi fotografiami wypełnionych i podpisanych dokumentów na adres [email protected], najpóźniej do 10 października 2020.

W ramach drugiego etapu zakwalifikowani uczestnicy wystąpią przed publicznością i jury na auli w Mediatece. Występy zobaczymy 20 października od godz. 10. Konkurs będzie rejestrowany, występy uczestników będzie można zobaczyć na stronie internetowej oraz w mediach społecznościowych biblioteki. Czekają atrakcyjne nagrody dla uczniów oraz nauczycieli/opiekunów.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sosnowiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto