Sosnowiec: zawody ratownicze w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 14 [ZDJĘCIE]

TOS/mat.prasowe
Udostępnij:
W Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 14 odbyły się I Międzyszkolne Zawody Ratownictwa Przedmedycznego "Każdy z nas jest ratownikiem 2013". Spośród 12 zgłoszonych drużyn z sosnowieckich gimnazjów i szkół średnich najlepsze okazały się uczennice Zespołu Szkół Architektoniczno-Budowlanych.

Na uczestników z ośmiu sosnowieckich szkół, czekały nie lada wyzwania. Organizatorzy – Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 7 i Wyższa Szkoła Medyczna w Sosnowcu postarały się, aby uczestnicy musieli wykazać się nie tylko wiedzą teoretyczną, ale i praktyczną. - Drużyny musiały wykazać się wiedzą teoretyczne podczas testu oraz umiejętnościami praktycznymi na przygotowanych wcześniej stanowiskach symulujących różne zdarzenia związanymi z wypadkami - wyjaśnia Anna Szaszkowska, nauczyciel - doradca zawodowy z ZSO nr 14.

O ile test poszedł sprawie, to praktyka zaskoczyła uczestników. Reanimacja nieprzytomnej osoby, ofiara wypadku sportowego, ranny z poparzeniami, atak padaczki podczas studniówki, a w dogrywce rowerzysta z przebitym płucem. Takie symulacje przygotowali studenci Wyższej Szkoły Medycznej w Sosnowcu dla swoich młodszych kolegów. Nad wszystkim czuwał Marcin Koszowski – ratownik medyczny i wykładowca w WSM, który podczas turnieju pełnił rolę głównego jurora. - Spokojnie nie musicie się spieszyć. Jak poznacie zadanie będziecie mieć czas na przygotowanie. Gdy będziecie gotowi powiedzcie - instruował zawodników Koszowski.

Największą liczbę punktów uzyskały Ania, Martyna i Daria z Zespołu Szkół Architektoniczno-Budowlanych, drugie miejsce przypadło gospodarzom I Międzyszkolnych Zawodów Ratownictwa Przedmedycznego "Każdy z nas jest ratownikiem 2013" – ZSO nr 14, trzecie powędrowało do ZSO nr 5. Dla organizatorów jednak każdy jest zwycięzcą, gdyż młodzi ludzie udowodnili, że w sytuacji zagrożenia życia nie zawahają się ruszyć pomocą. - Ratowanie życia to najistotniejsza umiejętność jaką może zdobyć młody człowiek. Liczymy, że dzisiejsi uczestnicy w przyszłości zwiążą się z ratownictwem i dalej będą się kształcić w tym kierunku – przyznaje Katarzyna Matusiak, dziekan WSM w Sosnowcu.

ZOBACZ RELACJĘ ZE SPARTAKIADY RATOWNICZEJ W REGIONALNYM CENTRUM KSZTAŁCENIA USTAWICZNEGO

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Najbardziej poważne zawody według Polaków ZOBACZ RANKING

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie