Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Sosnowiec: Zamek Sielecki będzie zmodernizowany. Podpisano już umowę [ZDJĘCIA]

TOS
Władze Sosnowca i właściciel firmy Arkada Radosław Nawara podpisali we wtorek w Urzędzie Miasta w Sosnowcu umowę na wykonanie prac adaptacyjnych Zamku Sieleckiego. W mającym średniowieczne korzenie obiekcie powstaną nowe powierzchnie przeznaczone na cele kulturalne. Zaplanowano także renowację terenu okalającego Zamek.

Zamek Sielecki to najstarszy i najcenniejszy zabytek Sosnowca. Jego historia sięga średniowiecza, istniejące tu fortalicjum odnotowano w dokumentach XV-wiecznych. Nowy zamek o charakterze obronnym powstał około roku 1620, wybudowany przez Sebastiana Minora z Przybysławic. Wówczas było to założenie czteroskrzydłowe, z basztami, otoczone fosą. Przebudowany został w 1814 roku przez Ludwika Anhalta Koethena z Pszczyny. Obiekt w roku 1824 uległ zniszczeniu podczas pożaru, a do roku 1832 został odbudowany. Zamek Sielecki często zmieniał właścicieli, a w latach 60-tych XIX wieku ówczesny właściciel, hrabia Jan Renard, otoczył go parkiem. W drugiej połowie XIX wieku dokonano największych zmian w architekturze obiektu. Został on pozbawiony skrzydła wschodniego z bramą wjazdową i dzisiaj prezentuje się jako zamek na rzucie podkowy. Przebudowy doprowadziły do zatracenia przez obiekt pierwotnego wyglądu, jednak zabytkowy charakter potwierdzają takie jego cechy charakterystyczne, jak ukształtowanie bryły, cztery narożne wieże, oraz ryzality na przedłużeniu skrzydeł bocznych.

- Podpisujemy tak naprawdę dwie umowy. Jedna mówi o pracach budowlanych. Będzie również podpisywana odrębna umowa na rewitalizację parku w tej części, która stanowi teren zamknięty wokół zamku - zaznacza Mateusz Rykała, zastępca prezydenta Sosnowca.

Koszt całego zadania to dokładnie 3.922.982,96 zł. 85 procent tej kwoty to dofinansowanie z funduszy unijnych.
Dofinansowanie na poziomie 85%

- Z tyłu Zamku powstanie ogród w stylu barokowym odpowiadający historycznemu usytuowaniu tego obiektu. Będzie wykonany też parking i wymieniona część ogrodzenia. Jeśli chodzi o sam obiekt, będzie wykonana polichromia w skrzydle południowym, która do tej pory nie była udostępniana zwiedzającym. W skrzydle północnym, czyli tym, które w całości będzie podlegało pracom remontowo-budowlanym wyeksponowane będą odkrywki archeologiczne. Powstaną tam również sale ekspozycyjne. Na parterze dla Działu Regionalnego, a na piętrze dla Galerii Extravagance - wylicza dyrektor Sosnowieckiego Centrum Sztuki Zamek Sielecki Jolanta Skorus.

Obiekt zostanie również dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych (powstanie winda i platforma).

Prace mają się potrwać do końca wakacji.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sosnowiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto