Sosnowiec wprowadza bon żłobkowy. Rodzice będą mogli się o niego ubiegać od stycznia 2022 roku. Na jakich zasadach będzie przyznany?

OPRAC.:
Kacper Jurkiewicz
Kacper Jurkiewicz
Tak wyglądał żłobek miejski w Maczkach w dniu oficjalnego otwarcia placówki w sierpniu 2021 roku. 

Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuń w prawo - wciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Tak wyglądał żłobek miejski w Maczkach w dniu oficjalnego otwarcia placówki w sierpniu 2021 roku. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuń w prawo - wciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Kacper Jurkiewicz
Udostępnij:
Od nowego roku w Sosnowcu obowiązywał będzie bon żłobkowy. Miasto przedstawiło warunki, które muszą spełniać rodzice, by ubiegać się o dofinansowanie na dziecko.

Bon żłobkowy w Sosnowcu. Kto może skorzystać?

W Sosnowcu zostanie wprowadzony bon żłobkowy. Rodzice dzieci w wieku do 3 lat będą mogli ubiegać się o jego przyznanie już od stycznia.

- Celem świadczenia jest wsparcie finansowe rodziców lub opiekunów dzieci do lat 3, którzy ze względu na aktywność zawodową lub inne okoliczności uniemożliwiające im sprawowanie osobistej opieki nad dzieckiem, decydują się na korzystanie z usług niepublicznych żłobków lub klubów dziecięcych funkcjonujących na terenie gminy Sosnowiec, ponosząc z tego tytułu wysokie koszty związane z pobytem dziecka w tych placówkach. Świadczenie ma formę częściowej rekompensaty opłaty za pobyt dziecka w niepublicznym żłobku - wyjaśnia Anna Jedynak, pełnomocnik prezydenta ds. funduszy zewnętrznych i polityki społecznej.

Do tej pory dotacja wypłacana była tylko tym niepublicznym żłobkom, które zostały wybrane w konkursie ofert, a wsparcie trafiało bezpośrednio na konto placówki. Jak informuje Urząd Miejski w Sosnowcu, takie rozwiązanie pozwalało na współfinansowanie kwotą 500 zł miesięcznie pobytu dla ok. 600 dzieci. To w skali roku 3,6 mln zł.

Co ważne - od nowego roku kwota zostanie zwiększona do prawie 4,6 mln zł, co pozwoli dofinansowanie pobytu nawet 766 dzieci. Dotacja wypłacana będzie na podstawie wniosku rodzica, zgodnie z przedstawionym potwierdzeniem dokonania opłaty za żłobek za dany miesiąc.

– To oznacza, że rodzice nie muszą martwić się i szukać niepublicznej placówki, która w konkursie otrzymała dofinansowanie. Można powiedzieć, że teraz dotacja będzie „szła” za dzieckiem – mówi Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca.

Tak wyglądał żłobek miejski w Maczkach w dniu oficjalnego otwarcia placówki w sierpniu 2021 roku. 

Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuń w prawo - wciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Sosnowiec wprowadza bon żłobkowy. Rodzice będą mogli się o n...

Aby ubiegać się o bon należy:

  • zamieszkiwać wraz z dzieckiem na terenie Sosnowca,
  • być zatrudnionym lub wykonywać inną pracę zarobkową,
  • - nie przebywać na urlopie macierzyńskim, rodzicielskim lub wychowawczym na dziecko, na które ubiegamy się o bon,
  • - zapisać dziecko do niepublicznego żłobka lub klubu dziecięcego,
  • - zrezygnować z ubiegania się o objęcie dziecka opieką przez jednostkę miejską – Zespół Żłobka i Klubów Dziecięcych w Sosnowcu w przypadku, gdy dziecko, na które ubiegamy się o bon znajduje się na liście oczekujących na miejsce,
  • - złożyć wniosek wraz z wymaganymi załącznikami.

Bon zostanie przyznany także jeżeli nie jesteśmy zatrudnieni lub nie wykonujemy innej pracy zarobkowej ponieważ jesteśmy osobą niepełnosprawną w stopniu znacznym lub umiarkowanym, kontynuujemy naukę w systemie dziennym lub odbywamy staż, przygotowanie zawodowe lub uczestniczymy w programach aktywizacji zawodowej.

Świadczenie ma być wypłacane w okresach miesięcznych, nie później niż do ostatniego dnia miesiąca, za który zostało przyznane. Warunkiem jest udokumentowania przez rodzica poniesienia opłaty za pobyt dziecka w placówce niepublicznej.

Wnioski będzie można składać przez cały rok kalendarzowy już od 1 stycznia. Rodzice mogą to zrobić zarówno w formie papierowej, jak również elektronicznie poprzez Elektroniczną Platformę Usług Administracji Publicznej (ePUAP). Wzór wniosku wraz z załącznikami dostępny jest do pobrania w Biuletynie Informacji Publicznej w zakładce Sosnowiecki Bon Żłobkowy.

Warto przypomnieć, że Sosnowiec stale rozwija oddziały żłobka miejskiego i tworzy nowe, bo zapotrzebowanie jest ogromne. W 2015 roku w Sosnowcu było 240 miejsc, a już na początku 2022 roku będzie ich prawie 600. Ostatni najnowszy oddział został otwarty w Maczkach w sierpniu 2021 roku. Tutaj sprawuje się opiekę nad 60 dziećmi, a we wrześniu pojawiło się także 20 nowych miejsc w żłobku miejskim przy ulicy Suchej. W styczniu zostanie otwarty dziewiąty oddział przy ulicy Piłsudskiego w budynku ZSO nr 3.

Wszystkie pytania odnośnie bonu żłobkowego możemy kierować do Wydziału Polityki Społecznej pod adresem:e-mail: [email protected] oraz numerami telefonów: 32 296 23 01 lub 32 296 23 14.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Rosjanie atakują swoich

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie