Sosnowiec: W Szpitalu Miejskim znowu mogą się odbywać porody rodzinne. To fantastyczna wiadomość dla przyszłych mam

Anna Dziedzic
Anna Dziedzic
Porody rodzinne wróciły do Sosnowieckiego Szpitala Miejskiego.
Porody rodzinne wróciły do Sosnowieckiego Szpitala Miejskiego. Pixabay
Sosnowiec. Fantastyczna wiadomość dla przyszłych mam, które będą rodziły w Sosnowieckim Szpitalu Miejskim. Od dziś (3 grudnia) w szpitalu znowu mogą się odbywać porody rodzinne. Zostały wstrzymane w październiku po wzroście zachorowań na covid-19. By jednak ktoś mógł im towarzyszyć podczas porodu musi spełnić pewne warunki.

Do Sosnowca wracają porody rodzinne

Porody rodzinne w Sosnowieckim Szpitalu Miejskim były już dwukrotnie zawieszane. Po raz pierwszy w marcu, po ogłoszeniu lockdownu. Potem wróciły w czerwcu. Ponownie wstrzymano możliwość uczestniczenia osób towarzyszących podczas porodu w październiku tego roku. Po tym, gdy dramatycznie zaczęły rosnąc wskaźniki liczby zachorowań na covid-19.
Od dziś sytuacja znowu się normuje. Porody rodzinne wracają, jednak by do nich doszło szpital wprowadził pewne warunki, które muszą być spełnione.

Przyjęcie pacjentki odbywa się standardowo – obowiązuje triaż w kierunku zakażenia SARS-CoV-2.

- Jeśli pacjentka deklaruje, że chce rodzić z osobą towarzyszącą, osoba ta także przechodzi procedurę triażu, podobnie jak rodząca – informuje Krystian Dudek z Sosnowieckiego Szpitala Miejskiego.

Triaż polega na wywiadzie epidemiologicznym, pomiarze temperatury, sprawdzeniu saturacji oraz liczby oddechów.

Oto zasady uczestniczenia w porodzie rodzinnym

Ważna informacja jest taka, że w porodzie rodzinnym może uczestniczyć wyłącznie osoba towarzysząca (ojciec dziecka, w szczególnych przypadkach inna bliska osoba), która zamieszkuje z rodzącą co najmniej przez 14 dni przed porodem.
Osoba nie może towarzyszyć przyszłej mamie, jeżeli jest objęta kwarantanną, izolacją lub miała jakąkolwiek styczność z chorym lub podejrzanym o zakażenie COVID-19 lub wykazuje w dniu przyjęcia do szpitala objawy infekcji.
Pary przygotowujące się do porodu rodzinnego powinny przez 14 dni przed planowanym terminem porodu ograniczyć do niezbędnego minimum kontakty z innymi osobami.

Nie przeocz

Kobieta ciężarna i osoba towarzysząca pozostają przez cały okres porodu na terenie szpitala w masce medycznej, którą należy wymieniać co 1-2 godz., jednak, jeżeli zdrowa przyszła mama nie chce rodzić w maseczce, a przebywa w indywidualnej sali porodowej, to do III okresu porodu czyli ok. 2 godzin po porodzie, może przebywać bez maseczki.

Zobacz koniecznie

Osoba towarzysząca musi zostać objęta opieką położnej, poinstruowana o obowiązujących zasadach stosowania środków ochrony indywidualnej (ubranie jednorazowe i maseczka chirurgiczna zmieniana co 1-2 godz.) oraz higieny rąk, a także konieczności zachowania dystansu (2 m) od innych osób, w tym personelu medycznego. Po wejściu na salę porodową osoba towarzysząca przyszłej mamie, nie opuszcza jej.
Przebywa z rodzącą do III okresu porodu czyli do około dwóch godzin obserwacji poporodowej, następnie opuszcza blok porodowy pod nadzorem personelu oddziału.

Cesarskie cięcie wyklucza poród rodzinny, ale można kangurować

Cesarskie cięcie wyklucza dalsze uczestniczenie w porodzie. Więc, jeżeli planowane było cesarskie cięcie lub w trakcie porodu zachodzi konieczność jego wykonania, osoba towarzysząca nie może uczestniczyć w zabiegu. Może natomiast potem kangurować noworodka.
W czasie trwania cięcia bierze prysznic i po przebraniu w czyste ubranie i oczekuje na dziecko.
Decyzję o możliwości porodu rodzinnego podejmuje lekarz po wstępnym badaniu osoby towarzyszącej i ocenie ryzyka epidemicznego.
Porody rodzinne w Sosnowieckim Szpitalu Miejskim nie są odpłatne.

Musisz to wiedzieć

Bądź na bieżąco i obserwuj

Sklepowy patriotyzm, to polska specjalność.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie