MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Sosnowiec w przedwojennych gazetach

be
Marek Rogala uważa, że stare gazety są kopalnią historycznej wiedzy o swoim regionie. Fot. A. Bęben
Marek Rogala uważa, że stare gazety są kopalnią historycznej wiedzy o swoim regionie. Fot. A. Bęben
Marek Rogala ma zakład samochodowy w Sosnowcu i hobby: przechowuje przedwojenne gazety i periodyki wydawane podówczas w stolicy Zagłębia Dąbrowskiego. - To pamiątki po rodzinie.

Marek Rogala ma zakład samochodowy w Sosnowcu i hobby: przechowuje przedwojenne gazety i periodyki wydawane podówczas w stolicy Zagłębia Dąbrowskiego. - To pamiątki po rodzinie. Trochę egzemplarzy udało mi się zdobyć z innych źródeł. Dziś już niemożliwym jest, by choćby kupić zszywkę przedwojennych gazet - przyznaje kolekcjoner.

Pan Rogala ma nie tylko w swych zbiorach starą prasę. Ma także nowe pomysły.

- Tak mi się marzy, by takimi zbiorami zainteresowało się Muzeum w Sosnowcu. Można byłoby zrobić fotokopie zdjęć nieistniejących już fragmentów miasta i tego, co dziś jest w tych miejscach - zwierza się Marek Rogala.

A historia, jaka wypływa z sosnowieckich gazet (przed wojną wydawano tu kilkanaście tytułów), zadaje się powtarzać.

Przy współczesnej burzy wokół kas chorych warto wiedzieć, że to w Sosnowcu powstała pierwsza w Polsce Powiatowa Kasa Chorych. Swą siedzibę miała tam, gdzie dziś mieści się... sosnowiecki oddział "TŚl.".

- Powołał ją naczelnik Piłsudski wiosną 1920 roku, w parę miesięcy później takie kasy powołano ustawą w całej Rzeczpospolitej - odkrywa historię pan Rogala.

Owa kasa miała mniej zatrudnionych lekarzy niż dzisiejsza Śląska ( nieco ponad 120) i mniej więcej tyluż urzędników (261).

Sosnowieckie tygodniki z 17 lipca 1927 roku zamieszczają fotoreportaże z pośmiertnej podróży Juliusza Słowackiego. Pociąg wiozący jego prochy zatrzymał się w Dąbrowie Górniczej.

- A ten budynek pan poznaje? - pyta Rogala.

Okazuje się, że współczesny wygląda tak samo, jak ten sprzed 85 laty. Tylko bank jest inny. Wtedy była to siedziba sosnowieckiego oddziału Banku Spółek Zarobkowych.

- Jak się przegląda stare gazety, to widzi się, że wiele się zmieniło, ale jednocześnie i niewiele. Warto byłoby to pokazać ludziom! - uważa Marek Rogala.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Robert EL Gendy Q&A

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sosnowiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto