Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Sosnowiec: upamiętnili 19. rocznicę śmierci Edwarda Gierka

Piotr Sobierajski
Piotr Sobierajski
Spotkanie przy grobie Edwarda Gierka w 19. rocznicę śmierci byłego I sekretarza KC PZPR Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Spotkanie przy grobie Edwarda Gierka w 19. rocznicę śmierci byłego I sekretarza KC PZPR Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE mat. Dąbrowskie Forum Inicjatyw i organizatorów
Tegoroczne obchody XIX rocznicy śmierci Edwarda Gierka przypadły 29 lipca 2020 roku i zgodnie z przesłanym apelem organizatorów - prof. Pawła Bożyka, Adama Gierka, Jacguesa Kmieciaka, Michała Wcisło, Wojciecha Nitwinko i Macieja Gadaczka nie miały charakteru zorganizowanego spotkania, a indywidualne upamiętnienie tej wyjątkowej, zasłużonej postaci.

Wyjątkowość tej sytuacji była spowodowana trudnym okresem dla Polski i regionu, wynikającym z pandemii koronawirusa i wysokim stopniem zakażenia mieszkańców. Powyższy apel spotkał się ze zrozumieniem i odpowiedzialnością i tak od 25 lipca br.przez kilka dni przedstawiciele rożnych organizacji, stowarzyszeń i środowisk dawali dowody pamięci o Edwardzie Gierku. Sosnowiecki grób Edwarda i Stanisławy Gierek pokryty został wieńcami , wiązankami kwiatów i niezliczoną ilością symbolicznych zniczy.

Wśród obecnych przedstawiciele: biura Włodzimierza Czarzastego, lidera SLD, Sojuszu Lewicy Demokratycznej z Dąbrowy Górniczej, Katowic i Sosnowca, Śląskiego Zarządu Wojewódzkiego Stowarzyszenia „Pokolenia” oraz jego terenowych struktur z: Będzina, Sosnowca, Dąbrowy Górniczej, Katowic, Zabrza, Rudy Śląskiej, Cieszyna, Bytomia i Rozbarku. Wśród składających kwiaty byli m.in. przedstawiciele Zarządu Wojewódzkiego Związku Weteranów i Rezerwistów Wojska Polskiego, SITPH Dąbrowy Górniczej, KPP, Zarządu Okręgowego Emerytów ,Rencistów i Inwalidów w Katowicach, Polskich Drużyn Strzeleckich, oraz przedstawiciele innych stowarzyszeń oraz mieszkańcy regionu.

W środę 29 lipca przy grobie Edwarda Gierka na sosnowieckim cmentarzu przy ul. Zuzanny spotkali się członkowie stowarzyszenia Dąbrowskie Forum Inicjatyw oraz zastępca prezydenta Dąbrowy Górniczej Damian Rutkowski i dyrektor Muzeum Miejskiego "Sztygarka"w Dąbrowie Górniczej Arkadiusz Rybak.

Słowa podziękowania dla wszystkich przybyłych na grób moich rodziców Edwarda i Stanisławy Gierek za pamięć i szacunek do swojego ojca skierował syn – prof. Adam Gierek, podkreślając, że jest to szczególnie ważne w tym jakże trudnym okresie trwania pandemii koronawirusa.

- Wspólnie uczciliśmy 19. rocznicę śmierci Edwarda Gierka na cmentarzu w Sosnowcu, składając okolicznościowe wieńce i wspominając zmarłego jako patrona wysiłku oraz osiągnięć Polek i Polaków. Tych wszystkich środowisk, które miały swój pozytywny wkład w dekadę lat 70-tych, a których to osiągnięć korzystają i korzystać będą jeszcze przyszłe pokolenia – podkreśla Marek Piotrowski, prezes zarządu stowarzyszenia Dąbrowskie Forum Inicjatyw.

Sympatycy Edwarda Gierka podkreślają, że należy przypominać i pamiętać o tym, że w latach 70. zbudowano 557 nowych zakładów i kombinatów przemysłowych. Stanowi to około 40 proc. wszystkich obiektów przemysłowych zbudowanych w okresie PRL-u. Wokół nich rozrastały się miasta, rosły osiedla mieszkaniowe, ośrodki zdrowia, szkoły, powstawała cała infrastruktura.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Debata prezydencka o Gdyni. Aleksandra Kosiorek versus Tadeusz Szemiot

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sosnowiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto