Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Sosnowiec: Tropem badaczy Zagłębia Dąbrowskiego [ZDJĘCIA]

Tomasz Szymczyk
W Zamku Sieleckim w Sosnowcu podsumowano we wtorek trwające od kilku lat badania obrzędowości w Zagłębiu Dąbrowskim prowadzone z inicjatywy Regionalnego Instytutu Kultury w Katowicach. Efekt to publikacja "Tropem badaczy Zagłębia Dąbrowskiego" autorstwa Dobrawy Skoniecznej-Gawlik, Bartosza Gawlika i Roberta Garstki.

- Jesteśmy pod koniec realizacji projektu "Tropem badaczy Zagłębia Dąbrowskiego". To efekt naszej dwuletniej obecności na tym terenie. To konsekwencja badania na tym terenie z 2014 roku, w którym otrzymaliśmy społeczne potwierdzenie, że śladowe badania w poszczególnych miejscowościach powinny być rozszerzone na cały teren Zagłębia - opowiada Aleksander Lysko, koordynator prac zespołu badawczego z ramienia Regionalnego Instytutu Kultury w Katowicach. - Nie byliśmy w stanie badać całej kultury zagłębiowskiej, dlatego skupiliśmy się na obrzędowości dorocznej i rodzinnej - dodaje.

I właśnie o dawniejszych lub bardziej współczesnych aspektach zagłębiowskiej obrzędowości poczytamy w wydanej książce. Źródłem informacji na ten temat byli sami mieszkańcy. Badacze odwiedzili Strzyżowice i Siewierz w powiecie będzińskim, dzielnice Klimontów i Ostrowy Górnicze w Sosnowcu, Strzemieszyce Małe i Błędów w Dąbrowie Górniczej, Laski, Pomorzany, Chechło i Rodaki w powiecie olkuskim, Zdów, Kromołów, Siadczę, Wierzbicę i Kleszczową w powiecie zawierciańskim oraz Cynków i Nową Wieś Żarecką w powiecie myszkowskim.

Praca badawcza w terenie opierała się na dość rozbudowanym kwestionariuszu badawczym. Znalazło się w nim około stu szczegółówych pytań.

- Dzięki temu, że współpracowaliśmy z etnografami i studentami z Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie, mogliśmy przebadać więcej miejscowości. Zostało przeprowadzonych ponad sto wywiadów - mówi Dobrawa Skonieczna-Gawlik, współautorka publikacji "Tropem badaczy Zagłębia Dąbrowskiego".

Prezydent Sosnowca Arkadiusz Chęciński i dyrektor Regionalnego Instytutu Kultury Adam Pastuch wyrazili nadzieję, że badania kultury Zagłębia Dąbrowskiego będą kontynuowane.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sosnowiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto