Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Sosnowiec: Skarby Pana Samochodzika w Pałacu Schoena [ZDJĘCIA]

Redakcja
W latach 1961-1985 spod pióra Zbigniewa Nienackiego wyszło piętnaście książek o przygodach Pana Samochodzika, niezwykle popularnych przez wiele lat wśród młodzieży, a i dzisiaj mających wielu fanów. Od czwartku 21 listopada w sosnowieckim Pałacu Schoena można oglądać wystawę, która łączy utrwalony w kulturze masowej wizerunek Pana Samochodzika z przedstawieniem eksponatów archeologicznych znalezionych podczas wykopalisk w różnych regionach Polski. Gościem czwartkowego wernisażu był 85-letni dziś aktor Michał Szewczyk, który zagrał jedną z ról w telewizyjnym serialu "Samochodzik i templariusze".

Powieści Zbigniewa Nienackiego, których bohaterem jest Pan Samochodzik, razem z książkami Edmunda Niziurskiego czy Adama Bahdaja do dzisiaj stanowią kanon polskiej literatury dziecięco-młodzieżowej. Popularność książek Nienackiego sprawiła, że oprócz odsłon książkowych w pamięci widzów zapisały się również ich filmowo-telewizyjne ekranizacje. Powstał m.in. serial "Samochodzik i templariusze" ze Stanisławem Mikulskim w roli tytułowej, a także cztery filmy pełnometrażowe. Podczas wystawy gratką dla koneserów i fanów Pana Tomasza są ilustracje Szymona Kobylińskiego do „Pana Samochodzika i templariuszy”, „Pana Samochodzika i wyspy złoczyńców” oraz gabinet pisarza, w którym powstawały kolejne tomy.

Wystawa to połączenie postaci Pana Samochodzika z archeologią. Po raz pierwszy w sosnowieckim Muzeum zobaczyć będzie można aż 21 unikatowych skarbów archeologicznych: monety rzymskie i średniowieczne, biżuterię, broń, narzędzia i naczynia z rożnych epok i kultur – najstarsze z neolitu (skarb uch glinianych z Jordanowa Śląskiego, schyłek kultury lędziersko-polgarskiej). Zostały wypożyczone z dziewięciu polskich muzeów m.in.: we Wrocławiu (skarby z Rohova, Kondratowic, Krzelowa, Krzydliny Małej), Nysie (skarby z Radzikowic i Lasowic), Opolu (skarb siekier miedzianych z Kietrza), Bytomiu (skarby z Gamowa, Siodłar, Czarkowa), Krakowie (skarb groszy z Pszczyny), Cieszynie (skarb monet rzymskich z Nawsia k. Jabłonkowa).

Na ekspozycji nie mogło zabraknąć oryginalnych pamiątek związanych z literackim pierwowzorem Pana Samochodzika. Wystawa pokazuje archiwalne i współczesne egzemplarze powieści. Warto wspomnieć, że Samochodzikowy cykl jest kontynuowany do dzisiaj, tworząc oryginalny księgozbiór liczący 150 tytułów. Po Z. Nienackim wychodziły spod pióra: Oskara Ajchel Amosa, Józefa Burnego, Jakuba Czarnika, Bartłomieja Gizińskiego, Arkadiusza Niemirskiego, Krzysztofa Zagórskiego.

Przestrzeń ekspozycji wyznacza zwiedzającym ścieżkę (adresowaną nie tylko do dzieci) pełną zagadek i tajemnych znaków pozostawionych przez templariuszy, której przejście doprowadzi ich do ukrytego skarbu. Atrakcyjna forma ekspozycji, wciągająca widzów do wspólnych działań, ma zachęcić do odkrywania przeszłości i zainteresować historią. To także gratka dla młodego detektywa, który kocha przygody i ma wielkie marzenia. Wystawa będzie prezentowana do 12 stycznia 2020 roku.

Eksponaty pochodzą ze zbiorów: instytucji ( Muzeum Górnośląskie w Bytomiu, Muzeum Śląska Cieszyńskiego w Cieszynie, Muzeum Miejskie „Sztygarka” w Dąbrowie Górniczej, Muzeum Archeologiczne w Krakowie, Muzeum Kinematografii w Łodzi, Muzeum Powiatowe w Nysie, Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie, Muzeum Śląska Opolskiego w Opolu, Muzeum w Raciborzu, Muzeum Techniki i Komunikacji – Zajezdnia Sztuki w Szczecinie, Muzeum w Wodzisławiu Śląskim, Muzeum Archeologiczne - Oddział Muzeum Miejskiego Wrocławia, Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny, Miejska Biblioteka Publiczna im. G. Daniłowskiego w Sosnowcu, Katedra Medycyny Sądowej w Krakowie, Studio Filmowe „Kadr”, Telewizja Polska S. A.), stowarzyszeń (Forum Miłośników Pana Samochodzika www.pansamochodzik.net.pl, Stowarzyszenie Eksploracyjno - Historyczne „Galicja”, Stowarzyszenie Eksploracyjno - Historyczne „Szaniec 1863”, Stowarzyszenie Miłośników Przygód im. Pana Samochodzika), osób prywatnych (Vera Ewa Kobylińska, Tomasz Konopka, Artur Troncik „Saper”, Adam Brzozowski „Odyn”).

Sosnowiec: Skarby Pana Samochodzika w Pałacu Schoena [ZDJĘCIA]

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sosnowiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto