18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Sosnowiec: Reorganizacja sieci szkół. Które placówki ucierpią?

T. Szymczyk
Prawie siedem godzin trwały wtorkowe obrady Komisji Oświaty i Komisji Budżetowej sosnowieckiej Rady Miejskiej. Radni debatowali nad planowaną od nowego roku szkolnego reorganizacją sieci szkół w mieście.

Rano, przed posiedzeniem obu Komisji, radni odwiedzili wszystkie szkoły, które mają być objęte zmianami. Po południu w sali obrad sosnowieckiego ratusza zabrakło miejsc dla wszystkich uczniów, rodziców, nauczycieli i związkowców, którzy chcieli uczestniczyć w posiedzeniu komisji. - Jestem zadowolona, że dziś jest Was tu tylu. To na tym polega demokracja - powiedziała otwierając obrady przewodnicząca Komisji Oświaty radna Halina Sobańska (SLD).

Jako pierwszy głos zabrał radny Paweł Wojtusiak (Niezależni) stwierdzając, że urzędnicy nie mają prawa obciążać bezbronnych dzieci. - Wszystkie cięcia zacznijmy od siebie. Jeżeli mamy coś komuś odbierać, to odbierzmy to grupom uprzywilejowanym - argumentował Wojtusiak, który zaproponował obniżenie o 10 procent diet radnych. - Niska liczba uczniów to wysoka dopłata. To nie korekta oszczędności, ale racjonalizacja kosztów - ripostowała wiceprezydent miasta Agnieszka Czechowska-Kopeć.

Swoje argumenty mogli też przedstawić rodzice: - Dlaczego do naszej szkoły nie przenieść Gimnazjum nr 11, a w jego budynku zostawić liceum. Kto ma ochotę na budynek Gimnazjum nr 10. Ma dobrą lokalizację i jest dobrze wyposażony - pytali rodzice uczniów "10". Racje rodziców poparli radni z klubu Niezależni. - Budżet miasta wydaje na oświatę ogromne pieniądze, tymczasem reforma w ogólnych wydatkach da 0,7 procent oszczędności. Podczas naszego objazdu w szkołach było gorąco, okna były pootwierane, a na grzejnikach nie ma regulatorów ciepła - mówił radny Wojtusiak, który zaproponował również stworzenie jednego zespołu obsługi księgowej dla wszystkich szkół i wprowadzenie wspólnych zamówień dla wszystkich placówek.

Jego klubowy kolega Maciej Adamiec dodał, że niż demograficzny to szansa na poprawę jakości sosnowieckich szkół. - Mamy za duże klasy. Teraz jest szansa rozbić je na mniejsze. Reforma jest przygotowana niedokładnie. Co będzie, gdy przyjdzie wyż? Już teraz jest problem ze żłobkami i przedszkolami - stwierdził radny, który zaapelował też, by radni nie głosowali według wskazań partyjnych.

Rodzice uczniów Szkoły Podstawowej nr 25 przedstawili swoją wycenę kosztów niezbędnych remontów placówki. Ich wycena opiewa na prawie 196 000 zł, podczas gdy w analizie przygotowanej przez miasto mowa była o 2 300 000 zł. Klimontowianie przekazali też apel z 1282 podpisami mieszkańców dzielnicy protestujących przeciwko przeniesieniu szkoły do Gimnazjum nr 6.

Dyrektor tej szkoły wyraziła z kolei obawę, że w ZSO nr 7 (tam ma się przenieść gimnazjum) nauczyciele pracujący do tej pory w Gimnazjum nr 6 będą na straconej pozycji. Krystyna Cieślak, przedstawicielka Demokratycznej Ligi Kobiet, przypomniała, że budynek gimnazjum był darem górników kopalni Klimontów dla mieszkańców tej dzielnicy.

Obecni na sali zwrócili też uwagę na spore nakłady, jakie miasto poniosło w ostatnich latach na szkoły, których planowane zmiany dotyczą. Ważnym problemem była także sprawa etatów nauczycieli i pozostałych pracowników szkół. I jedni, i drudzy boją się utraty pracy. Iwona Załucka, przewodnicząca sosnowieckiego ZNP była zaskoczona, że na sali nie ma prezydenta Kazimierza Górskiego.

- O zmianach dowiadujemy się z plotek i telefonów, od nauczycieli i rodziców. Nie tak powinna przebiegać komunikacja między partnerami. Gdy Związek był potrzebny przed wyborami, prezydent znalazł z nami kontakt - grzmiała z mównicy Załucka zarzucając jednocześnie miejskim urzędnikom dostosowywanie prawa do własnych potrzeb. - Ci, którzy dzisiaj oszczędzają złotówkę, tracą miliony w przyszłości - podsumowała.

Radni odrzucili wniosek Tomasza Mędrzaka (PiS) w sprawie odłożenia terminu głosowań. Ostatecznie Komisja Oświaty i Komisja Budżetowa pozytywnie zaopiniowała wnioski w sprawie włączenia Gimnazjum nr 6 do Zespołu Szkół nr 7, włączenia Gimnazjum nr 15 do Zespołu Szkół Elektornicznych i Informatycznych, a także w sprawie podjęcia działań w sprawie likwidacji Szkoły Podstawowej Specjalnej, Gimnazjum Specjalnego nr 20 i Zespołu Szkół Zawodowych skupionych w Zespole Szkół Specjalnych nr 1, a także w sprawie podjęcia działań likwidacji Gimnazjum nr 10.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sosnowiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto