Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Sosnowiec przygotował wystawę o Edwardzie Gierku. Otwarcie 8 marca

AD/mat.pras
8 marca w sosnowieckim Muzeum zostanie otwarta wystawa poświęcona Edwardowi Gierkowi. Ma pokazać zarówno te lepsze, jak i gorsze strony jego rządów. Wystawa będzie nosiła tytuł "Między Wschodem a Zachodem". Będzie ją można oglądać do 29 kwietnia.

Wystawa  opowiada o życiu i działalności politycznej jednego z przywódców Polski Ludowej. Pokazuje dzieciństwo E. Gierka na tle ówczesnego Sosnowca, wspomina o latach spędzonych na emigracji we Francji i Belgii, następnie powrót do ojczyzny i błyskotliwą karierę, najpierw w Komitecie Wojewódzkim w Katowicach, następnie Komitecie Centralnym  Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej (PZPR). Przedstawia skok gospodarczy i społeczny jaki dokonał się w naszym regionie i całej Polsce: m. in. wielkie budowy (Huta Katowice), trasy szybkiego ruchu, budownictwo mieszkaniowe, nowoczesny przemysł, a także otwarcie na świat, spotkania z czołowymi politykami XX wieku: prezydentami USA (G. Fordem, J. Carterem), Olofem Palme, Indirą Ghandii etc. Dekadę lat 70. XX wieku kończy czas strajków w Stoczni Gdańskiej, odsunięcie od władzy oraz internowanie Edwarda Gierka w stanie wojennym. Wystawa nie unika bolesnych tematów: wydarzeń marcowych w 1968 r, strajków w Radomiu 1976 r., zwalczanie działaczy opozycji i ruchów obywatelskich.

Klimat PRL-u

Lata 70. XX wieku w pamięci wielu Polaków zapisały się jako okres dobrobytu, a ówczesny I sekretarz KC PZPR - Edward Gierek jako autor sukcesu gospodarczego i społecznego Polski. Jednak Epoka Gierka jest nie tylko okresem prosperity, to także trudne momenty w polskiej historii. Jej główny bohater przez część społeczeństwa postrzegany jest jako dobry gospodarz, przez innych jako działacz komunistyczny, na którym spoczywa odpowiedzialność za pacyfikację protestów robotniczych w czerwcu 1976 roku oraz zadłużenie kraju. Wystawa opowiada o życiu i działalności politycznej jednego z przywódców Polski Ludowej, wplecionej w najważniejsze wydarzenia w dziejach kraju.
Ekspozycja oddaje także klimat PRL-u – ukazuje wydarzenia oficjalne z udziałem przywódców partyjnych i życie codzienne obywateli. Autorzy ekspozycji, poprzez narrację wzbogaconą o materiał ikonograficzny, filmowy, zbiory rodzinne oraz muzealia, pokazują zarówno jasne jak i ciemne strony PRL-u, pozostawiając ocenę minionej epoki zwiedzającym.

Jasne i ciemne strony rządów Gierka

Autorzy ekspozycji, poprzez narrację wzbogaconą o materiał ikonograficzny, filmowy, zbiory rodzinne oraz muzealia, pokazują zarówno jasne jak i ciemne strony PRL-u, pozostawiając ocenę minionej epoki zwiedzającym.

Prezentowane eksponatów i materiały ikonograficzne pochodzą ze zbiorów: Pałacu Schoena Muzeum w Sosnowcu, Muzeum PRL-u. Fundacja Minionej Epoki w Rudzie Śląskiej, Muzeum PRL-u w Nowej Hucie, Muzeum Miejskiego „Sztygarka” w Dąbrowie Górniczej, Muzeum Historii Katowic, Muzeum Historycznego Miasta Krakowa, Instytutu Pamięci Narodowej, Telewizji Polskiej S.A., Filmoteki Narodowej oraz Adama Gierka, Macieja Gadaczka, Marka Janickiego, Dariusza Kindlera.

Wystawie, prezentowanej w Pałacu Schoena Muzeum w Sosnowcu od 8 marca do 29 kwietnia, towarzyszy cykl wydarzeń:

15 marca 2018, godz. 18.00

„Wokół ludzi władzy PRL - spotkanie z Piotrem Lipińskim

22 marca 2018, godz. 18.00

„Życie codzienne w latach 70. XX w. – wykład, Joanna Kunysz

20 kwietnia 2018, godz. 18.00

„Wokół rodziny” – spotkanie z prof. Adamem Gierkiem

26 kwietnia 2018, godz. 18.00

„Życie artystyczne w latach 70. XX w. – wykład, Ewa Chmielewska

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sosnowiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto