Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Sosnowiec: Przepiękne patio w Szkole Podstawowej nr 45 w Sosnowcu zachwyca. Tutaj można się zrelaksować ZDJĘCIA

Kacper Jurkiewicz
Kacper Jurkiewicz
Marta Lachor-Winiarska w pięknym patio w Szkole Podstawowej nr 45 w Sosnowcu. 

Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuń zdjęcie w prawo - wciśnij strzałkę lub wciśnij przycisk NASTĘPNE
Marta Lachor-Winiarska w pięknym patio w Szkole Podstawowej nr 45 w Sosnowcu. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuń zdjęcie w prawo - wciśnij strzałkę lub wciśnij przycisk NASTĘPNE Kacper Jurkiewicz
Ciche i zielone - takie jest nowe patio, z którego mogą cieszyć się uczniowie Szkoły Podstawowej nr 45. Na małym podwórku powstało m.in. oczko wodne, a uczniowie mogą odprężyć się na leżakach. Wygląda pięknie, a na jego pomysł wpadła jedna z uczennic. To kolejna inwestycja w tej szkole zrealizowana z Młodzieżowego Grantu Obywatelskiego w Sosnowcu. Zobaczcie zdjęcia.

Przepiękne patio w Szkole Podstawowej nr 45 w Sosnowcu

O takim miejscu mogą pomarzyć inne szkoły. W Szkole Podstawowej nr 45 w Sosnowcu stworzono wyjątkowe patio, w którym dzieci i młodzież mogą spędzać wolny czas relaksując się przy odprężających dźwiękach wody. Na pomysł stworzenia patio wpadła uczennica klasy siódmej.

Już po otwarciu drzwi na patio zastaje nas piękny widok. Oczko wodne, które pełni także funkcję fontanny prezentuje się fantastycznie. To trzy szyby, po których spływa woda, wokół których rosną piękne rośliny. Znajdziemy tutaj grzybienie (lilia wodna) i żabiściek pływający (bylina wodna). Wokół sadzawki zobaczymy przepiękne hosty (funkie) oraz żurawki czyli kolorowe byliny.

- Zwykła fontanna nie wchodziła tutaj w grę. Gdyby uczniowie tutaj się bawili, to przychodziliby na lekcje mokrzy. Chcieliśmy, żeby było to coś nowoczesnego, co pasowałoby do industrialnego stylu naszej szkoły i nie bardzo chlapało. Pomyślałam o szybach, po których cieknie woda. Piotr Stanek natychmiast zawołał, że mamy trzy szyby. Mamy naprawdę fajny zespół w szkole, pomagamy sobie i dobrze nam się współpracuje - mówi Marta Lachor-Winiarska, nauczycielka plastyki w SP nr 45 w Sosnowcu.

Na patio są również drewniane skrzynie z ozdobnymi trawami (np. miskantem). Posadzona jest także turzyca, która zimą również ma pozostać zielona. Obok traw rośnie tawuła (krzew o ozdobnych kwiatach) oraz budleja dawida (znana też jako motyli krzew). To nie cała roślinność - ta jeszcze tutaj urośnie, bo przy ścianie posadzona jest winorośl, tak samo na metalowej siatce, które tworzy mały tunel.

Jest również mała sadzawka z liliami, w której też jest akwarium. To jest włożone do góry nogami. Będą mieszkały tutaj ryby, które same będą mogły sobie wpływać do akwarium. Później zamieszkają w sali od biologii, a gdy będzie ciepło, będą powracać na patio.

- Patio zaczęliśmy tworzyć wiosną, gdy mieliśmy zdalne nauczenie. Skończyliśmy jakoś na początku lipca, wtedy wsadzaliśmy roślinki i wysypaliśmy kamyki. To była więc dla uczniów niespodzianka, gdy wrócili do nas 1 września. Dzieciom i rodzicom bardzo się spodobało - powiedziała Marta Lachor-Winiarska.

Uczniowie mogą więc odpoczywać tutaj w ciszy. Czekają na nich leżaki i podwieszane siedziska. Chwila relaksu w tym miejscu zrobiłaby dobrze każdemu.

Patio stworzyli nauczyciele i pracownicy szkoły. Wizualizację projektu wykonała Marta Lachor-Winiarska (artystka plastyczka, która tworzy wizualizacje różnych projektów uczniów), a opracowaniem technicznych rozwiązań i realizacją zajął się Piotr Stanek (administracja). Rośliny do patio dobrała za to Dorota Klimczak. Przed pięknie ozdobionym skwerem znajduje się aula, z której możemy podglądać patio przez okna. Uczniowie więc będą mieli piękny widok podczas apeli.

- Teraz w czasie pandemii na patio odbywają się także lekcje na świeżym powietrzu - dodaje nauczycielka.

Na wiosnę przyszłego roku pojawią się tutaj jeszcze dodatkowe donice z kwiatami, a w nich pelargonie i begonie.

Projekt w SP nr 45 został zrealizowany z Młodzieżowego Grantu Obywatelskiego w Sosnowcu

Wszystko to było możliwe za sprawą Młodzieżowego Grantu Obywatelskiego. To bardzo ciekawa inicjatywa, która sporo może dzieci nauczyć.

- Uczniowie zgłaszali pewne projekty, które muszą być zgodne ze statusem szkoły i nie mogą generować dodatkowych kosztów przy późniejszej eksploatacji. Każdy uczeń mógł zgłosić swój projekt, musiał zebrać listę poparcia dla swojego pomysłu. Komisja sprawdza te projekty, a po ocenie zostaną przedstawione uczniom - wyjaśnia Magdalena Kapuścik, nauczycielka historii w SP nr 45, który zajmuje się Młodzieżowym Grantem Obywatelskim. - Później uczniowie reklamują swoje projekty, wykonują plakaty, mamy także apel, na którym pomysły są prezentowane. Wszystko kończy się demokratycznym glosowaniem. Ten projekt, który zdobędzie najwięcej głosów jest realizowany - dodaje.

To dla uczniów pewnego typu lekcja wiedzy o społeczeństwie, a także demokratycznego zachowania. W ten sposób są zachęcane do aktywności czy dzielenia się pomysłami. To dobra nauka, szczególnie, że tak właśnie działa Budżet Obywatelski w mieście.

Jak przyznają nauczyciele dzieci z chęcią zgłaszają swoje propozycje. Chętnie biorą także udział w głosowaniu. W ramach edycji, w której powstało patio w szkole oddano 750 ważnych głosów wśród uczniów klas 1-8. Zwycięski projekt zebrał 406 głosów, więc miał ogromne poparcie.

Nie tylko patio, czyli inne projekty w SP nr 45 w Sosnowcu

Patio powstało w ramach Młodzieżowego Grantu Obywatelskiego w Sosnowcu, a obecnie zwanego Młodzieżowym Projektem Obywatelskim. Szkoła korzystała jednak z niego już wcześniej i patio jest trzecim zrealizowanym projektem dzięki dodatkowemu zastrzykowi gotówki.

Pierwszym projektem, który powstał w szkole to kącik odpoczynku z pięknym muralem. Dzieci mogą odpocząć na wygodnych kanapach i np. poczytać książkę.

- To pierwsza duża realizacja w ramach Grantu. Chcieliśmy mieć takie kąciki wyciszenia. Mural na ścianie powstał na bazie rysunków dzieci. Do projektu został zaproszony asystent Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach, który ze zlepek rysunków dzieci stworzył malowidło - mówi Marta Lachor-Winiarska.

W szkole zachwyca również jadalnia, które także została wykonana w ramach Grantu. Wita nas tutaj spory jadłospis pisany kredą, czarne rury na suficie, które świetnie komponują się z czarnymi krzesełkami (pomalowanymi przez pracowników szkoły), a także zielona ściana z roślinami. Jest także neon, który jak przyznają nauczyciele - jest hitem i uczniowie cieszą się, gdy jest zapalany.

- Dzieci przekazywały pomysły, jak chciałby żeby jadalnia wyglądała. My tutaj przede wszystkim walczyliśmy z akustyką. To duże i wysokie pomieszczenie, podniesienie każdego widelca to był huk. Mamy więc różne podwieszane elementy, obniżany sufit czy drewniane obudowy na filarach. Rozbijają nam dźwięk i pozwalają wyciszyć trochę pomieszczenie - mówi nauczycielka plastyki.

Niestety w tym roku dzieci i młodzież z Sosnowca nie będzie mogła zgłaszać swoich projektów.

- Informujemy, że w tym roku odwołujemy Młodzieżowe i Przedszkolne Projekty Obywatelskie oraz konsultacje społeczne dotyczące modernizacji przedszkolnych placów zabaw - poinformowali urzędnicy z Sosnowca.

Miejmy nadzieję, że jednak w przyszłym roku inicjatywa powróci i młodzi sosnowiczanie będą mogli ponownie wykazać się kreatywnością.

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sosnowiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto