Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Sosnowiec. Pogrzeb ks. Sergiusza Dziewiatowskiego na prawosławnym cmentarzu. Duchownego pożegnały tłumy

Anna Dziedzic
Anna Dziedzic
27 grudnia 2021 roku odbył się pogrzeb ks. mitrata Sergiusza Dziewiatowskiego

Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
27 grudnia 2021 roku odbył się pogrzeb ks. mitrata Sergiusza Dziewiatowskiego Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Marzena Bugała-Astaszow
W poniedziałek 27 grudnia na cmentarzu prawosławnym przy ulicy Smutnej w Sosnowcu, pochowano ks. mitrata Sergiusza Dziewiatowskiego. To wieloletni proboszcz parafii prawosławnej w Sosnowcu i były dziekan okręgu krakowskiego Diecezji Łódzko-Poznańskiej. Duchowny zmarł 23 grudnia. Na cmentarzu żegnała go rodzina, wierni z sosnowieckiej parafii, przyjaciele, przedstawiciele różnych wyznań.

Jak informuje Parafia Prawosławna pw. św. św. Wiery, Nadziei, Luby i matki ich Zofii w Sosnowcu ks. mitrat Sergiusz Dziewiatowski był proboszczem tej parafii do 2018 roku. Zmarł 23 grudnia.

Był proboszczem parafii w Sosnowcu do 2018 roku

Pierwszą i jedyną parafią ks. Sergiusza był Sosnowiec. Funkcję tę pełnił do 2018 roku, kiedy przeszedł w stan spoczynku i mianowany został rezydentem sosnowieckiej parafii. Od 1980 roku był zastępcą dziekana krakowskiego, zaś od 2004 roku został mianowany dziekanem okręgu krakowskiego Diecezji Łódzko – Poznańskiej.

W 1994 roku został przyjęty w struktury Prawosławnego Ordynariatu Wojska Polskiego, gdzie w latach 1995-2004 pełnił obowiązki dziekana wojskowego okręgu pomorskiego. Za wierną służbę Cerkwi został nagrodzony m.in. mitrą oraz Orderem św. Marii Magdaleny.
W uroczystościach pogrzebowych i odprowadzeniu ciała ks. Dziewiatowskiego na prawosławny cmentarz w Sosnowcu, wzięło udział wielu wiernych. Żegnali go rodzina i bliscy, przyjaciele, znajomi, przedstawiciele innych wyznań, wojska oraz miasta.

Historia parafii

Parafia Prawosławna w Sosnowcu powstała 28 listopada 1889 roku, kiedy nastąpiło uroczyste poświęcenie nowej cerkwi – pod wezwaniem św. św. Wiery, Nadziei, Luby i ich matki Zofii. Dzisiaj jest jedyną świątynią prawosławną w całej aglomeracji śląskiej. Teren parafii jest bardzo rozległy, obejmuje aglomeracje śląską, rybnicką, Śląsk Cieszyński, Podbeskidzie.

Funkcjonująca od 1889 roku cerkiew pw. śww. Wiery, Nadziei, Luby i matki ich Zofii nie była pierwszą świątynią prawosławną znajdującą się na terenie dzisiejszego Sosnowca. Pięć lat wcześniej powstała wyburzona w latach 50. XX wieku cerkiew w Maczkach pw. św. Aleksandra Newskiego. Na początku XX wieku w mieście pojawiła się też duża cerkiew pw. św. Mikołaja Cudotwórcy, zburzona przez władze tuż przed II wojną światową. Znajdowała się ona w miejscu niezagospodarowanego dziś dawnego budynku Pałacu Ślubów na rogu ulic Parkowej i 3 Maja.

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sosnowiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto