18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Sosnowiec: Ostrowy Górnicze - co się zmieniło? Cenne i zabytkowe budynki nadają klimat

PAS
Budynek szkoły w ówczesnych Niemcach przetrwał do dziś
Budynek szkoły w ówczesnych Niemcach przetrwał do dziś materiały muzeum miejskiego sztygarka
Jedną ze współczesnych dzielnic Sosnowca, w której zachowało się wiele cennych i zabytkowych budynków są Ostrowy Górnicze. Przez dziesięciolecia osada nazywała się Niemce i dopiero w 1948 roku przyjęła obecnie funkcjonującą nazwę.

Przełomowym momentem dla tej części stolicy Zagłębia okazało się odkrycie na początku XIX wieku pokładów węgla. W 1814 roku pojawiła się tu kopalnia odkrywkowa, a dziewięć lat później głębinowa. Jej dzierżawcą był hr. Felisk Łubieński, stąd jej nazwa "Felix". Interes się kręcił, bo kopalnia zaopatrywała międy innymi kolej warszawsko-wiedeńską.

Potem, w 1874 roku górnicze pokłady zostały przejęte przez Warszawskie Towarzystwo Kopalń i Zakładów Hutniczych. To właśnie ono wystawiło w 1893 roku szpital, willę dyrektora oraz w 1901 roku szkołę. Nie zabrakło także budynków w stylu zakopiańskim oraz Gospody Ludowej. W kolejnych latach pojawiły się tutaj jeszcze domy w stylu dworkowym dla sztygarów.

Był również klub dla pracowników średniego i wyższego szczebla oraz stołówka dla robotników.

Do dziś zachowało się także wiele ceglanych familoków, które przetrwały wojenną zawieruchę.

Kopalnia"Felix" stała się tu wówczas prekursorem wydobycia czarnego kruszcu. Dopiero potem powstały w tym rejonie kopalnie Kazimierz i Juliusz. - W Niemcach na początku minionego wieku bardzo szybko rosły w siłę szeregi PPS-u, w tym także organizacja bojowa. Co jakiś czas ginął tutaj na przykład żandarm, tak więc żołnierze carscy nie byli skłonni zapuszczać się w te rejony pojedynczo. Jeśli już, to były to zazwyczaj większe oddziały - mówi Arkadiusz Rybak, dyrektor Muzeum Miejskiego Sztygarka.

W 1975 roku Ostrowy Górnicze w wyniku sporych zmian administracyjnych w całym kraju stały się częścią obecnego Sosnowca.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sosnowiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto