18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Sosnowiec: Nasze Zagórze - czyli jak wygląda sypialnia miasta [ZDJĘCIA]

Anna Zielonka, Wincenty Bryński
Kiedy patrzymy na Zagórze wzrok przykuwają głównie wysokie bloki. To jedno z największych blokowisk w województwie. Mieszka tu ponad 30 tysięcy ludzi. Powstało, gdy towarzysz Gierek zarządził budowę Huty Hatowice. Gdzieś musieli mieszkać jej pracownicy - piszą Anna Zielonka i Wincenty Bryński.

Sosnowieckie Zagórze. Ponad 250 budynków, 12 tysięcy mieszkań, 30 tysięcy mieszkańców. Po południu robi się tu naprawdę gwarno. Z pracy i szkoły wracają zmęczeni mieszkańcy. W blokowiskach trudno o prywatność. Ludzie wysiadają z autobusów i suną do swoich mieszkań. Właściciele samochodów toczą zaciekły bój o miejsce na parkingu. Spóźnialskim pozostaje fragment chodnika lub przyblokowy trawnik.

- Od niedawna mamy nowy parking, ale i tak trzeba walczyć o każdy fragment chodnika pod domem. Nie wszyscy mają blisko do tego placu - mówi Joanna Lipska, która od niedawna wynajmuje tu jedno z mieszkań. - Dojeżdżam do pracy w Katowicach. Jak wracam, zawsze z dziesięć minut krążę obok swojego bloku zanim znajdę wolny skrawek gdzie mogą zaparkować - dodaje.

Najpierw miasto, potem dopiero osiedle

Po II wojnie światowej, w 1954 roku, dzielnica ta uzyskała status osiedla, w którym mieszkało blisko 11 tys. mieszkańców. Wtedy było ono zelektryfikowane prawie w 100 procentach, wodę z kranu miała jedna trzecia mieszkańców. Z kanalizacji korzystała blisko jedna piąta domów a z dobrodziejstwa gazu… ani jeden budynek.
Początek nowego roku 1967 to dla Zagórza ważna data. 1 stycznia osiedle uzyskało status miasta. Siedziba Urzędu Miejskiego Zagórze mieściła się w nieistniejącym już budynku przy ulicy Popiełuszki 3. W 1968 roku uchwałą Miejskiej Rady Narodowej ustanowiony został herb miasta. Na dwudzielnej tarczy, z lewej strony umieszczono biały miecz na zielonym tle, na znak średniowiecznego pochodzenia Zagórza, z prawej zaś częściowo zasłonięty wizerunek koła zębatego w kolorze czarnym na bogatych pokładach węgla u dołu.

Uzyskanie statusu miasta w znacznym stopniu przyczyniło się do rozwoju miejscowości. Bardzo dużą rolę gospodarczą pełnił tutaj zakład górniczy skupiający kilka kopalń pod nazwą "Czerwone Zagłębie". Przestał on wydobywać węgiel w 1998 roku. Zakład ten przyczynił się do rozwoju Zagórza tak, jak i powstała w latach 1969-1974 przy ul. Braci Mieroszewskich 124 Fabryka Silników Elektrycznych Małej Mocy "Silma", która produkowała 18 typów silników stosowanych m.in. w sprzęcie gospodarstwa domowego. Obecnie w zabudowaniach tej fabryki mieści się nowoczesne Centrum Wystawienniczo-Targowe Expo Silesia, położone na 17 ha powierzchni. W latach 70. XX wieku Zagórze zasadniczo zmieniło swój wygląd. Sprawcą tej zmiany była budowa w Dąbrowie Górniczej huty "Katowice". Wtedy wyburzono wiele starszych budynków a na ich miejscu powstały osiedla mieszkaniowe dla kilkudziesięciu tysięcy ludzi. Zagórze odrębnym miastem przestało być 1 lipca 1975 roku. Wtedy weszło ono w obręb Sosnowca stając się jedną z największych jego dzielnic.

Tygiel kulturowy i regionalny

Poszczególne osiedla projektowali różni architekci. W dokumentach widnieją nazwiska takie jak m.in. Domański, Haffner, Hirszberg, Skałkowski. To trochę widać, bo panuje tu lekki chaos.

W blokowisku łatwo się zgubić. Spacerujemy po osiedlach. Chcemy się dostać do bloku przy ulicy Bohaterów Monte Casino 50. Nie jest to łatwe, bo w numeracji panuje lekki bałagan. Kluczymy między blokami dobre dziesięć minut. Wszystko jest do siebie takie podobne.

Starsi ludzie spotkani w tym bloku potwierdzają. - Tak, to ja budowałem Hutę Katowice - mówi jeden z mężczyzn. W Zagórzu mieszka od 27 lat. Na początku, gdy osiedle jeszcze powstawało, panował tu prawdziwy kulturowy misz-masz. W jednym bloku mieszkali ludzie z Kaszub, górale, kielczanie...

- Każdy gotował coś innego na obiad, miał inne zwyczaje, inny sposób bycia. Jedni grali w karty, inni grali na gitarze. Czasami trudno było wytrzymać - mówi mieszkaniec. - Dla bardzo wielu Zagórze to teraz po prostu wielka noclegownia - kończy.

Część historyczną opracowano na podstawie książki "Dzielnice Sosnowca -Zagórze" Anny Makarskiej.


QUEEN OF THE WORLD NATALIA WESOŁOWSKA [SESJA SPECJALNA]
NAJLEPSZE PREZENTY POD CHOINKĘ - PORADNIK DZ [ZDJĘCIA I CENY] - ZOBACZ KONIECZNIE

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Otwarcie sezonu motocyklowego na Jasnej Górze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto