Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Sosnowiec: Największe przejście podziemne w Zagórzu doczeka się przemiany. Były w okropnie złym stanie

KJ
Ciemne i zniszczone. Takie jest obecnie przejście podziemne w Zagórzu. 

Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Ciemne i zniszczone. Takie jest obecnie przejście podziemne w Zagórzu. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE UM Sosnowiec
To dobre wieści dla mieszkańców Zagórza. Największe przejście dla pieszych w tej dzielnicy Sosnowca doczeka się remontu. Stare i zniszczone odstraszało i przyprawiło o ciarki niejednego mieszkańca. Jednak na efekty zmian będziemy musieli jeszcze długo poczekać.

Remont przejścia w Zagórzu stał się faktem. Będzie piękniej i bezpieczniej

Przejście podziemne w Zagórzu w końcu przejdzie przemianę. Stare i zniszczone odstraszało od lat. Wielu mieszkańców bało się przechodzić nim wieczorami, a zimą często było ślisko i niebezpiecznie przez zniszczone schody.

Chociaż będziemy musieli trochę poczekać na efekty prac. Mieszkańcy Zagórza w końcu będą mogli zapomnieć o niechlubnej wizytówce tej dzielnicy. Remont zostanie dokonany na przejściu, które znajduje się przy rondzie im. Jacka Siemieńskiego u zbiegu ulic Braci Mieroszewskich, Długosza i Dmowskiego. To jedno z trzech przejść podziemnych w Zagórzu.

- Wzorem rozwiązań zastosowanych w przypadku już remontowanych tego typu obiektów, zostaną zamontowane platformy przystosowane do przewozu osób z niepełnosprawnościami, w tym na wózkach inwalidzkich, pojawi się również monitoring i głośniki do bezpośredniej komunikacji, a także oznaczenia w języku Braille'a, które ułatwią przemieszczanie się osobom niedowidzącym i niewidomym - informuje Rafał Łysy, rzecznik prasowy Urzędu Miejskiego w Sosnowcu.

Udało się już podpisać umowę z wykonawcą remontu. Została nim firma Silesia Invest z Gliwic. Zadanie ma zostać wykonane na zasadzie „zaprojektuj i wybuduj”. Prace mają kosztować 884 tys. zł.

- Termin jest taki długi dlatego, że najpierw firma musi zaprojektować tę przebudowę, uzgodnić ją z urzędem, a następnie wykonać - wyjaśnia Rafał Łysy.

Z nowego przejścia podziemnego w Zagórzu będziemy mogli cieszyć się prawdopodobnie od kwietnia 2021 roku, bo wtedy mają zakończyć się prace.

Poza zakresem tych prac Miejski Zakład Usług Komunalnych dokona rewitalizacji niewielkiego skweru, który znajduje się pomiędzy wyjściem z przejścia a przystankiem autobusowym w kierunku Niwki. Zmiany czekają również mały placek, który znajduje się obok przystanku w kierunku Dąbrowy Górniczej.

Co z pozostałymi przejściami na Zagórzu?

Wielu mieszkańców może zadać sobie pytanie, co z pozostałymi dwoma przejściami podziemnymi w Zagórzu. Urzędnicy odpowiadają.

- Nie zapadła jeszcze decyzja dotyczące pozostałych przejść podziemnych. Tutaj rozważamy różne scenariusze, łącznie z takimi, że te przejścia znikną, a w nich znajdą się zwykłe przejścia przez pasy - mówi Rafał Łysy.

Na Zagórzu działa nowy buspas, który podzielił mieszkańców. Dzięki niemu ma być bezpieczniej, choć od Zagórza do Expo Silesi mogą wytworzyć się spore korki. Nowe przejście ma również zmusić kierowców do zmniejszenia prędkości.

- Tam moglibyśmy zastosować specjalne szykany, które będą ograniczały prędkość w miejscach przejść dla pieszych, ale te plany są dopiero rozmyślane - mówi rzecznik.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sosnowiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto