Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Sosnowiec: miejskie rozpoczęcie roku szkolnego w nowym IX LO ZDJĘCIA

TOS
W nowym IX Liceum Ogólnokształcącym w Sosnowcu-Zagórzu zorganizowano w tym roku miejską inaugurację nowego roku szkolnego. Nowe liceum powstało w budynku, w którym dotychczas działało Gimnazjum nr 9, a wcześniej przez wiele lat Szkoła Podstawowa nr 2.

Tuż przed rozpoczęciem nowego roku szkolnego o sosnowieckiej oświacie rozmawialiśmy z odpowiedzialnym m.in. za sprawy edukacji wiceprezydentem Zbigniewem Byszewskim.

W poniedziałek uczniowie zaczną nowy rok szkolny. Nieco inny, bo już w ramach nowej struktury szkół. Jak reforma oświaty przebiegła zatem w Sosnowcu?
W listopadzie 2016 roku powołaliśmy zespół, którego zadaniem było przygotowanie zmian na mapie szkół wymuszonych przez reformę. Dyrektorzy i radni mieli świadomość, że niezależnie od stosunku do reformy tak stanowi prawo i musimy się do tego dostosować. Negatywnie oceniono pomysł włączenia Gimnazjum nr 7 do SP39. Przyjęliśmy to z pokorą i zgodnie z sugestią kuratorium przekształciliśmy to Gimnazjum w nową SP47. Będą tam klasy pierwsze, ale też jedna klasa trzecia i jedna klasa piąta, które przejdą z ul. Lubelskiej. Nie mamy obecnie sygnałów, żeby te zmiany struktury gdziekolwiek wywoływały jakiekolwiek niezadowolenia.

Ilu jest uczniów w Sosnowcu?
W szkołach podstawowych naukę rozpocznie 11 496 uczniów, z czego 1229 w klasach pierwszych. Naukę w liceach rozpocznie 1998 osób (w klasie I - 638). w technikach 3027 osób (w kl. I - 754), w szkołach branżowych I stopnia i zasadniczych szkołach zawodowych - 510 (w kl. I - 151).

Debiutuje w Sosnowcu nowe IX LO, a problemy z frekwencją ma tymczasem „Roździeń”.
Nowe liceum jest dla mnie ewenementem. Szkoła bez historii, bez dyrektora i nauczycieli. Dopiero później powołano na stanowisko dyrektora Ewelinę Stasik. Otwieramy tam dwie pełne klasy. Pewną lukę udało się wypełnić. Uczniowie z innych szkół pytają nawet, czy jest możliwość utworzenia tam od razu klasy drugiej. Jeśli chodzi o „Roździenia”, to ostatecznie pozostał on w dotychczasowej lokalizacji. Szkoła dostała zgodę na prowadzenie jednej 19-osobowej klasy pierwszej. To klasa, która będzie realizowała aż cztery rozszerzenia. Jest to zgodne z prawem, ale życie to zweryfikuje.

A problemy logistyczne? Myślę o wyższych ławkach czy dodatkowych pomocach naukowych.
W kwietniu i maju spotykałem się osobiście z dyrektorami szkół, które pierwszy raz od siedemnastu lat będą musiały przyjąć siódmą klasę, a nie mają pracowni. Przeznaczyliśmy na te działania 1 milion złotych. Pójdą one na zakup pomocy i adaptację pomieszczeń do stworzenia pracowni przedmiotowych. Nie stać nas, żeby jednorazowo wyposażyć każdą placówkę we wszystkie pracownie. Po rozmowach z nauczycielami w pierwszym roku postawiliśmy na pracownie chemiczne. Okazuje się, że w części szkół po poprzedniej reformie nie wyrzucano niepotrzebnych pomocy. Teraz na strychu ktoś ma jakieś wagi czy dynamometry. Każdy z dyrektorów, który zgłosił taką potrzebę, dostał pieniądze na adaptację klas, zakup ławek i krzesełek. W poniedziałek spotkałem się z dyrektorami wszystkich szkół. W żadnej z nich nie występuje element zagrożenia w związku z brakiem pracowni czy mebli.

Reforma oświaty oznaczała zwolnienia wśród sosnowieckich nauczycieli?
Umowy rozwiązano z 48 nauczycielami, z czego 36 skorzystało ze świadczeń emerytalnych i kompensacyjnych. 180 nauczycieli zatrudnionych do tej pory na pełny etat będzie miało etat ograniczony. Ze 117 nauczycielami zatrudnionymi do tej pory na czas określony nie zawarto umów na nowy rok szkolny.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sosnowiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto