Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Sosnowiec ma 110 lat. Małgorzata Śmiałek z Muzeum Miejskiego opowiada o początkach miasta

Tomasz Szymczyk
arch. DZ
"Najjaśniejszy Pan, zgodnie z opinią Rady Państwa, 10 czerwca bieżącego roku rozkazał: 1. Miejscowość Sosnowice powiatu będzińskiego guberni piotrkowskiej z przylegającymi do niej miejsciowościami utworzonymi na ziemiach dworskich posiadłości Gwzichowa, Sielce i wsiami chłopskimi: Stary Sosnowiec, Pogoń, Ostra Górka, Sielce, wybudowaniem Radocha, folwarkiem Blumentala z Niwki wraz z należnymi ziemiami Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej przekształcić w nieuzyskujące praw powiatu miasto o nazwie Sosnowice" - pisał w 1902 r. gubernator piotrkowski Konstantin Miller przedstawiając decyzję Mikołaja II Romanowa. Utworzone wówczas miasto miało powierzchnię 19 kilometrów kwadratowych i liczyło 60 tysięcy mieszkańców.

O początkach miasta Sosnowiec z Małgorzatą Śmiałek, historykiem z sosnowieckiego Muzeum Miejskiego, rozmawia Tomasz Szymczyk

Jak to się stało, że Sosnowiec został miastem? Kto zabiegał o nadanie mu praw miejskich?
Na terenie dzisiejszego Sosnowca już w latach 90. XIX wieku rozwinął się przemysł. Była tu również duża graniczna stacja kolejowa. We wsi Sosnowiec funkcjonował już teatr. W końcu przemysłowcy sosnowieccy zwrócili się do cara Mikołaja II o nadanie praw miejskich. Stało się to 10 czerwca 1902 roku. W zbiorach muzeum jest zawiadomienie gubernatora piotrkowskiego o powstaniu miasta. Wcześniej, w 1900 roku trzy wsie - Stary Sosnowiec, Sosnowiec i Pogoń - połączyły się w nadsołectwo. Te tereny stały się zalążkiem przyszłego miasta. Nadburmistrzem tego nadsołectwa był Stefan Mrokowski.

Jakie granice miał wówczas Sosnowiec?
Nowe miasto objęło Stary Sosnowiec, dzisiejsze Śródmieście, Sielec, Ostrą Górkę, Radochę i Pogoń.

Sosnowiec sprzed lat na starych pocztówkach. Wsiądź do wehikułu czasu i puść wodze fantazji!

Gdzie zlokalizowany był pierwszy magistrat i kto rządził wówczas miastem?
Pierwszy magistrat mieścił się w prywatnych domu przy ulicach Nikołajewskiej (dzisiejsza Kołłątaja - przyp. red.) i Sadowej. W 1915 roku urzędnicy przenieśli się do kamienicy czynszowej Mrokowskich przy ulicy Warszawskiej. Taki stan trwał do września 1934 roku, kiedy to oddano do użytku obecny ratusz. Pierwszym prezydentem miasta został Rosjanin Aleksander Sofronow. Pierwsze posiedzenie Rady Miejskiej odbyło się dopiero pół roku po otrzymaniu praw miejskich - 24 stycznia 1903 roku. Powołano wówczas honorowych radnych miejskich, którymi zostali przemysłowcy - Henryk Dietel, Franciszek Schoen, Stanisław Rajchel i Ludwik Mouve.

Początkowo funkcjonowały dwie nazwy nowe miasta - Sosnowiec i Sosnowice. Która z nich jest nazwą starszą?
To nazwa Sosnowiec jest nazwą pierwotną. Pojawia się już na XVIII-wiecznej mapie księstwa raciborskiego. Nazwę Sosnowice Warszawskie nosiła z kolei stacja kolejowa. Dopiero po pierwszej wojnie światowej Rada Miejska ustaliła nazwę miasta na Sosnowiec.

Czy nie było prób odebrania miastu praw miejskich, na przykład po rewolucji 1905 roku?
Nie ma żadnych danych historycznych na ten temat, więc najprawdopodobniej nie było takich działań.

od 12 lat
Wideo

Stop agresji drogowej. Film policji ze Starogardu Gdańskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sosnowiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto