Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Sosnowiec: Karnawałowy szał na stołach. Oponki wypierają jednak pączki?

Magdalena Nowacka
Barbara Surmacz-Dobrowolska proponuje nowości na karnawał
Barbara Surmacz-Dobrowolska proponuje nowości na karnawał Magdalena Nowacka
Mąka, jajka, drożdże i wałek. To podstawa, aby zabrać się za przygotowanie karnawałowych słodkości. Przygotowanie ich jednak wcale nie jest łatwe. Sekrety i informacje jak je wykonać, ile jest rodzajów pączków i jakie łakocie królują podczas "ostatków" można było poznać na kulinarnym spotkaniu w Afreekanie. 
Przygotowywano je pod kierunkiem Barbary Surmacz- Dobrowolskiej, kulturoznawcy, prowadzącej projekt "Gotowanie w AfreeKANIE".

- Z tradycją nie ma co walczyć - przekonywała zwolenników diety pani Barbara. - U nas podczas karnawału króluje pączek, ewentualnie faworki. Ja jestem za tym, aby pączka, co najmniej jednego, zjeść w sam Tłusty Czwartek. Bo jak mówi przesąd, jeśli nie zjemy chociaż jednego takiego wypieku, nie będzie nam się wiodło w przyszłym roku. Natomiast w inne dni karnawału, który potrwa jeszcze prawie miesiąc, warto w tym względzie trochę się otworzyć na inne smakołyki - przekonywała pani Barbara.

Na spotkaniu zaproponowała przygotowanie tzw. oponek, bo są łatwiejsze do przygotowania i mniej pracochłonne. Poza przepisami i degustacją poprowadziła uczestników przez świat międzynarodowych słodyczy. Zdradziła tajniki przygotowania holenderskiego oliebol - przypominającego nadziewane bakaliami, smażone w głębokim tłuszczu racuchy, tureckiej lokmy albo greckiej loukoumas - czyli małej, tłustej kuleczki, nasiąkniętej gęstym cukrowym syropem lub miodem. 
- Bardzo podoba mi się pomysł tych spotkań. Na pewno wypróbuję przepis na pączki marokańskie - mówi pani Anna z Sosnowca.

Spotkania miłośników kulinarnych przygód odbywają się w każdy trzeci wtorek miesiąca o godz. 18. Wstęp jest nieodpłatny. Pani Barbara podzieliła się z naszymi Czytelnikami przepisem na włoskie frittelle di mele. Dwa jajka ubijamy z dodatkowym żółtkiem, dodajemy 5 dag cukru, 20 dag mąki, szczyptę soli, rozpuszczone masło i łyżeczkę suchych drożdży. Ubijając wlewamy piwo, doprowadzając do konsystencji śmietany. W cieście zanurzamy plasterki jabłek o grubości 1 cm. Smażymy w dużej ilości oleju. 


emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Plantatorzy ostrzegają - owoce w tym roku będą droższe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sosnowiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto