Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Sosnowiec. Jaka przyszłość czeka dworzec kolejowy w Maczkach? W sprawie zabytku interweniują politycy

Adam Tobojka
Adam Tobojka
Sprawa dworca kolejowego w Maczkach pozostaje jedną z najważniejszych kwestii w lokalnej społeczności. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Sprawa dworca kolejowego w Maczkach pozostaje jedną z najważniejszych kwestii w lokalnej społeczności. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Adam Tobojka
Dworzec kolejowy w sosnowieckiej dzielnicy Maczki jest jednym z najstarszych w Polsce budynków kolei. Od lat stoi on jednak niezagospodarowany: będący własnością spółki PKP budowla wielokrotnie stawała się tematem dyskusji zarówno mieszkańców Maczek, jak i polityków krajowego szczebla. O przyszłość dworca pytał na konferencji prasowej pochodzący z Sosnowca poseł na Sejm RP Mateusz Bochenek.

Zobacz zdjęcia - kliknij TUTAJ!

Sosnowiec. Jaka przyszłość czeka dworzec kolejowy w Maczkach? W sprawie zabytku interweniują politycy

Dworzec kolejowy w sosnowieckich Maczkach to najstarszy w mieście i jedne z najstarszych w kraju budynków kolei. Powstał w latach 1847-48, na kilkadziesiąt lat przed wzniesieniem dworca stacji Sosnowiec Główny. Za projekt odpowiadał włoski architekt Enrico Marconi. Maczki były ostatnią stacją na trasie kolei warszawsko-wiedeńskiej, obok budynku znajdowała się izba celna. W czasach świetności dworzec ten mieścił restaurację, reprezentacyjną poczekalnię, a na piętrze apartamenty dla cara Rosji. Wokół dworca powstała osada, zamieszkała głównie przez pracowników kolei i urzędników rosyjskich. Po zmianie granic po zakończeniu I Wojny Światowej dworzec stracił na swoim znaczeniu strategicznym i powoli popadał w zapomnienie. W 1967 roku budowla została wpisana do rejestru zabytków. W 2017 roku rozpoczął się remont budynku, która zakończyła się w 2018 roku: odnowiona została elewacja i dach, a PKP podjęło decyzję o realizacji inwestycji do stanu zamkniętego surowego, bez wykończenia wnętrz. Od tamtej pory budynek dworca stoi niezagospodarowany, a właściciel – PKP S.A. - szuka najemcy powierzchni.

Temat zagospodarowania dworca pozostaje jednym z najczęściej poruszanych wśród mieszkańców dzielnicy Maczki. W rozmowie lokatorzy pobliskich domów wielorodzinnych podkreślają zarówno wagę historyczną budowli, jaki i możliwości wykorzystania zabytku.

W sprawę wykorzystania dworca w Maczkach aktywnie włączył się pochodzący z Sosnowca poseł na sejm RP Mateusz Bochenek. Na zorganizowanej przez siebie konferencji zwrócił się z pytaniem do przedstawicieli partii rządzącej o przyszłość zabytkowego obiektu. Wskazał, że mimo wielokrotnych obietnic w sprawie odnowienia budynku – w tym planach rewitalizacji Śląska, według których dworzec wyremontowany miał zostać do końca 2020 roku i Programu Inwestycji Dworcowych 2016-2023, z którego dworzec w Maczkach wykreślono w 2021 roku – zabytek pozostaje w stanie, w jakim znajduje się od 2018 roku.

- Zwracam uwagę, że miasto Sosnowiec od kilku lat deklaruje chęć współudziału w pracach przy renowacji dworca, w tej ważnej, lokalnej sprawie. Tutejsza społeczność lokalna oczekuje inwestycji. Wzywamy premiera, który obiecał mieszkańcom realizację tej inwestycji by spojrzał ludziom prosto w oczy i zadeklarował, kiedy spodziewać można się zainteresowania naszymi sprawami, zainteresowania Maczkami – mówił na konferencji poseł Mateusz Bochenek.

Poseł nie przedstawił jedynie oczekiwań wobec rządu – zaprezentował również koncepcję zagospodarowania dworca w Maczkach, złożoną przez gminę Sosnowiec na ręce ministra Andrzeja Adamczyka i władzom spółki PKP która w swojej pierwotnej wersji zakładała przeniesienie Technikum Kolejowego z ulicy Kilińskiego do odnowionego budynku dworca i utworzenie tutaj studiów podyplomowych z zakresu kolejnictwa, a po rewizji – utworzenie miejsca pamięci o historii dworca i powstań narodowych, ściśle powiązanych z Maczkami.

- Nie możemy pozwolić tej historycznej perełce pozwolić zniknąć z mapy Sosnowca – podsumowuje poseł.

Mateusz Bochenek w sprawę dworca kolejowego w Maczkach zaangażowany jest już od roku 2021, gdy na ręce przedstawicielstwa Ministerstwa Infrastruktury złożył interpelację dotyczącą zabytkowego obiektu, na remont którego przeznaczone zostało kilkanaście milionów złotych, a który miał stać się siedzibą Centrum Naukowo- Dydaktyczne Transportu Kolejowego Politechniki Śląskiej w Gliwicach. Plany te niestety pozostały niezrealizowane z powodu – zdaniem ministerstwa – wycofaniem się z projektu Politechniki Śląskiej z powodu braku dostatecznych środków finansowych.

Jakie plany dotyczące dworca w Maczkach na najbliższy czas ma poseł?

- Od 219 roku w budżecie państwa składamy poprawkę dotyczącą dworca maczkowskiego. Podjęliśmy dzisiaj decyzję o zaproszeniu na spotkanie z mieszkańcami Maczek przedstawicieli rządu i zarządu spółki PKP aby przybyli tutaj, stanęli w cztery oczy z mieszkańcami i jasno określili, jaka przyszłość czeka ten obiekt – mówi poseł Mateusz Bochenek.

Na chwilę obecną właściciel budynku, spółka PKP nie planuje dalszych prac na terenie obiektu. Nie ma również planów co do przywrócenia ruchu pasażerskiego na stacji Sosnowiec Maczki. PKP prowadzi działania mające na celu wynajęcie obiektu, jednak do tej pory nikt nie wyraził zainteresowania najmem.

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sosnowiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto