Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Sosnowiec: Jak reagujemy na przemoc w rodzinie? Obalmy mity o przemocy

Katarzyna Domagała
123rf
W Sosnowcu 60 proc. mieszkańców zna w swoim otoczeniu przynajmniej jedną rodzinę, w której dochodzi do przemocy wobec kobiet. 38 proc. sosnowiczan wie o rodzinach, gdzie przemoc kierowana jest wobec mężczyzn. Większość z tą wiedzą... nic nie robi. - Ludzie często boją się podejść do osoby i pomóc jej, myślą, że to nie jest ich sprawa - mówi Halina Sobańska, prezeska stowarzyszenia "Aktywne kobiety", które było współorganizatorem konferencji "Przemoc, krąg, który można przerwać".

To właśnie podczas spotkania w Wyższej Szkole Humanitas, poznaliśmy zatrważające wyniki badań przeprowadzonych w stolicy Zagłębia. A jak podkreśla Sobańska, to właśnie myślenie, że jeśli coś się dzieje za zamkniętymi drzwiami mieszkania, jest prywatną sprawą domowników, sprzyja szerzeniu się przemocy.

Tymczasem objawy stosowania przemocy, na które już powinniśmy reagować, to nie tylko siniaki, skaleczenia, oparzenia czy otarcia, one pojawiają się w najgorszych przypadkach. Niepokojące dla nas powinno być już to, gdy sąsiad lub sąsiadka jest pobudzony lub zachowuje się nerwowo, gdy jest w pobliżu partnera.
Katarzyna Domagała


Obalmy mity o przemocy

Z dr Danutą Rode, psychologiem z Uniwersytetu Śląskiego oraz autorką książki "Psychologiczne uwarunkowania przemocy. Charakterystyka sprawców", rozmawia Katarzyna Domagała

O przemocy mówi się często. Wiele z informacji, które znamy są nieprawdziwe. Poprosiliśmy psycholog dr Danutę Rode, która od lat bada zjawisko przemocy w rodzinie o obalenie kilku mitów o zjawisku przemocy.

MIT: Sprawca zawsze działa pod wpływem alkoholu.
PRAWDA: Alkohol jest wyłącznie jednym z czynników ryzyka, które obniżają kontrolę nad sobą. O wiele częściej sprawcy przemocy biją na trzeźwo. Ilość wypitych piw czy kieliszków wódki nie ma związku ze stosowaniem przemocy. Jego intencją jest krzywdzenie i zadawanie bólu drugiej osobie. Często alkoholem sprawcy i ofiary chcą wytłumaczyć brutalną sytuację: to nie mój mąż jest zły, to przez alkohol.

MIT: Przemoc w rodzinie, to sprawa prywatna, nikt nie powinien się w to mieszać.
PRAWDA: We wszystko, co niszczy dobro psychiczne i fizyczne drugiej osoby, uderza w jej godność musimy interweniować. Nie ma innej poprawnej moralnie i etycznie reakcji dla człowieka. Szczególnie, jeśli przemoc uderza w dzieci, one same nie potrafią się obronić.

MIT: Przemoc w rodzinie występuje wyłącznie w rodzinach o niższym statusie społecznym.
PRAWDA: Przemoc w tzw. domach normalnych nie chce być przez nas zauważana. My wyrobiliśmy sobie opinię: mieszkają tam tacy porządni ludzie, gdzieżby dochodziło do przemocy? Do tego jest mocniej kamuflowana. Zaś przemoc w rodzinach o niższym statusie społecznym łatwiej zauważyć.


*ZOBACZ CZEGO NIE KUPOWAĆ KOBIECIE POD CHOINKĘ. LISTA NAJGORSZYCH PREZENTÓW
*LISTA NAJGORSZYCH PREZENTÓW POD CHOINKĘ DLA MĘŻCZYZNY. ZOBACZ
*GYSZYNKI DO KOŻDEGO ŚLONZOKA - TO KUP HANYSOWI

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sosnowiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto