18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Sosnowiec: Historia futbolu i nasze dawne boiska. Zobacz co z nich dzisiaj zostało

Tomasz Szymczyk
Mimo obfitości traw, kwiatów i motyli to nie rezerwat. To dawne boisko Polonii Sosnowiec
Mimo obfitości traw, kwiatów i motyli to nie rezerwat. To dawne boisko Polonii Sosnowiec Tomasz Szymczyk
Polonia, Płomień, Kolejarz, Kotlarz - kto dziś pamięta te sosnowieckie kluby... Dziś odwiedzamy ich dawne boiska, a raczej to, co z nich zostało

Kiedy 45 lat temu zakończyły się rozgrywki piłkarskie, na różnych szczeblach piłkarskich rozgrywek miasto, w jego dzisiejszych granicach, reprezentowało aż 11 zespołów.

Oprócz I-ligowego Zagłębia prawie każda dzisiejsza dzielnica miała swoją lokalną drużynę. Górnik Sosnowiec i Płomień Milowice występowały w III lidze, w zagłębiowskiej A-klasie boje toczyły AKS Niwka, Górnik Kazimierz, Górnik Klimontów, Polonia Sosnowiec, Górnik Zagórze, Kotlarz Sosnowiec i Kolejarz Sosnowiec, zaś szczebel niżej występowała jedenastka Czarnych. Dodajmy, że prawie każdy klub miał wówczas zgłoszony do rozgrywek zespół rezerw.

Dziś na piłkarskiej mapie Sosnowca próżno szukać niektórych z tych drużyn. Oprócz Zagłębia funkcjonują kluby z Niwki i Kazimierza, niedawno do gry powrócili seniorzy Górnika, z juniorami pracuje się w Klimontowie. Sporo zmieniło się i zmienia z Czarnymi.

Co stało się z pozostałymi klubami? Odwiedziliśmy dawne boiska sosnowieckich klubów, a raczej to, co z nich pozostało. O sporcie w tych miejscach mało kto już pamięta.

Milowice. Pięknie wyremontowana hala sportowa, obok plac, na którym odbywa się giełda komputerowa, za nim... No właśnie. Dziś zarośnięta po pas krzakami leśna polana, przez środek której wiedzie wydeptana ścieżka. Jeszcze całkiem niedawno rozgrywali tu mecze piłkarze Płomienia. Drużyna zakończyła żywot w 1990 roku, aby ratować bardziej popularną w Milowicach siatkówkę, która jednak rychło podzieliła los futbolistów.

Walcownia. Ulica Andersa. Podróżujący tramwajami 26 czy 27 codziennie spoglądają na teren, który kiedyś był boiskiem sosnowieckiej Polonii. Funkcjonujący przez wiele lat pod patronatem huty Cedler robotniczy klub, prawie całe sportowe życie, z krótkim III-ligowym epizodem, spędził w klasie A. Ostatni raz w rozgrywkach wystąpił w sezonie 1998/99. Na boisku bramek już nie ma, od czasu do czasu są jednak "kibice", co można wywnioskować z ilości butelek i śmieci poniewierających się na pozostałościach widowni.

Konstantynów. Każdy kojarzy miejsce, w którym na trójkątnej pętli zawraca tramwaj linii 24 i znajdujące się obok liceum. Tuż za nim znajduje się dość sporych rozmiarów wyrównany plac. Do początku lat 70. było to boisko klubu Kotlarz działającego przy zakładach Fakop. Później Kotlarza połączono z Kolejarzem, a następnie z Czarnymi.

Centrum. Niektórzy klienci supermarketu przy Dworcu Południowym nawet nie wiedzą, że sklep wybudowano na dawnym boisku Kolejarza. Działający pod patronatem katowickiej DOKP klub występował nawet w III lidze, potem jednak z każdym sezonem wiodło mu się gorzej. Dziś szyld "kolejowy" w nazwie ma klub z alei Mireckiego. To właśnie z Czarnymi i Kotlarzem klub połączono w latach 70. Dziś Czarni łączą się z Zagłębiem.

Drodzy Internauci, jeśli pamiętacie te i inne sosnowieckie kluby, napiszcie do nas. Nasz adres mailowy - [email protected] - chętnie napiszemy o nich na łamach naszego tygodnika

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wywiad z prezesem Jagiellonii Białystok Wojciechem Pertkiewiczem

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sosnowiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto