Sosnowiec: Czekają na innowacyjne firmy i kolejnych inwestorów

Artykuł sponsorowany
W gronie dziesięciu najciekawszych inwestycji zgłoszonych do konkursu Top Inwestycje Komunalne 2012 znalazła się m.in. Gospodarcza Brama Śląska I etap w Sosnowcu. Wręczenie nagród w tym prestiżowym konkursie nastąpiło podczas pierwszego dnia Europejskiego Kongresu Gospodarczego, który miał miejsce w Katowicach i było jednym z ważniejszych wydarzeń pokazujących sukcesy naszych samorządów.

Gospodarcza Brama Śląska to pomysł bardzo odkrywczy, pokazujący w jaki sposób można zagospodarować tereny pokopalniane, a jednocześnie przyciągnąć do miasta firmy innowacyjne. Po pierwsze wymyślono, jak nadać starym pokopalnianym obiektom nowe funkcje. Ta koncepcja daje jednocześnie szansę na rozwój nowoczesnego biznesu. Po drugie – co równie ważne – przygotowano odpowiednią koncepcję finansowania z udziałem środków unijnych. To znacznie ułatwia realizację inwestycji.

Dzięki takim posunięciom i konsekwentnej polityce gospodarczej, którą prowadzą władze miasta, na terenie po kopalni „Niwka-Modrzejów" powstał obiekt produkcyjno – laboratoryjny przeznaczony m.in. na cele produkcji farmaceutycznej oraz obiekt przeznaczony na cele biurowo – szkoleniowo – konferencyjne. Jednocześnie w starej przemysłowej dzielnicy miasta pojawiła się szansa na rozwój nowoczesnego biznesu.

Niedawno, 7 maja Sosnowiecki Park Naukowo — Technologiczny został oficjalnie otwarty. Na imprezę zaproszono ponad 200 gości oraz dziennikarzy. Wśród nich znaleźli się m.in. Wojewoda oraz Marszałek Śląski, Prezydent miasta Sosnowca oraz Prezydenci miast ościennych, Biskup Archidiecezji Sosnowieckiej, Dyrektor Dywizji Ogólnobudowlanej Skanska – Głównego Wykonawcy oraz wielu znamienitych gości. Jednocześnie było to zaproszenie przedsiębiorców i przyszłych najemców do współpracy.

Park oferuje bowiem nowoczesne powierzchnie biurowe, produkcyjno-badawcze wraz z odpowiednim zapleczem, dojazdem i parkingami. – To dla nas bardzo ważne inwestycje, nie tylko w skali Sosnowca ale i całego regionu — podkreśla Zastępca Prezydenta Miasta Sosnowca, Ryszard Łukawski. – Jestem pewien, że te obiekty wspólnie m.in. z uczelniami wyższymi i przedsiębiorcami wypełnimy nowoczesnymi technologiami. Cieszę się też, ze zdołaliśmy zachować tak charakterystyczne dla Niwki obiekty jak na przykład znajdujący się na terenie byłej kopalni „Niwka-Modrzejów" budynek tak zwanego „okrąglaka".

W ramach projektu „Gospodarcza Brama Śląska – etap I: Uruchomienie Zagłębiowskiej Strefy Gospodarczej – Sosnowiecki Park Naukowo – Technologiczny, zad. 3 – Budowa infrastruktury technicznej na potrzeby SPN-T – etap I” realizowane są obecnie kolejne prace. Warto dodać, że inwestycja współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007 – 2013, Priorytet I: Badania i rozwój technologiczny, innowacje i przedsiębiorczość; Działanie 1.1. Wzmocnienie atrakcyjności inwestycyjnej regionu.

Zgodnie z umową dofinansowania projekt uzyskał dofinansowanie z Unii Europejskiej w wysokości do kwoty 8.286.859,42 zł, co stanowi 85 proc. kosztów kwalifikowalnych projektu. Zgodnie z umową dofinansowania wartość całkowita projektu wynosi 9.796.827,27 zł. Jak wyjaśnia Elżbieta Pękala – Naczelnik Wydziału Inwestycji Miejskich Urzędu Miejskiego w Sosnowcu, przedmiotem wspomnianego projektu jest budowa infrastruktury technicznej dla potrzeb Sosnowieckiego Parku Naukowo – Technologicznego.

Dotyczy to zarówno układu drogowego, sieci wodociągowej, kanalizacji deszczowej, sanitarnej, jak i teletechnicznej oraz oświetlenia drogi. Wybudowana droga o długości ok. 0,7 km ma skomunikować teren SPN-T z ul. Wojska Polskiego i ul. Orląt Lwowskich.

– W ramach adaptacji obiektów dawnej dyspozytorni i dawnego zespołu BHP byłej kopalni „Niwka – Modrzejów” przygotowaliśmy infrastrukturę techniczną dla tych obiektów tak, żeby mogły one sprawnie funkcjonować – wyjaśnia Elżbieta Pękala. – Obecne prace związane z budową infrastruktury technicznej obejmują szerszy zakres i pozwolą na uzbrojenie całego terenu Sosnowieckiego Parku Naukowo – Technologicznego. Dzięki temu będą tam mogły inwestować również inne firmy zainteresowane działalnością innowacyjną. Jest też możliwość adaptacji kolejnych obiektów pokopalnianych pod potrzeby firm innowacyjnych.

Termin realizacji, jak to w przypadku większości inwestycji w Sosnowcu, jest krótki. W dniu 11 maja br. podpisano umowę z Wykonawcą robót – firmą SKANSKA S.A., a planowany termin zakończenia robót wyznaczono do dnia 12 października br. – Myślę, że jest to ważny dla nas projekt, bowiem stanowi on odpowiedź na potrzeby regionu, miasta oraz przedsiębiorców, którzy działają i planują działać w dziedzinie innowacji – podkreśla Honorata Musialik z Wydziału Inwestycji Miejskich Urzędu Miejskiego w Sosnowcu.

– Warunki do takiej działalności nie są wystarczające, w regionie mało jest przedsiębiorstw innowacyjnych, niedostateczny jest stopień współpracy i wzajemnych powiązań pomiędzy tym sektorem i jednostkami naukowo -badawczymi. Dodaje, że wybudowana w ramach zadania 3 infrastruktura ma skomunikować teren SPN-T z siecią dróg lokalnych i regionalnych, co ma na celu zachęcenie przedsiębiorców wdrążających lub zamierzających wdrażać nowoczesne technologie do inwestowania na przedmiotowym obszarze. – Myślę, że dzięki lepszej infrastrukturze w tym rejonie nasze miasto znów zyska na atrakcyjności inwestycyjnej – podkreśla Honorata Musialik.

Inwestycja współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007 – 2013, Priorytet I: Badania i rozwój technologiczny, innowacje i przedsiębiorczość; Działanie 1.1. Wzmocnienie atrakcyjności inwestycyjnej regionu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na sosnowiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto