Sosnowiec chce przyciągnąć nowe przedsiębiorstwa

Artykuł sponsorowany
Inwestycja współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007 – 2013, Priorytet I: Badania i rozwój technologiczny, innowacje i przedsiębiorczość; Działanie 1.1. Wzmocnienie atrakcyjności inwestycyjnej regionu, Poddziałanie 1.1.1. Infrastruktura rozwoju gospodarczego.

Projekt ”Gospodarcza Brama Śląska etap I – Uruchomienie Zagłębiowskiej Strefy Gospodarczej – Kompleksowe uzbrojenie terenów inwestycyjnych – rejon Maczki – Bór” jest niezwykle ciekawym przedsięwzięciem, które pozwoli na stworzenie w Sosnowcu nowych obszarów dla firm.

Rejon Maczki – Bór ma mocny atut – położony jest w pobliżu ważnej drogi krajowej S-1, co pozwoli przyszłym inwestorom na sprawną komunikację zarówno podczas budowy zakładów, jak i następnie w trakcie prowadzenia działalności. Projekt pokazuje też konsekwencję władz miasta, które od lat prowadzą prace zmierzające do rekultywacji terenów poprzemysłowych, a następnie starają się o dostosowanie ich do potrzeb rozwijających się przedsiębiorstw.

W Sosnowcu po kopalniach „Sosnowiec”, „Milowice – Saturn”, czy „Niwka-Modrzejów” pozostały wielkie tereny poprzemysłowe. Dzięki aktywnej polityce gospodarczej władz miasta, które najpierw przyciągnęły na te tereny Katowicką Specjalną Strefę Ekonomiczną, a następnie umiejętnie korzystały z funduszy unijnych, udało się całkowicie zmienić przeznaczenie obiektów i terenów pozostałych po kopalniach i innych zlikwidowanych zakładach. Dobrym przykładem jest adaptacja dawnego budynku BHP byłej KWK Niwka-Modrzejów dla potrzeb Sosnowieckiego Parku Naukowo-Technologicznego.

Na terenie po kopalni Niwka-Modrzejów powstał też obiekt produkcyjno–laboratoryjny przeznaczony m.in. na cele produkcji farmaceutycznej. Także projekt pn. Budowa ul. Klimontowskiej to bardzo dobry przykład, jak we właściwy sposób można wykorzystać fundusze unijne na inwestycje miejskie. Ulica Klimontowska znajduje się w sąsiedztwie dawnych terenów przemysłowych. Wydawałoby się więc, że trudno tu coś zbudować i przyciągnąć w takie miejsce mieszkańców, czy tym bardziej inwestorów, którzy zechcą otworzyć tu firmy. A jednak się udało. Dzięki wspomnianemu projektowi nastąpiła modernizacja dojazdów i infrastruktury do terenów inwestycyjnych; wzrost wartości bezpośrednich terenów inwestycyjnych, a także lepsze skomunikowanie terenów przemysłowych z innymi częściami miasta. Jednocześnie zrealizowano inne ważne dla miasta inwestycje. To m.in. przebudowa kanalizacji sanitarnej, przebudowa kanalizacji deszczowej, budowa chodników oraz nowego oświetlenia ulicy. To wszystko sprawiło, że ul. Klimontowska i przyległe do niej tereny stały się atrakcyjne dla inwestorów.

Podobnie będzie w przypadku rejonu Maczki – Bór. W ramach wspomnianego na wstępie projektu zaplanowano kompleksowe uzbrojenie terenów inwestycyjnych w rejonie Maczki-Bór w Sosnowcu. Będzie ono polegać na budowie 1,450 km drogi wraz z obiektem mostowym przez rzekę Bobrek, kanalizacji deszczowej, kanalizacji sanitarnej, sieci wodociągowej i oświetlenia drogi. Droga przebiegać będzie wzdłuż wspomnianej drogi krajowej S-1 i składać się będzie z nowowybudowanego odcinka drogi i odcinka drogi asfaltowej budowanej po śladzie dotychczasowej drogi gruntowej (ul. Kujawska). Droga połączy pola inwestycyjne z istniejącą siecią dróg miejskich i regionu. W wyniku realizacji projektu powstanie aż 13,2973 ha powierzchni uzbrojonego terenu, z którego będą mogli korzystać potencjalni inwestorzy. Planowane jest też odprowadzanie wód opadowych do pobliskiej rzeki Bobrek, a ścieków sanitarnych do kolektora „Bobrek” i dalej do oczyszczali „Radocha II”, co przyczyni się do uporządkowania gospodarki wodno-ściekowej w tym rejonie. Zgodnie z umową dofinansowania projekt uzyskał dofinansowanie w wysokości 18.114.705,28 zł, co stanowi 78,69 % kosztów kwalifikowalnych.

Powstała w wyniku realizacji projektu infrastruktura obsługiwać będzie pola inwestycyjne położone w bezpośrednim sąsiedztwie budowanej drogi i będzie komunikować ten teren z siecią transportową miasta i regionu. Niedawno, w dniu 17.02.2012 r. podpisano z firmą SKANSKA S. A. umowę na wykonanie robót budowlanych w ramach przedmiotowego projektu. W dniu 24.02.2012 r. został przekazany Wykonawcy robót plac budowy. Zakończenie tego projektu przewidziano do dnia 18.10.2012 r., a więc jeszcze w tym roku Sosnowiec wzbogaci się o nowe, bardzo cenne tereny inwestycyjne. – Projekt stanowi odpowiedź na potrzeby regionu, miasta oraz przedsiębiorców, którzy chcą prowadzić i/lub rozwijać działalność gospodarczą w Sosnowcu– wyjaśnia Zastępca Prezydenta Miasta Sosnowca Ryszard Łukawski – Stworzenie dogodnych możliwości rozwoju działalności gospodarczej będzie miało na celu pobudzenie lokalnej i regionalnej gospodarki, co pozytywnie wpłynie na trwający proces restrukturyzacji gospodarki i lokalny rynek pracy.

Zasadniczym celem zagospodarowania tego terenu jest uzyskanie wzrostu atrakcyjności inwestycyjnej regionu śląskiego, osiągnięcie ożywienia gospodarczego i społecznego poprzez wielofunkcyjne wykorzystanie zdegradowanych, niezagospodarowanych obszarów na rzecz rozwoju nowych przedsiębiorstw – dodaje.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na sosnowiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto