Sosnowiec: Budowa linii tramwajowej w Zagórzu. Wycięto drzewa przy rondzie Jana Pawła II. Od czwartku zmiany w ruchu

Kacper Jurkiewicz
Kacper Jurkiewicz
Trwają przygotowania do przebudowy ronda Jana Pawła II w ramach budowy nowej linii tramwajowej. Mieszkańcy obserwowali wycinkę drzew. 

Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuń w prawo - wciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Trwają przygotowania do przebudowy ronda Jana Pawła II w ramach budowy nowej linii tramwajowej. Mieszkańcy obserwowali wycinkę drzew. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuń w prawo - wciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE MT
Udostępnij:
SOSNOWIEC. W mieście postępują prace nad budową nowej linii tramwajowej w Zagórzu. Trwają przygotowania do przebudowy ronda Jana Pawła II, więc wykonawca wyciął drzewa, które kolidowały z tym terenem. To nie jedyna wycinka w ramach tej inwestycji. Zakończono także prace nad pierwszą częścią tunelu przy ulicy Braci Mieroszewskich, więc od 14 października wprowadzona zostanie zmiana w ruchu drogowym.

Trwa budowa nowej linii tramwajowej w Sosnowcu. Pod topór poszło mnóstwo drzew

W Sosnowcu trwa budowa nowej linii tramwajowej w dzielnicy Zagórze. Mieszkańcy zauważyli, że w okolicy dużego ronda przy skrzyżowaniu ulic Zaruskiego-Braci Mieroszewskich-11 Listopada-Rydza Śmigłego zaczęto wycinać drzewa. W Sosnowcu to drażliwy temat. Jak się okazuje, wycinka spowodowana jest właśnie z tą inwestycją. Obecnie trwają prace pod przebudowę ronda im. Jana Pawła II.

- Wycięte zostały te drzewa, które kolidowały z nowym układem drogowym ronda. Zmiana geometrii ronda będzie polegać na prawie dwukrotnym zwiększeniu jego obecnej średnicy i wpisaniu wewnątrz nowej pętli tramwajowej. Na tym etapie prac wycięto zostały również drzewa, które kolidowały z nowo projektowanymi sieciami podziemnymi m.in. kanalizacji, teletechniki. Wycięto 32 drzewa oraz krzewy, zgodnie z wydaną decyzją i planem wyrębu. Prace już zostały rozpoczęte, na razie poza strefą istniejącego pasa drogowego. Jak dotąd zostały wykonane częściowo roboty przezbrojeniowe dla tego terenu tj. nastąpiła przebudowa instalacji teletechnicznych, wodociągu, częściowo wybudowano nową kanalizacje. Zasadnicze roboty drogowo – torowe rozpoczną się w przyszłym roku - informuje nas Andrzej Zowada, rzecznik Spółki Tramwaje Śląskie.

To nie jedyne drzewa, które pójdą lub poszły pod topór przy realizacji tej inwestycji. Wykonawca prowadził wycinkę kolidujących drzew w pasie przyszłego torowiska tramwajowego: w rejonie pętli Zagórze, na odcinku ul. Wolności – ul. Blachnickiego, pasie torowym równoległym do ul. Białostockiej wzdłuż ul. Paderewskiego oraz wyciął pojedyncze drzewa na ul. Rydza-Śmigłego.

- W sumie konieczne było wycięcie ponad 400 szt. drzew i krzewów. Wycinki przeprowadzone zostały zgodnie z uzyskanymi decyzjami, które zakładają również w stosownym czasie przeprowadzenie nasadzeń zastępczych, gdzie liczba zasadzonych drzew i krzewów będzie większa niż tych usuniętych - podkreśla rzecznik Tramwajów Śląskich.

Na budowie nowej linii tramwajowej praca wre. Czekają zmiany na kierowców

Na budowie dużo się dzieje, co mogą zauważyć też mieszkańcy Zagórza. Udało się już wybudować segment obiektu inżynieryjnego na ul. Braci Mieroszewskich, który będzie pełnił funkcję zintegrowanego przystanku tramwajowo-autobusowego. Na tej inwestycji w 60 proc. wykonano przezbrojenia istniejących i zabudowano nowe sieci podziemne, wykonano około 80 proc. robót ziemnych i mniej więcej 30 proc. robót konstrukcyjno-torowych.

Kończy się także wycinka drzew i krzewów i rozpoczęły się roboty rozbiórkowe na pętli. Trwają roboty drogowe na ul. Braci Mieroszewskich, budowa kanalizacji, roboty konstrukcyjno-torowe wzdłuż ul. Paderewskiego i ul. Rydza-Śmigłego. Wykonawca buduje ekrany przy ul. Wolności, a także nową podstację trakcyjną.

Jak podkreślają Tramwaje Śląskie, kluczowym elementem budowy nowej linii tramwajowej w Zagórzu jest tunel pod ul. Braci Mieroszewskich. Zakończyły się prace nad jego pierwszą częścią, a od 14 października (czwartek) nastąpi zmiana organizacji ruchu w tym miejscu. Wtedy rozpocznie się budowa drugiej połowy przyszłego tunelu. Kierowcy pojadą po nowo wybudowanym odcinku wschodniej jezdni, zaś jezdnia zachodnia, na której obecnie odbywa się ruch, zostanie zamknięta.

Zmiana organizacji ruchu w tej okolicy jest konieczna do rozpoczęcia przebudowy drugiej nitki tej drogi i sąsiadującej z nią okolicy starej pętli tramwajowej. Od 2 października wyłączono starą pętlę z ruchu tramwajowego. Generalny wykonawca, konsorcjum firm Eurovia Polska, KZN Rail i Nowak Mosty, mógł już przystąpić do prac rozbiórkowych w tym miejscu.

– Tuż za przystankiem Zagórze pętla, czyli ostatnim przystankiem na tej linii, zabudowany został rozjazd tymczasowy, dzięki któremu przy wyłączonej pętli możemy obsługiwać tę trasę wagonami dwukierunkowymi. Do Zagórza jeździ teraz tylko linia nr 35, a linia nr 15 od Katowic kierowana jest do przystanku Pogoń Akademiki – mówi Andrzej Zowada, rzecznik spółki Tramwaje Śląskie S.A.

Prace na jezdni zachodniej ul. Braci Mieroszewskich, wraz z budową drugiej części tunelu, planowane są do połowy przyszłego roku, stąd kolejnej, ostatniej już zmiany organizacji ruchu w tej okolicy można spodziewać się dopiero w wakacje.

Roboty trwają także na innych odcinakach inwestycji. Wzdłuż ul. Rydza Śmigłego i al. Paderewskiego prowadzone są prace torowe polegające na podsypywaniu tłucznia pod nowe podkłady oraz budowa nowego układu trakcji. Wzdłuż ul. Rydza Śmigłego powstaje również nowe oświetlenie.

W inwestycji są opóźnienia. Uda się ją wykonać na czas?

Tak duża inwestycja może wiązać się z opóźnieniami. Szczególnie, że jest prowadzona w trakcie pandemii koronawirusa. Wiemy już, że nie wszystkie prace udało się wykonywać zgodnie z harmonogramem.

- Niestety bardzo długo trwało procedowanie decyzji o wycince drzew, co z pewnością wpłynęło negatywnie na pierwotny harmonogram przyjęty przez generalnego wykonawcę. Pierwotnie była ona bowiem zakładana do wykonania w I kwartale br. Jednak generalny wykonawca prowadził roboty na pozostałym obszarze, na którym nie występowały kolizje z zielenią - wyjaśnia Andrzej Zowada.

Wiosną przyszłego roku, po okresie zimowym, określony zostanie wpływ aury oraz opóźnienia w wydaniu decyzji na wycinkę, na zasadniczy termin zakończenia całej inwestycji.

- Wykonawca czyni starania, by mimo tych trudności zmieścić się w terminie i oddać nowe torowisko do ruchu w umownym terminie, który określa zakończenie kontraktu na styczeń 2023 roku - przekazał rzecznik.

Którędy będzie przebiegać nowa linia tramwajowa?

Przypomnijmy. Nowa linia tramwajowa przebiegać będzie od dotychczasowej pętli tramwajowej poprzez dwupoziomowe skrzyżowanie z ul. Braci Mieroszewskich (tunelem pod jezdnią), do al. Wolności, przez ul. ks. Blachnickiego i dalej wzdłuż ul. Białostockiej, al. Paderewskiego i ul. Rydza-Śmigłego do ronda Jana Pawła II, gdzie planowane jest zakończenie trasy pętlą tramwajową. Nad torami tramwajowymi na ul. Braci Mieroszewskich powstanie centrum przesiadkowe z przystankami tramwajowymi zlokalizowanymi pod wiaduktem i autobusowymi na wiadukcie. Zostaną połączone klatką schodową oraz windami. Dwa przystanki początkowe oraz jeden końcowy będzie mieścił się w pasie dzielącym jezdnie ul. Marszałka Rydza Śmigłego. Znajdzie się tam także tor odstawczy i punkt dyspozytorski.

Trasa na Zagórze była ostatnią budową nowej linii tramwajowej w Aglomeracji Śląsko-Zagłębiowskiej. Do użytku oddano ją 28 października 1982 roku. Została zakończona pętlą przed ul. Braci Mieroszewskich, więc tramwaj nie obsługuje dużej części osiedla. To zmieni się, gdy budowa zostanie zakończona w 2023 roku.

Wartość zadania to niecałe 88,6 mln zł netto. Inwestycja jest jednym z zadań „Zintegrowanego Projektu modernizacji i rozwoju infrastruktury tramwajowej w Aglomeracji Śląsko - Zagłębiowskiej wraz z zakupem taboru tramwajowego – etap I” współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Media obecne terenie przygranicznym. Znamy zasady.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie