Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Sosnowiec: będzie budowa kanalizacji na Niwce i w Jęzorze, w Modrzejowie, Borze i Klimonowie

TOS/inf.prasowa
Sosnowiecki Urząd Miejski i Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej podpisały umowę w sprawie dofinansowania dla Projektu „Gospodarka ściekowa w Sosnowcu - Etap II”. Opiewająca na 65 milionów złotych umowa pozwoli na powstanie kanalizacji w dzielnicach Niwka, Jęzor, Modrzejów, Bór i Klimontów.

Przedsięwzięcie to jest kontynuacją Projektu „Gospodarka ściekowa w Sosnowcu”, który dotyczył budowy kolektora Bobrek o długości ok. 15,5 km oraz modernizacji oczyszczalni ścieków „Radocha II” w Sosnowcu.

Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności. Na jego realizację Gmina Sosnowiec pozyskała środki w wysokości 30,8 mln zł. Wartość całkowita Projektu wynosi 65 mln zł.

Przedsięwzięcie polega na budowie sieci kanalizacji sanitarnej wraz z niezbędną infrastrukturą techniczną o łącznej długości ok. 21,09 km., w rejonie Niwki, Jęzora, Modrzejowa, Boru (budowa pompowni ścieków „Biała Przemsza” wraz z rurociągiem tłocznym do kolektora Bobrek) oraz Klimontowa (rejon ul. Rewolucji 1905r.). W wyniku realizacji inwestycji zostanie stworzona możliwość podłączenia do sieci kanalizacji sanitarnej 3956 mieszkańców.
Równolegle do prac prowadzonych przez Gminę, Rejonowe Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Sosnowcu Spółka Akcyjna prowadzić będzie prace związane z wymianą sieci wodociągowej w tym rejonie.

Realizacja Projektu „Gospodarka ściekowa w Sosnowcu – Etap II” pozwoli na częściowe wypełnienie założeń zawartych
w Krajowym Programie Oczyszczania Ścieków Komunalnych w zakresie stopnia skanalizowana aglomeracji na koniec 2015r. Wypełnienie w/w wymagań w całości będzie możliwe po zakończeniu wszystkich inwestycji z zakresu gospodarki ściekowej w części gmin: Sosnowiec, Katowice, Mysłowice, Czeladź zaplanowanych do końca 2015r. Dodatkowo poprzez ograniczenie liczby zbiorników bezodpływowych o różnym stanie technicznym zostanie wyeliminowane ryzyko odprowadzania ścieków bezpośrednio do gleby, co wpłynie na poprawę środowiska naturalnego.

W trakcie prowadzenia prac budowlanych zostaną zastosowane nowoczesne rozwiązania materiałowe i techniki realizacji robót ograniczające do minimum krótkotrwale uciążliwości dla mieszkańców i środowiska. Podczas realizacji projektu zaplanowano spotkania z mieszkańcami obszarów, na których będzie realizowany Projekt, w celu przedstawienia informacji na temat harmonogramu i organizacji robót budowlanych oraz ewentualnych utrudnień komunikacyjnych.
Projekt uwzględnia również elementy kampanii informacyjno-edukacyjnej skierowanej szczególnie do mieszkańców bezpośrednio objętych projektem.
Kampania ta ma na celu przyłączenie do wybudowanej sieci kanalizacyjnej jak największej ilości mieszkańców dla uzyskania założonego w projekcie efektu ekologicznego, z którego Gmina zostanie rozliczona przez Komisję Europejską.

Planowany termin zakończenia projektu to czerwiec 2015 roku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na sosnowiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto