Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Sosnowiec: Archeolodzy pracujący w Zagórzu wydobyli sporo ciekawych rzeczy

Magdalena Nowacka
Przy wykopaliskach w Sosnowcu potrzebna jest fachowa wiedza, ale także i siła fizyczna
Przy wykopaliskach w Sosnowcu potrzebna jest fachowa wiedza, ale także i siła fizyczna Magdalena Nowacka
W ramach wakacyjnych powtórek telewizja pokazała "Seksmisję". Bohaterki kultowej już dziś komedii, siostry z grupy "Archeo", wykopały ostatnich na świecie mężczyzn. Sosnowiecka grupa archeologów pracujących w dzielnicy Zagórze, aż takich sensacyjnych znalezisk nie ma na swoim koncie, ale jednak sporo cennych ciekawostek udało im się wydobyć na światło dzienne.

Początek przed godziną 8. Najpierw spotkanie "na bazie" przy kościele św. Joachima, pobranie sprzętu. Potem już długa, żmudna praca.

- Zaczyna się od ściągnięcia humusu i darnii, czyszczenia oraz sprawdzania położonej pod nimi tzw. warstwy kulturowej. To w niej jest szansa na odnalezienie "skarbów" - tłumaczy Katarzyna Sobota-Liwoch, koordynująca prace archeologiczne. Na terenie pięciu działek pracuje pod jej kierownictwem siedem osób. - To archeolodzy i studenci tego kierunku, ale są też chętni poszukiwacze, którzy zgłaszają się do nas jako wolontariusze - wyjaśnia pani Katarzyna.

Oczywiście tutaj pracują pod okiem fachowców. Bo tylko oni, na podstawie różnych plam na ziemi, są w stanie ocenić, czy jest szansa na ciekawe znalezisko. - Dwa lata temu, badania prowadził dr Dariusz Rozmus. Miały one charakter sondażowy, w ubiegłym roku były już konkretne wykopaliska - mówi pani Katarzyna.

Przez wszystkie sezony (łącznie z obecnym) znaleziono tu przede wszystkim piece do wytopu ołowiu i żelaza, kilkaset fragmentów ceramiki, palenisko, przedmioty ołowiane, fragmenty biżuterii, m.in. lunulę, zawieszkę w kształcie księżyca - symbol płodności, fragmenty koralików. Ciekawostką jest odnaleziona kilka dni temu moneta rosyjska z 1896 roku.

- Odkryliśmy także bardzo duże połacie bruku kamiennego. Teoria mojego kolegi jest taka, że to fragmenty ówczesnej drogi w osadzie. Moja jest inna. Podczas obecnych badań znaleźliśmy bowiem pozostałości po dołach posłupowych, co wskazywałoby raczej na to, że fragmenty bruku były podłogą budynku -- wyjaśnia pani Katarzyna.

Znaleziska stałe są rysowane i fotografowane, częściowo także rozbierane. Niektóre po zakończeniu badań archeolodzy przykrywają folią i zasypują. Dlaczego? - Pojawił się pomysł, aby zorganizować tu skansen czy ośrodek archeologiczny, który można byłoby zwiedzać. To pomysł Pawła Duszy, naczelnika Wydziału Kultury UM. Na razie brakuje pieniędzy, ale mamy nadzieję, że kiedyś się to uda - dodaje pani Katarzyna.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sosnowiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto