Sosnowiczanka z medalem Mistrzostw Europy w szermierce. Zuzanna Cieślar trzecią najlepszą szablistką kontynentu

Adam Tobojka
Zuzanna Cieślar na mistrzostwach Europy w szermierce wywalczyła brązowy medal, ulegając tylko późniejszej zwyciężczyni zawodów, Annie Bashta. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Polski Związek Szermierczy
Zuzanna Cieślar, reprezentantka sosnowieckiego klubu szermierczego ZKS Sosnowiec na Mistrzostwach Europy zdobyła brązowy medal, w fazie pucharowej przegrywając jedynie z zwyciężczynią turnieju, Azerbejdżanką Anną Bashta.

Mistrzostwa Europy Seniorów w szermierce przyniosły miłośnikom tego pięknego sportu mnóstwo emocji. Była o zasługa Zuzanny Cieślar, która w przeprowadzonych w tureckiej Antalyi zajęła trzecie miejsce, zdobywając tym samym brązowy medal.

Wysoka forma sosnowieckiej sportsmenki objawiła się już fazie grupowej, z której Zuzanna wyszła z pięcioma zwycięstwami. Do fazy turniejowej przystąpiła z numerem cztery, dzięki czemu jej pierwsza walka była pojedynkiem o wejście do czołowej szesnastki. Rywalką na tym etapie była Francuzka Sarah Noutcha a pojedynek zakończył się wynikiem 15:8 dla naszej zawodniczki. W kolejnej walce sosnowiczanka zmierzyła się reprezentującą gospodarzy Irynie Shchukli. Ta walka zakończyła się wynikiem 15:10, zapewniając tym samym awans Polki do ćwierćfinału. Trudniejsza przeprawą okazała się dla Zuzanny walka o awans do strefy medalowej, jej rywalka – Niemka Larissa Eifler w końcówce zbliżyła się do Polki już na jedno trafienie, ale ostatni punkt należał do naszej szablistki, która zwyciężyła 15:13 i zagwarantowała sobie miejsce na podium.

W fazie półfinałowej reprezentantka ZKS Sosnowiec uległa jednak Annie Bashta, świetnie dysponowanej reprezentantce Azerbejdżanu, późniejszej zwyciężczyni całego turnieju. Bashta w walce finałowej pokonała Włoszkę Rosellię Gregorio. Obok Zuzanny Cieślar na najniższym stopniu podium stanęła Sara Balzer z Francji.

W Antalyi wystąpiły jeszcze trzy polskie szablistki – Małgorzata Kozaczuk (AZS AWF Warszawa) i Sylwia Matuszak (KKSz Konin) odpadły po walkach tabeli z 64 obie pokonane przez Greczynki: kolejno Despinę Georgiadou 15:14 i Theodorę Gkountourę 15:13. Daria Skonieczna (UKS Szabla Ząbki) była 55.

Obok turnieju kobiet toczyła się również rywalizacja mężczyzn, którą zdominował Francuz Yannick Borel, który w finale nie dał szans Holendrowi Tristanowi Tulenowi wygrywając walkę 15:1. Najyżej notowany z Polaków - Maciej Bielec reprezentujący AZS Wratislavia Wrocław, uplasował się na 15 miejscu.

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?