Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Sosnowiczanie uczcili pamięć o Powstaniu Warszawskim. Syreny, warta i wieńce przy pomniku Kobiet Walczących w szeregach Armii Krajowej

Adam Tobojka
Adam Tobojka
Weterani i mieszkańcy miasta uczcili pamięć powstańców, składając kwiatry pod pomnikiem Kobiet Walczących w szeregach Armii Krajowej. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Weterani i mieszkańcy miasta uczcili pamięć powstańców, składając kwiatry pod pomnikiem Kobiet Walczących w szeregach Armii Krajowej. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Adam Tobojka
Jak co roku, 1 sierpnia mieszkańcy Sosnowca uczcili pamięć o poległych w Powstaniu Warszawskim żołnierzach Armii Krajowej i cywilach. Pod pomnikiem Kobiet Walczących na skwerze im. Danuty Siedzikówny „Inki” przy ulicy Orlej kwiaty złożyli między innymi przedstawiciele Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej i reprezentanci władz miasta.

Obchody rocznicy Powstania Warszawskiego rozpoczęły się o godzinie 17:00 dźwiękami syren, upamiętniającymi „Godzinę W”, sygnał do rozpoczęcia zrywu wolnościowego. Minutą ciszy uczczono pamięć o poległych żołnierzach Armii Krajowej i blisko 180 tysiącach cywili, którzy stracili życie w trwającym 63 dni powstaniu.

Pod pomnikiem Kobiet Walczących w szeregach Armii Krajowej, znajdującym się na skwerze im. Danuty Siedzikówny „Inki” kwiaty złożyli przedstawiciele Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, Związku Kombatantów Rzeczpospolitej Polskiej, harcerze z Związku Harcerstwa Polskiego, uczniowie VII Lixceum Ogólnokształcącego im Krzysztofa Baczyńskiego w Sosnowcu, przedstawiciele sosnowieckich służb mundurowych i reprezentanci władz miasta, między innymi prezydent Sosnowca Arkadiusz Chęciński i przewodnicząca rady miasta Ewa Szota wraz z radnymi.

- To kolejny raz, gdy gromadzimy się w tym symbolicznym miejscu, by uczcić pamięć tych, którzy walczyli o naszą wolność i niepodległość, tracili zdrowie i życie byśmy mogli spotykać się i żyć w wolnym państwie. Przez wiele lat rozmawialiśmy o historii, ale nigdy nie myśleliśmy że to, co wydarzył osię w 1939 roku w Europie może wydarzyć się ponownie, tak blisko polskich granic, w nowoczesnej Europie. Słyszymy o brutalnej napaści Rosji na Ukrainę, słyszymy o niepokojach na granicy Kosowa i Serbii. Uświadamia nam to, jak ważne dla przeciętnego człowieka jest życie w pokoju i demokracji i jak ważne było poświęcenie tych, którzy za pokój oddali swoje życie i sprawili, że możemy się tutaj dzisiaj, przy tej pamiątkowej płycie, spotykać. Chwała bohaterom! – mówił na obchodach prezydent Sosnowca, Arkadiusz Chęciński.

Na obchodach głos zabrał również Stanisław Lis z Armii Krajowej, który wspominał nieżyjących już uczestników Powstania Warszawskiego, którzy po wojnie osiedlili się w Sosnowcu.

Sosnowiec zachowuje pamięć o bohaterach roku 1944. W każdą rocznicę wybuchu Powstania pamiętamy o ludziach, którzy oddali życie w walce z nazistami i wspominamy ich ofiarę.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sosnowiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto