Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Sosna na Patelni traci igły. Co jest tego przyczyną? Problemem może być nieodpowiednie przygotowanie terenu pod roślinę

Adam Tobojka
Adam Tobojka
Przyczyną przebarwienia igieł są najprawdopodobniej problemy z transportem wody wewnątrz rośliny. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Przyczyną przebarwienia igieł są najprawdopodobniej problemy z transportem wody wewnątrz rośliny. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE mat. czytelnika
Zasadzona w czerwcu na placu Stulecia w Sosnowcu sosna miała zostać symbolem miasta. Na razie jednak nie wiadomo, czy przetrwa do wiosny. Drzewo wyraźnie traci igły, a od roztopów śniegu na początku tygodnia stoi w wodzie. O jej dalszych losach zadecydują najbliższe miesiące.

Sosna na plac Stulecia w centrum Sosnowca trafiła w czerwcu ubiegłego roku. Jej zasadzenie było zwieńczeniem trwającej kilka miesięcy rewitalizacji. Wymieniono wtedy nawierzchnię placu, ustawiono nową niską architekturę, zasadzono krzewy i trawy ozdobne. Ostatnim krokiem było zasadzenie na środku odremontowanej przestrzeni drzewa symbolizującego miasto.

Pierwsze problemy z sosną zaczęły się jesienią ubiegłego roku. Wtedy to igły zaczęły przybierać żółty kolor i opadać z gałęzi drzewa. Początkowo sądzono, że jest to efekt choroby, która zaatakowała drzewo. Oględziny jednak wskazały, że tę opcję należy wykluczyć – przebarwienia były jednolite, co wykluczało chorobę spowodowaną patogenami. Dodatkowo umieszczenie w centrum miasta, z dala od innych drzew tego gatunku, znacznie zmniejszyła szansę na „zarażenie”.

Jak się okazało, winne złego stanu drzewa jest podłoże, na którym została zasadzona sosna. Brak możliwości odpływu wody, gromadzącej się po deszczach i roztopach sprawia, że korzenie mogą gnić, co z kolei przekłada się na problemy z transportem w roślinie, a te z koeli na więdnięcie, przebarwienia i opadanie igieł. Paradoksalnie więc gromadząca się u pnia drzewa woda przyczynia się do jego usychania. Do tego dochodzą też problemy z nasłonecznieniem – sosna jest gatunkiem preferującym dobrze oświetlone stanowiska. Część placu, na którym zostało zasadzone drzewo, znajduje się w niecce, przez co światło słoneczne do rośliny dociera jedynie przez część dnia.

Jak informuje urząd miasta, trwają rozmowy z wykonawcą projektu, który ma zapewnić dodatkowe odwodnienie w miejscu zasadzenia drzewa.

- Jesteśmy w kontakcie z wykonawcą remontu Patelni, który obiecuje że niezwłocznie zapewni dodatkowe odwodnienia w tym miejscu. Liczymy, że zrobi to jak najszybciej. Jeśli chodzi o samą sosnę, chcemy poczekać do wiosny i zobaczyć w jakim drzewo będzie stanie. Jeśli okaże się, że nie przyjmie się, w ramach gwarancji zostanie wymienione na nowe – informuje Krzysztof Polaczkiewicz, inspektor w wydziale kultury i promocji miasta Sosnowiec.

O tym, czy sosna się zachowa, zadecydują więc głównie warunki powodowe. Opady deszczu i śniegu mogą się przyczynić do obumarcia drzewa. Liczymy, że prace, które zapewnią lepsze odwodnienie miejsca zasadzenia sosny zostaną przeprowadzone jak najszybciej, a drzewo, od którego pochodzi nazwa miasta, odzyska na wiosnę pełnię zdrowia.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sosnowiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto