Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Smog w Sosnowcu: debata w Księgarni

TOS
W kwestii smogu wszystko zależy od nas i od pieniędzy - taki wniosek płynie ze środowej debaty poświęconej smogowi, która odbyła się w sosnowieckiej Księgarni. Panel z cyklu "#ZaglebieBezSmogu - Czyste powietrze dla Sosnowca" zorganizował Zagłębiowski Alarm Smogowy.

- W pomieszczeniu, w którym się znajdujemy poziom szkodliwego pyłu zawieszonego PM10 to 257 mikrogramów na metr sześcienny. Norma to 50 mikrogramów. Mamy więc pięciokrotne przekroczenie dopuszczalnej wartości - powiedział otwierając debatę jej prowadzący Patryk Białas z Polskiego Alarmu Smogowego. Przypomniał też, że Sosnowiec znalazł się na przygotowanej przez Światową Organizację Zdrowia liście pięćdziesięciu najbardziej zanieczyszczonych miast Europy, przekroczone są znacznie w sezonie grzewczym stężenia szkodliwego pyłu zawieszonego PM10 oraz rakotwórczego Benzo(alfa)pirenu. Głównym źródłem pochodzenia tych szkodliwych substancji jest spalanie w domowych kotłach paliw stałych takich jak węgiel i drewno. Dodatkowe szkodliwe substancje jak dioksyny czy metale ciężkie emitują do powietrza dodatkowo ci mieszkańcy Sosnowca którzy spalają śmieci.

Uczestnicy debaty, wśród których byli przedstawiciele Urzędu Miasta w Sosnowcu, Urzędu Marszałkowskiego, Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej czy Tauronu Ciepło mówili nie tylko o przyczynach pojawianie się smogu, ale też o tym, jak temu zjawisku przeciwdziałać.

- Ciągle jest wiele pracy przed samorządami, przed biznesem czy organizacjami pozarządowymi i to nie tylko w całym mieście, ale i w całym kraju. Społeczeństwo powoli zaczyna się budzić i może kolejne kampanie wyborcze będą się toczyć pod kątem ochrony powietrza - mówił Rafał Psik z Zagłębiowskiego Alarmu Smogowego.

Zdaniem Anny Dębiec z Wydziału Gospodarki Komunalnej i Środowiska sosnowieckiego Urzędu Miejskiego, apelować trzeba w pierwszej kolejności do mieszkańców. - To, co spalają w piecu nie szkodzi tylko im i im sąsiadom, ale wszystkim - mówiła.

Zwrócono też uwagę na brak oznaczeń jakości węgla, który kupują mieszkańcy. Mówiono też o dotacjach na wymianę pieca. Wyjaśniono, że korzystać można jednocześnie z dofinansowania ze strony gminy, jak i WFOŚiGW. - W Sosnowcu budżet dopłat na rok 2016 to 700 tys zł, składanie wniosków już się zakończyło, ale zapraszamy w 2017 do składania wniosków w nowym miejskim budżecie – zachęcała Anna Dębiec.

Urząd Marszałkowski zapowiedział uchwalenie uchwały antysmogowej, która ma objąć całe województwo, jej zarys powinien pojawić się na początku 2017. W przeciwieństwie do rozwiązań zaproponowanych przez Miasto Kraków, śląska uchwała ma zezwalać na spalanie węgla. Nie chcemy eliminować węgla, nie stać nas na eliminowanie węgla i wiemy, że węgiel można spalać inaczej w wielu miejscach na świecie – powiedział Łukasz Tekeli.

Sosnowiecka Straż Miejska dysponuje pełnomocnictwem prezydenta do dokonywania kontroli palenisk, posiada te kompetencje od 2 tygodni i udał się w tym czasie przeprowadzić zaledwie kilkanaście kontroli, przedstawiciel Straży Miejskiej, zapewnił, że będą reagować na każde telefoniczne i pisemne zgłoszenie podejrzenia spalania odpadów.

- W roku 2015 wymieniono w sosnowcu około 80 kotłów na ekologiczne, w tym tempie zajmie nam około 160 lat wymiana wszystkich kotłów na paliwa stałe w mieście i pozbycie się smogu – podkreślił Rafał Psik z Zagłębiowskiego Alarmu Smogowego – Program dopłat zapewniający mieszkańcowi dotację w wysokości 3.000zł, jest niewystarczającą kwotą, powoduje że stare kotły wymieniają tylko te osoby które i tak zamierzały go wymienić. Potrzebujemy szybkich zmian ustawodawstwa przez władze centralne: zakazu sprzedaży niskojakościowych paliw stałych dla odbiorców indywidualnych oraz zakazu sprzedaży pozaklasowych kotłów „kopciuchów” – dodał Rafał Psik.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sosnowiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto