Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Słońce i wiatr - zbliża się zielona rewolucja!

Redakcja
Ustawa o odnawialnych źródłach energii (OZE) wchodzi w życie za dwa tygodnie - 4 maja. Nowe regulacje to szansa na rozwój energooszczędnego budownictwa i większy udział energii pozyskiwanej z odnawialnych źródeł. Kto na tym ma skorzystać? Zarówno przedsiębiorstwa, jak i osoby fizyczne wytwarzające zieloną energię na własne potrzeby, bo (zgodnie z zapisami ustawy o OZE) mogą również dodatkowo czerpać zysk z odsprzedaży nadwyżek energii.

Małe instalacje na topie!
Zdaniem ekspertów, ustawa o odnawialnych źródłach zmieni zasadniczo krajobraz OZE w Polsce. Wzrośnie wykorzystywanie odnawialnych źródeł energii zarówno przez duże przedsiębiorstwa, wytwarzające energię w celu generowania zysku z jej sprzedaży, jak i prosumentów, czyli przeciętnych Kowalskich produkujących energię dotychczas tylko na własne potrzeby. Oprócz ułatwień administracyjnych, przepisy określają warunki odkupu energii produkowanej przez mikroinstalacje o mocy poniżej 40 kW oraz małe instalacje od 40 kW do 200 kW.

Dla producentów energii z domowych instalacji o mocy do 10 kW ustawa wprowadza korzystne rozwiązanie zwane systemem FIT (feed-in-tariff), gwarantujące stałe ceny odkupu przez okres 15 lat od oddania do użytkowania takich instalacji. Z określonych ustawą taryf skorzystać mogą zarówno osoby fizyczne, bez konieczności zakładania działalności gospodarczej, jak i firmy, bez konieczności uzyskiwania koncesji.

Taryfy gwarantowane obowiązywać będą dla instalacji powstałych po 1 stycznia 2016 roku. Pozostałe nowe instalacje o większej mocy, będą mogły uczestniczyć w gwarantowanym odkupie energii elektrycznej z OZE w ramach systemu aukcyjnego, przeprowadzanego przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki. - System taryfowy kończy okres niepewności, zwiększając stabilność rynku - podkreślają eksperci.

Fotowoltaika z gwarancją
Energia słoneczna jest w Polsce najłatwiejszym do wykorzystania odnawialnym źródłem energii, zapewniającym największą efektywność. Panele fotowoltaiczne (PV) umieszczane na dachach lub elewacjach, konwertują energię promieniowania słonecznego na energię elektryczną w sposób wydajniejszy niż biomasa czy biogaz, stając się nośnikiem energii z największą perspektywą rozwoju.

Korzyści z instalacji fotowoltaicznych to, oprócz ograniczania emisji szkodliwego dwutlenku węgla do atmosfery, niższe koszty energii elektrycznej i większa niezależność od cen krajowych producentów. Zapowiedzią rozwoju rynku technologii fotowoltaicznych w Polsce jest coraz większa dostępność rozwiązań i materiałów niezbędnych do budowy paneli PV, zapewniających ich żywotność przez 25-35 lat.

Podsumowując, zdaniem ekspertów, dzięki nowej ustawie o OZE, energetyka prosumencka ma szansę stać się jednym z najbardziej perspektywicznych i prorozwojowych sektorów polskiej energetyki, a fotowoltaika - najszybciej rozwijającą się technologią w tym segmencie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto