Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Śląskie ekologiczne: W skrócie

Redakcja

Kampania ekologiczna
„Choinki nadziei” rosną dwunasty raz!

W Bielsku-Białej, Fundacja Ekologiczna ARKA wystartowała z dwunastą edycją ogólnopolskiej akcji „Choinki nadziei”. Pojawiły się choinki zasilane prądem wytworzonym przez pedałujących na rowerach uczniów bielskich szkół. W akcji wzięły udział: Gimnazjum Plastyczne, SP nr 2 oraz Szkoła Podstawowa „Kopaliński”. Uczniowie przygotowali też ekologiczne ozdoby choinkowe. Akcja łączy dwie tematyki: społeczną i ekologiczną. Zachęca do organizowania wydarzeń świątecznych w domach dziecka i domach opieki społecznej. Organizatorzy promują ekologiczne święta: zachęcają do oszczędzania energii, ograniczenia ilości odpadów, korzystania z naturalnych choinek i niemarnowania jedzenia. W roku 2016 akcja organizowana jest w szczególności w województwie śląskim, a jej partnerem jest Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Katowicach.

Fundusz dla regionu
Ile może dostać OZE pieniędzy unijnych?

Na zaproszenie Tarnogórskiej Izby Handlowo-Przemysłowej, przedstawiciele Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach uczestniczyli w konsultacjach poświęconych możliwości ubiegania się o pieniądze z funduszy europejskich oraz dofinansowanie projektów związanych z wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii. Eksperci z katowickiego Funduszu zaprezentowali podczas spotkania ofertę zarówno dla przedsiębiorców, jak i samorządów lokalnych. Zainteresowanych było wielu, a konsultacje służyły także wymianie opinii i doświadczeń. Dlatego w drugiej części spotkania, o swoich rynkowych możliwościach i oczekiwaniach mówili szefowie firm związanych z sektorem OZE.

Czysta ekologiczna innowacja
Na Śląsku oczyszczamy wodę łupinami z orzecha i dlatego nasza kranówka ma kokosowy smak!

Z możliwościami GPW większego wykorzystania węgla aktywnego produkowanego z łupin orzecha kokosowego do uzdatniania wody do picia zapoznali się przedstawiciele światowego potentata w produkcji tego typu węgla wytwarzanego od lat w fabrykach na Sri Lance, w Tajlandii oraz w Indonezji. Dlaczego dyrektorzy firmy EURO CARB przyjechali akurat na Śląsk? Bo w jednym z najbardziej nowoczesnych w kraju zakładów uzdatniania wody w Goczałkowicach, w końcowym procesie technologicznym, woda jest poddawana filtracji przez złoża wypełnione węglem aktywnym z łupin kokosowych. Choć jest krystaliczna i ma kokosowy smak, a podobna technologia coraz częściej jest stosowana w Europie, w Polsce nadal niewiele zakładów wodociągowych uzdatnia wodę, wykorzystując tę metodę. Filtry zasypane węglem z łupin orzecha kokosowego muszą bowiem być zalewane wodą odpowiednio przygotowaną na wcześniejszych etapach technologicznych. Węgiel trzeba też regenerować, a Górnośląskie Przedsiębiorstwo Wodociągów ma jedną z dwóch działających w Polsce Stacji Regeneracji Węgla Aktywnego. Eksperci z Bristolu i Sri Lanki przyjechali do Imielina, gdzie znajduje się Stacja, aby zobaczyć proces regeneracji i pomyśleć, jak rozpropagować tę metodę.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto