Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Śląskie ekologiczne: W skrócie

Redakcja

Jacy z nas konsumenci?
Do "eko" nam daleko, do śmietnika bliżej...

Polacy przyznają się, że zdarza im się wyrzucać żywność. Jak wynika z sondaży, czyni tak jedna trzecia mieszkańców kraju - mówi w rozmowie z Newseria Biznes Maria Kowalewska, koordynatorka ds. programów edukacyjnych i współpracy międzynarodowej w Federacji Polskich Banków Żywności. Najczęściej wyrzucamy produkty, które szybko tracą świeżość, np. pieczywo, wędliny, owoce i warzywa oraz produkty mleczne. Potrzebna jest zmiana nawyków konsumenckich. Bo rozważne zakupy to też zwracanie uwagi na opakowania. Ekokonsument unika tych, w których każda sztuka pakowana jest osobno lub znajduje się w opakowaniu trudnym do odzysku.

Biwak zimowych ludzi
Biegun Zimna czeka już na odważnych!

Kolejny ekstremalny biwak Zimowych Ludzi odbywać się będzie na Żubrzej Łące w samym środku Puszczy Boreckiej od 30 stycznia do 2 lutego br. Zapisy trwają! Biegun Zimna, organizowany przez Biegnącego Wilka, jest imprezą nawiązującą do starej tradycji, znanej z różnych miejsc na świecie, gdzie wczesną wiosną do osiedli ściągali traperzy i ludzie gór, żeby handlować, bawić się i rywalizować w różnych oryginalnych konkurencjach. Podczas biwaku Zimowych Ludzi, jak co roku, odbywać się będą warsztaty, zajęcia i wyprawy terenowe, turnieje traperskie oraz wyścigi psich zaprzęgów. A dlaczego Biegun Zimna akurat w Puszczy Boreckiej? Bo tutaj 9 lutego 1929 r. odnotowano najniższą temperaturę na obecnych ziemiach polskich (-42,2°C). Więcej informacji oraz zapisy na: www.biegnacy-wilk.pl.

Jak ożywiono lokalną legendę
Rozbójnik Ramża hasa sobie znowu po regionie. Nie bójcie się, na filmie - i do tego ekologicznym!

Film "Rozbójnik Ramża" zrealizowany został przez Fundację Media 3.0, a jego powstanie dofinansowały WFOŚiGW w Katowicach i Starostwo Powiatowe w Rybniku. Tylko, co to ma wspólnego z ekologią? Ma - i to wiele! Scenariusz bajki opiera się na legendzie o Rozbójniku Ramży, który według lokalnych opowieści zbójował na Wzgórzu w rejonie Czerwionki-Leszczyn oraz Orzesza, które nosi dziś jego imię. Film to półgodzinna animacja wykonana w technice 3D i wspomagana techniką 2D, z pełnym udźwiękowieniem oraz głosami lektorów, których użyczyli aktorzy związani z krakowskimi teatrami - Teatrem Starym i Teatrem Słowackiego.

Ideą, która przyświecała projektowi, jest promocja walorów przyrodniczych regionu i edukacja ekologiczna. Chcemy zachęcić mieszkańców do turystyki, poczynając od najmłodszych, którzy, jak wierzymy, pociągną za sobą starszych członków rodziny - mówi Sylwia Mazurek, specjalistka ds. promocji w Fundacji Media 3.0. I pewnie tak się stanie, bo film jest ciekawy. Pozwala m.in. odkryć tajemnicę pojawienia się wielkiego głazu narzutowego przed ruinami Zamku w Chudowie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto