Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Skoki z Żylety i trzy ekstrema sosnowieckiego Wydziału Nauk o Ziemi. Ekstremalna 50 Dream Jump

AD
8 czerwca bardzo wiele będzie się działo wokół budynku sosnowieckiego Wydziału Nauk o Ziemi. Wszystko pod hasłem Dream Jump – Ekstremalna Pięćdziesiątka. Dream Jump to opatentowana technika oddawania skoków z wysokości z wykorzystaniem układu asekuracyjnego z lin dynamicznych oraz bloczka. Choć skoki z Żylety można już oddawać od 1 czerwca, to najwięcej atrakcji czeka na gości dopiero 8 czerwca. Na ten dzień przewidziano bowiem oficjalną imprezę inaugurującą Dream Jump na Żylecie. To impreza zorganizowana wspólnie z Uniwersytetem Śląskim w ramach 50-lecia Uniwersytetu.

80 metrowy gmach Wydziału Nauk o Ziemi Uniwersytetu Śląskiego jest już nie tylko centrum pogłębiania swojej wiedzy o naszej planecie, ale po godzinach przez całe wakacje stanie się najpiękniejszą i najwyższą w województwie wieżą do skoków. Długi swobodny lot daje skoczkowi nieskończone możliwości wykonywania w powietrzu akrobacji: salta, gwiazdy, a także skoków wieloosobowych i skoków z różnymi przedmiotami.
- Skaczemy z 28 piętra i co warto podkreślić, Żyleta jest jedynym miejsce gdzie skoczek podczas swobodnego spadania – może zobaczyć w lustrzanych szybach Uniwersytetu – własne odbicie – zachwalał imprezę Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca. - Pochwalę się, że w ubiegłym roku taki skok wykonała moja córka. Powiedziała mi, żę w ogóle nie pamięta jak leciała – śmieje się prezydent.

Piknik naukowy pod Żyletą

Pod Żyletą odbędzie się piknik naukowy, gdzie dowiemy się jak działa sejsmometr, jak szuka się ropy i gazu, jak samodzielnie zorganizować podróż – z wykorzystaniem nowoczesnych aplikacji, zobaczymy pokazową erupcję wulkaniczną i wiele innych atrakcji, którymi może pochwalić się na Wydział Nauk o Ziemi. Wziąć udział w Geocachingu – grze terenowej, biegu sztafetowym. Oczywiście skakać z Żylety w Dream Jump.

- Cieszymy się , ze miasto otwiera się na tak ekstremalną, ale i bezpieczną atrakcję. Jesteśmy do dyspozycji dla wszystkich „dorosłych dzieci” Nasza atrakcja jest przeznaczona dla osób od 18 roku życia. Będziemy tu trzy i pół miesiąca. W wakacje, praktycznie codziennie – mówi Łukasz Madziarz z ekipy Dream Jump. - Czym nasz układ wyróżnia się spośród innych? Tym że mamy najdłuższy stosunek swobodnego spadania do wysokości obiektu. To nie tylko firma. Ale i pasja. W Norwegii skakaliśmy z kilometrowego klifu, to ponad 420 metrów swobodnego spadania. Skakaliśmy z najwyższego budynku mieszkalnego w Dubaju, z najwyższego hotelu w Hiszpanii, rok temu zawitaliśmy do Żylety. Cieszę się że tu wróciliśmy. - mówi.
8 czerwca jednak pod Żyletą będzie można zobaczyć o wiele więcej niż tylko skoki Dream Jump.

Pod Żyletą 8 czerwca odbędzie się piknik naukowy, gdzie dowiemy się m.in. jak działa sejsmometr, jak szuka się ropy i gazu, jak samodzielnie zorganizować podróż – z wykorzystaniem nowoczesnych aplikacji, zobaczymy pokazową erupcję wulkaniczną i wiele innych atrakcji, którymi może pochwalić się na Wydział Nauk o Ziemi. Wziąć udział w Geocachingu – grze terenowej, biegu sztafetowym. Ponadto w programie scena, występy zespołów muzycznych.

Ekstremalny Wydział Nauk o Ziemi

- Jest to wydarzenie, które można nazwać dniem otwartym Wydziału Nauk o Ziemi w Sosnowcu – mówi dr Marta Chmielewska z Uniwersytetu Śląskiego. - Ekstremalna 50 wpisuje się w obchody 100-lecia Polskiego Towarzystwa Geograficznego i roku polskiej geografii, bo taki tytuł nadano rokowi 2018. Jest to również rok 45-lecia Wydziału Nauk o Ziemi oraz jubileusz 50-lecia istnienia Uniwersytetu Śląskiego. Jeśli chodzi o „ekstremalność” - to z jednej strony są to skoki, a drugie ekstremum to nasz budynek – najwyższy budynek wydziału nauk o ziemi na świecie. Jeden z najwyższych na świecie budynków uniwersyteckich – mówi Marta Chcmielewska.
Jak twierdzi, trzecie ekstremum to badania naukowe.
- Nasi badacze prowadzą badania w różnych, ekstremalnych warunkach i miejscach. Na lodowcach, na wulkanach, w jaskiniach i kopalniach, oraz w powietrzu w balonie – podkreśla.
Najpierw warto zajrzeć na aulę wydziału, gdzie będzie miał miejsce pokaz ekstremalnych badań. A następnie projekcja filmu „W 80 skoków dookoła świata”.

Trzy strefy na pikniku

Na terenach wokół Żylety powstaną trzy strefy. Strefa popularno-naukowa – na specjalnie przygotowanych stoiskach o swoich badaniach będą opowiadać pracownicy jednostek Wydziału Nauk o Ziemi, zaplanowano również warsztaty plenerowe i laboratoryjne, quizy i konkursy.
Druga strefa – to strefa sportowo-rekreacyjna: skoki z dachu „Żylety”, bieg sztafetowy pn. „GEObieg” oraz gra terenowa „Geocoaching”, .
Trzecia strefa, to artystyczno-rozrywkowa, w której zaplanowano występy zespołów muzycznych, tanecznych i kabaretowych, stąd też nadawać będzie studenckie radio Egida.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sosnowiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto