Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Skała piękna i niebezpieczna

(pat)
Nad bezpieczeństwem podczas wspinaczki powinien czuwać licencjonowany instruktor. Często jednak tak nie jest.
Nad bezpieczeństwem podczas wspinaczki powinien czuwać licencjonowany instruktor. Często jednak tak nie jest.
Jura przyciąga coraz więcej turystów żądnych wrażeń. Wzrost poziomu adrenaliny nie zawsze idzie w parze z bezpieczeństwem. Często domorośli miłośnicy skałek bezsensownie ryzykują swoim życiem.

Jura przyciąga coraz więcej turystów żądnych wrażeń. Wzrost poziomu adrenaliny nie zawsze idzie w parze z bezpieczeństwem. Często domorośli miłośnicy skałek bezsensownie ryzykują swoim życiem.

- Turyści, którzy chcą wspinać się lub penetrować jaskinie, powinni przede wszystkim zacząć od kursu prowadzonego przez licencjonowanego instruktora Polskiego Związku Alpinizmu. Turyści często jednak bez przygotowania pokonują ostańce. Nie mając nawet zielonego pojęcia, jak się należy podczas wspinaczki czy zejścia do jaskini zabezpieczyć - stwierdza Piotr Van der Coghen, naczelnik Grupy Jurajskiej GOPR.
Zmorą dla goprowców są też imprezy, zloty i szkolenia organizowane, krótko mówiąc, na dziko.

- O każdej imprezie powinniśmy być poinformowani na 14 dni przed jej rozpoczęciem. Naszym zadaniem jest zaopiniowanie warunków, w jakich mają być prowadzone zabawy czy też szkolenia. Często jednak nie jesteśmy informowani o planach organizatora. I, niestety, okazuje się, że gdy dochodzi na niebezpiecznego wypadku, organizator chce to zatuszować. Nie raz się zdarzyło, że tłumaczono lekarzom, iż pacjent przewrócił się na hotelowych schodach, a potem okazywało się, że obrażenia są typowe dla upadku ze skały - wyjaśnia naczelnik GOPR.
Bezpieczeństwo na Jurze to nie tylko umiejętności, ale także znajomość terenu. Trzeba wiedzieć, jak wygląda jaskinia, do której się wchodzi, jak trzeba się zabezpieczyć, gdy chcemy wejść na skałę.

Niebawem przy najbardziej niebezpiecznych miejscach staną tablice ostrzegawcze ufundowane przez Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy.

- Wspólnie z Jurkiem Owsiakiem chcielibyśmy, by tablice były trwałe, odblaskowe, na tyle duże, by każdy mógł je zobaczyć - dodaje Piotr Van der Coghen.

Do najbardziej niebezpiecznych miejsc na Jurze goprowcy zliczają zamki w Ogrodzieńcu, Mirowie, Morsku. Groźne jaskinie to m. in. Studnia Szpatowców, Jaskinia Wielkanocna, Głęboka, Berkowa, Kamiennego Gradu, Koralowa, Urwista, Żabia.

Okiennik, Wielka Biblioteka, Turnia Motocyklistów, Góra Zborów, skałki Rzędkowickie to tylko niektóre ze skał, na których trzeba szczególnie uważać.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Policja podsumowała majówkę na polskich drogach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sosnowiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto