Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Sezon artystyczny 2022/2023 w Teatrze Zagłębia. Dziesięciolecie premiery "Korzeńca", jesienne nowości programowe i działania pedagogiczne

Adam Tobojka
Adam Tobojka
Maciej Strobierski/Teatr Zagłębia
Tegoroczny sezon artystyczny Teatr Zagłębia rozpocznie dwoma premierami i widowiskiem teatralnym, będącym jednym z wydarzeń Nocy Teatrów. W planach jest również uruchomienie programu ambasadorskiego. To będzie niezwykle zapracowany sezon!

We wrześniu na deski teatru powrócą znane z ubiegłego sezonu spektakle, między innymi „Król Edyp” i „Baśnie Andersena”. Premierę będą miały również dwa nowe przedstawienia, „niezgoda.jpg” w reżyserii Justyny Łagowskiej i „Środula. Krajobraz Mausa” w reżyserii Remigiusza Brzyka. Oba przygotowywane są od końca ubiegłego sezonu.

Jednak zanim obejrzeć będzie można nowe przedstawienia, pracownicy Teatru Zagłębia zapraszają na pokaz plenerowy widowiska „Korzeniec. Sosnowiec Główny”, opartego o słynny spektakl „Korzeniec” Remigiusza Brzyka na podstawie powieści Zbigniewa Białasa.

Dziesięciolecie Korzeńca: rozmowy o historii Sosnowca, spacer, spektakl plenerowy i pokaz widowiska telewizyjnego

Aktorzy Teatru Zagłębia w 10 rocznicę premiery „Korzeńca” powrócą do znanych ról, by w specjalnej teatralnej instalacji opartą o słynny spektakl przedstawić historię sosnowieckiego dworca kolejowego, kamienia węgielnego, który posłużył pod budowę miasta. O dworcu mówić będzie się dało jedynie w jego sąsiedztwie – dlatego też widowisko odbędzie się na świeżym powietrzu, na placu dworcowym. „Korzeńcowi” towarzyszyła będzie grana na żywo muzyka w wykonaniu Sosnowieckiej Orkiestry Dętej.

Widowisko będzie jednym z wydarzeń Nocy Teatrów GZM, organizowanej przez Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolię. Widowisko rozpocznie się o godzinie 20:00, 17 września, wpisując się również w obchody Dni Sosnowca.

- Warto podkreślić, ze widowisko będzie miało, w duchu metropolii, charakter ponadlokalny – wezmą w nim udział aktorzy z Katowic, a na spektakl zapraszamy mieszkańców mieszkańców wszystkich miast ościennych. A dlaczego właśnie „Korzeniec”? W tym roku wypada dziesiąta rocznica premiery tego spektaklu i wystawienie go będzie wspaniałym uhonorowaniem tej ważnej dla Teatru Zagłębia sztuki - mówi Jacek Jabrzyk, zastępca dyrektora do spraw artystycznych.

Przedstawieniu teatralnemu towarzyszyły będą również inne wydarzenia, związane z spektaklem Remigiusza Brzyka. Tego dnia, o godzinie 12:00 odbędzie się uroczyste odsłonięcie muralu na ścianie Zespołu Szkół Muzycznych w Sosnowcu, dyskusja o historiach Sosnowca zawartych w książkowym i teatralnym „Korzeńcu”, (godzina 17:00 w Teatrze Zagłębia), spacer „Z Alojzym Korzeńcem do dworca” (start o godzinie 18:45 z parkingu przy Teatrze), którego uczestnicy dotrą na miejsce widowiska plenerowego. Po przedstawieniu, o godzinie 21:00 na placu dworcowym odbędzie się potańcówka i korowód, a o godzinie 22:00, na scenie Teatru Zagłębia odbędzie się projekcja filmowa „Korzeńca” w wersji zrealizowanej na potrzeby Teatru Telewizji. Udział we wszystkich wydarzeniach, związanych z obchodami dziesięciolecia premiery jest bezpłatny.

Jesienne premiery w Teatrze Zagłębia

Nowy sezon artystyczny w Teatrze Zagłębia to również premiery. Pierwszym nowym materiałem w tym sezonie będzie spektakl „niezgoda.jpg” w reżyserii Darii Sobik, powstały w współpracy z młodzieżą szkolną: tekst zainspirowany został spotkaniami z uczennicami i uczniami Szkoły Podstawowej nr 4 w Sosnowcu, odbywającymi się w ramach dwutygodniowych warsztatów teatralnych przeprowadzonych na w minionym roku szkolnym.

– Przedstawienie należy do nurtu „teatru w klasie” i jest grane w salach lekcyjnych po to, żebyśmy mogli spotykać się z uczniami i uczennicami w naturalnym dla nich środowisku szkoły. Integralnym elementem pokazów są warsztaty pedagogiczno-teatralne dla całej klasy, których celem jest zgłębienie tematyki spektaklu w atmosferze zaufania i twórczej współpracy – opowiada Agata Kędzia, pedagożka Teatru Zagłębia.

Treść dotyka problematyki, będącą codziennością ludzi młodych: relacji między rówieśnikami, roli przyjaźni, stracie i różnicy pomiędzy tym, jak widzimy siebie sami, a jak postrzegają nas inni. Premiera odbędzie się 30 września, w wspomnianej Szkole Podstawowej nr 4 w Sosnowcu.

Drugą premierą tej jesieni będzie spektakl reżyserowany przez Remigiusza Brzyka, z dramatrugią pochodzącej z Sosnowca Igi Gańczarczyk. Inspiracją do napisania tekstu dramatu była powieść graficzna Arta Spiegelmana „Maus”, będąca zapisem wspomnień ocalałego z obozu koncentracyjnego Żyda, a której pierwsza część rozgrywa się w sosnowieckiej Środuli. To właśnie na tym elemencie powieści skupiać będzie się spektakl, przedstawiając niedopowiedzianą historię dzielnicy: z jej gettem, widmowymi budynkami, niszczoną i wielokrotnie odbudowywaną od podstaw. Premiera odbędzie się 28 października na deskach Teatru Zagłębia.

Nowe projekty i kontynuacje lubianych akcji

W listopadzie uruchomiony zostanie także nowy program Teatru Zagłębia: „Scena Dostępna”, w ramach którego spektakle zostaną zaprezentowane z dostosowaniem dla osób z niepełnosprawnościami.

– To dla nas bardzo ważny projekt. Dzięki środkom z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych możemy doposażyć Teatr w tablicę tyflograficzną, pętlę indukcyjną do kasy, czy monitory do wyświetlania napisów. Razem z Fundacją Siódmy Zmysł dostosujemy również pięć spektakli do potrzeb osób z niepełnosprawnością wzroku i słuchu, które wcześniej miały utrudniony dostęp do naszej oferty – mówi Roksana Wasilewska, koordynatorka dostępności.

Nie jest to jedyny nowy projekt pracowników Teatru. Juz we wrześniu uruchomiony zostanie program „Ambasadorzy i Ambasadorki Baśni”. Kampania ta skierowana jest do nauczycieli, animatorów kultury i wszystkich chętnych, współpracujących z dziećmi, a jej celem jest promocja czytelnictwa i zachęta do międzypokoleniowych działań artystycznych.

Program zakłada udział w organizaowanych przez Teatr Zagłebia, a prowadzonych przez pedagożkę teatru Dorotę Kowalkowską i psychologa Macieja Jonka warsztatach.

- Warsztaty skierowane są dla pedagogów i mają charakter rozwijający, doskonalący. Pracujemy z tematem baśni, zachęcamy nauczycieli do prowadzenia zajęć w szkołach dotyczących spektaklu wyreżyserowanego przez Macieja Podstawnego i Dorotę Kowalkowską. Akcja będzie trwała przez całą jesień, a na uczestników będzie czekać wiele niespodzianek i atrakcji – mówi Agata Kędzia, pedagożka teatru.

Warsztaty odbędą się 10 września w Teatrze Zagłębia, w godzinach 12:00-15:00. Tego samego dnia, o godzinie 16:00 odbędzie się spektakl. Koszt udziału w warsztatach i przedstawieniu to 50 złotych. Zdobyte w trakcie zajęć umiejętności wyposażą biorących udział w narzędzia, które pomogą na lepszą współpracę z młodzieżą szkolną w trakcie prowadzenia zajęć.

Poza tymi nowościami, do teatru powrócą znane z poprzednich sezonów wydarzenia: spacery teatralne, Rodzinne Niedziele Kulturalne, spektakle z komentarzem i spotkania z pracownikami. Daty tych wydarzeń pojawiać się bedą na stronie internetowej teatru.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sosnowiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto