Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Sadzonki drzew i kwiatów w zamian za elektrośmieci. Lasy Państwowe, IKEA Katowice i Remondis wymieniały surowce wtórne na drzewka

Jakub Szołdra-Laszczyk
Lasy Państwowe, IKEA Katowice i REMONDIS wymieniały surowce wtórne na drzewka
Lasy Państwowe, IKEA Katowice i REMONDIS wymieniały surowce wtórne na drzewka Karina Trojok
W ramach ogólnopolskiej akcji „Drzewko za surowce wtórne” Lasy Państwowe i Dziennik Zachodni przy współpracy z IKEA Katowice i firmą REMONDIS rozdawały sadzonki drzew iglastych, liściastych i cebulki kwiatowe w zamian za drobne elektrośmieci, makulaturę oraz zużyte baterie.

W specjalnie przygotowanym na tę okazję miasteczku namiotowym zlokalizowanym na górnym parkingu IKEA Katowice Lasy Państwowe rozdawały mieszkańcom województwa śląskiego sadzonki drzew iglastych i liściastych w zamian za drobne elektrośmieci, zużyte baterie i makulaturę. Przyniesione 25 marca br. surowce wtórne można było również wymienić na cebulkę kwiatową, którą ufundowała IKEA Katowice.

- W ramach akcji „Drzewko za surowce wtórne” rozdajemy drzewa, które są gatunkami najczęściej rosnącymi w naszych miastach. Na naszym stanowisku można dostać lipę, pigwowca i sosnę, czyli najpopularniejsze drzewa występujące w polskich lasach. Rozdawane przez nas sadzonki po pierwsze będą się znakomicie czuć w naszych miastach, a po drugie nie będą potrzebowały jakichś wygórowanych warunków siedliskowych w postaci dedykowanej gleby czy konieczności nawożenia odpowiednimi makroelementami. Dzięki temu każdy bez problemu poradzi sobie z samodzielnym posadzeniem takiego drzewka – mówił Marek Mróz, rzecznik prasowy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach.

Już na pół godziny przed rozpoczęciem wymiany surowców wtórnych na drzewka przed IKEA Katowice zebrała się długa kolejka osób chętnych, aby zalegające w domu surowce wtórne zamienić na sadzonki drzew i kwiatów.

- Usłyszałam o akcji z radia i natychmiast przypomniało mi się o zepsutym mikserze i czajniku, które leżą w domu – mówi jedna z uczestniczek akcji „Drzewko za surowce wtórne” stojąca w kolejce. - Jeszcze dzisiaj jak tylko pogoda pozwoli, zasadzę drzewko na swoim ogródku działkowym.

Zebrane tego dnia surowce wtórne trafiały do pojemników podstawionych przez firmę REMONDIS, która na co dzień świadczy usługi z zakresu zbierania oraz przetwarzania wszelkiego rodzaju odpadów. Zebrane w ramach akcji „Drzewko za surowce wtórne” elektrośmieci i makulatura trafią do ponownego przetworzenia, a baterie zostaną w odpowiedni sposób zutylizowane.

- Surowce wtórne od mieszkańców trafią wkrótce do specjalnych firm, które zajmą się ich przetworzeniem oraz bezpieczną utylizacją bez szkody dla środowiska – wyjaśnia Magdalena Mantura reprezentująca Dział Ochrony Środowiska firmy REMONDIS w Sosnowcu.

W ogólnopolskiej akcji organizowanej przez Lasy Państwowe udział zdecydował się wziąć sklep IKEA w Katowicach, który oferuje już ponad 60% produktów IKEA wytwarzanych z surowców odnawialnych, a ponad 10% z nich zawiera materiały pochodzące z recyklingu. IKEA dąży do tego, by do 2030 roku stać się biznesem cyrkularnym i pozytywnym dla klimatu. Oznacza to, że będzie korzystać wyłącznie z energii odnawialnej, a swój asortyment będzie produkować tylko z surowców odnawialnych lub pochodzących z recyklingu. Katowicki sklep szwedzkiej marki oferującej meble i artykuły wyposażenia wnętrz zdecydował się również dołożyć do sadzonek drzew sadzonki kwiatów.

- W IKEA od 2012 roku realizujemy strategię zrównoważonego rozwoju „People and Planet Positive”, w której staramy się inspirować ludzi do życia w sposób bardziej zrównoważony. Segregacja odpadów jest jednym z kluczowych elementów tej strategii – opowiada Katarzyna Nurkowska, Koordynatorka ds. Zrównoważonego Rozwoju w sklepie IKEA w Katowicach. - Jako firma globalna IKEA stale działamy w kierunku zmniejszania ilości wytwarzanych odpadów i zwiększania stopnia recyklingu. W produkcji używamy surowców ze zrównoważonych źródeł. Staramy się produkować więcej, wykorzystując mniej zasobów naturalnych, a opady drewniane z produkcji mebli, jak wióry czy pył drzewny, przetwarzamy na pellet - dodaje.

Odpowiedzialność za planetę

Sadzonki drzew, które zostały przekazane w zamian za elektrośmieci, makulaturę i zużyte baterie w ramach akcji „Drzewko za surowce wtórne” nie tylko są inspiracją do segregowania odpadów, ale także do samodzielnego uczestnictwa w naturalnych procesach przyrody.

- Sadzenie drzew uczy człowieka przede wszystkim odpowiedzialności za to, co się posadziło. Z jednej strony jest to tylko prosta czynność polegająca na posadzeniu drzewa, ale z drugiej strony musimy przecież na początku o tę sadzonkę zadbać, żeby później móc patrzeć jak ono wzrasta. Takie sadzenie pokazuje też, jak wygląda codzienna praca leśników, którzy w skali całego kraju sadzą rocznie pół miliarda drzew, którymi również muszą się zaopiekować. Samodzielnie pracując te kilkanaście minut w ogrodzie, naocznie uczymy się, jak wygląda codzienna gospodarka leśna – wyjaśnia Marek Mróz z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach.

W trakcie zbiórki przeprowadzonej na parkingu IKEA Katowice uczestnicy akcji byli również informowani, dlaczego tak istotna jest segregacja oraz jak należy postępować z kłopotliwymi odpadami.

- Jeżeli nie nauczymy się segregować od źródła, czyli od gospodarstwa domowego, to otaczające nas środowisko będzie coraz gorzej wyglądało. Musimy edukować, edukować i jeszcze raz edukować, by nauczyć ludzi prawidłowej segregacji już od samego początku – zaznacza Magdalena Mantura z firmy REMONDIS.

Świadoma tego, dlaczego należy dokonywać segregacji odpadów, jest również firma IKEA, oferująca klientom rozwiązania umożliwiające łatwą selekcję odpadów w warunkach domowych.

- Jest to niezwykle istotne, aby dać odpadom drugie życie, aby mogły być one następnie przetworzone w inne produkty albo odpowiednio zutylizowane, jeśli są niebezpieczne. W IKEA mamy szeroki wybór produktów i rozwiązań w przystępnych cenach, które pomogą ograniczyć ilość odpadów oraz zużycie energii i wody. Wśród nich jest m.in. modułowy system HÅLLBAR do domowej segregacji odpadów, który można dostosować do wnętrza szafki, decydując się na cztery bądź sześć pojemników na odpady – wyjaśnia Katarzyna Nurkowska z IKEA Katowice.

Tylko dwie pory roku

Nieprzypadkowo Lasy Państwowe zdecydowały się na organizację akcji „Drzewko za surowce wtórne” właśnie w okresie wiosennym, co podkreśla Rzecznik Prasowy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach Marek Mróz:

- Mamy tak naprawdę dwie pory roku, w trakcie których powinniśmy sadzić drzewa. Jedną z nich jest wiosna, która rozpoczęła się kilka dni temu. Jest to znakomity czas, by rozpocząć nasadzanie, ponieważ na własne oczy będziemy mogli zobaczyć, jak drzewko najpierw się zakorzenia, a następnie zaczyna rosnąć. Drugą dobrą do sadzenia porą roku jest jesień, na którą będziemy musieli jeszcze troszeczkę poczekać. Aktualnie końcówka marca, kwiecień i początek maja to znakomity moment, by posadzić drzewko.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Sadzonki drzew i kwiatów w zamian za elektrośmieci. Lasy Państwowe, IKEA Katowice i Remondis wymieniały surowce wtórne na drzewka - Katowice Nasze Miasto

Wróć na sosnowiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto