Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rząd odmraża gospodarkę. Od poniedziałku 4 maja otwarcie galerii handlowych i hoteli, przywrócone zostaną zajęcia w przedszkolach i żłobkach

Jakub Oworuszko
Jakub Oworuszko
Premier Mateusz Morawiecki przedstawił szczegóły dotyczące drugiego etapu "odmrażania" gospodarki. 4 maja otwarte zostaną m.in. galerie handlowe, hotele, muzea i biblioteki. Od 6 maja wznowione zostaną zajęcia w przedszkolach i żłobkach. - Bardzo proszę o rozsądek na majówkę - dystansujmy się - od tego zależy wdrażanie następnych etapów - zaapelował minister zdrowia Łukasz Szumowski.

- Dziś jest pierwszy szczególny dzień. Mamy na tę chwilę 370 osób, które wyzdrowiały. To pierwszy taki dzień, gdy możemy powiedzieć, że jest przyrost osób, które zdrowieją - w porównaniu do nowych zachorowań - przyznał premier, który podkreślił, że na Zachodzie Europy jest o wiele więcej zakażeń. - Jesteśmy przekonani, że pewną kontrolę nad koronawirusem przejęliśmy. Nie jest to jednak pełna kontrola. Musimy działać ostrożnie i elastycznie. Czasami przyspieszamy luzowanie obostrzeń, ale czasami być może będzie potrzebny krok wstecz. Taka jest natura koronawirusa. Z pokorą przyznajemy, że koronawirus może przyspieszać - wyjaśniał.

- Wczoraj mieliśmy niewiele ponad 300 zarażeń, wykonano ponad 14 tysięcy testów. Więcej osób zdrowieje, niż ulega zakażeniu - z tego się niezwykle cieszymy. Chciałbym, żeby w tym kierunku wszystko przebiegało - mówił z kolei minister zdrowia Łukasz Szumowski.

W szpitalach jest wolne ok. 70 proc. łóżek (spośród 11 tys.) dla zakażonych koronawirusem.

- Otwieramy gospodarkę, ale ani na centymetr nie luzujemy obostrzeń, dotyczących ochrony zdrowia. Trzymajmy się tych zasad - zastrzegł premier.

- W drugiej fazie możemy podjąć odpowiedzialną decyzję, bo widzimy, jak zachowaliśmy się my, społeczeństwo, ale także jak agresywny jest koronawirus przez ostatnie dwa tygodnie - przyznał Morawiecki.

ETAP II - 4 maja

  • Otwarcie hoteli i miejsc noclegowych
  • Otwarcie galerii handlowych (z wyłączeniem stref rekreacyjnych, restauracji i kin)
  • Otwarcie żłobków i przedszkoli
  • Otwarcie bibliotek, galerii sztuki i muzeów

Centra handlowe i sklepy wielkopowierzchniowe zostaną otwarte, ale z limitem osób i bez spożywania posiłków. Na jedną osobę musi przypadać 15m2 powierzchni handlowej. Co ważne – do powierzchni sprzedażowej nie wlicza się powierzchnia korytarzy. W centrach handlowych nie mogą funkcjonować jednak kluby fitness i przestrzeń rekreacyjna (np. place zabaw). Nie mogą funkcjonować także miejsca, w których spożywa się posiłki na miejscu (tzw. food court).

W hotelach i obiektach noclegowych ograniczona zostaje nadal działalność restauracji hotelowych i przestrzeni rekreacyjnych – np. siłowni, sal pobytu, basenów.

Uchylony zostaje dotychczasowy zakaz handlu w weekendy dla wielkopowierzchniowych sklepów budowlanych.

W najbliższych dniach będzie można wypożyczać rowery miejskie.

Od 4 maja zostaje przywrócona również rehabilitacja (nie dotyczy salonów masażu).

Dzieci pracujących rodziców będą mogły wrócić do żłobków lub przedszkoli. Od środy 6 maja organy prowadzące te placówki mogą je otworzyć, mając na uwadze wytyczne Głównego Inspektoratu Sanitarnego, a także Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Ze względu na sytuację epidemiologiczną organ prowadzący może ograniczyć liczebność grupy przedszkolnej lub ograniczyć liczbę dzieci objętych opieką w żłobkach. Jednostka samorządu terytorialnego na podstawie dotychczasowych przepisów ogólnych może zamknąć wszystkie żłobki i przedszkola na swoim terenie.

Zasiłek opiekuńczy jest wypłacany rodzicom, gdy: przedszkole i żłobek są zamknięte na mocy decyzji jednostki samorządu terytorialnego; gdy żłobek lub przedszkole nie może zapewnić opieki ze względu na ograniczenia spowodowane COVID-19.

Zasiłek dla rodziców obowiązuje do 24 maja. Niewykluczone, że zostanie wydłużony.

III etap ma zostać uruchomiony za około dwa tygodnie. Wówczas zostaną otwarte m.in. salony kosmetyczne i fryzjerskie.

- Proszę o dyscyplinę społeczną - zaapelował ponownie premier. - Z domów wychodzimy do pracy, po zakupy i w życiowo koniecznych sprawach - przypomniał.

Minister zdrowia przypomniał o obowiązku zakrywania nosa i ust. - Wczoraj jechałem do pracy rowerem i ogromna rzesza ludzi na ulicy albo nie ma maski w ogóle albo ma zsuniętą maskę na brodę. To nie jest odwaga. To nie jest pokazanie jaki ja jestem dzielny i nie boję wirusa. To jest lekceważenie tego, że mogę zakazić innych. To jest objaw egoizmu. Dlatego bardzo proszę i bardzo apeluję, w przestrzeni publicznej zakładajmy te maski – mówił Łukasz Szumowski.

Rząd utrzymuje zakaz zgromadzeń powyżej 50 osób. Minister zdrowia powiedział, że nie rekomenduje organizacji większych spotkań, takich jak wesela czy inne imprezy towarzyskie.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto