Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rozpoczęcie roku szkolnego 2021/2022 w SP nr 10 w Sosnowcu. W szkołach w województwie śląskim czeka sporo zmian

Monika Chruścińska-Dragan
Monika Chruścińska-Dragan
Rozpoczęcie roku szkolnego 2021/2022 w Szkole Podstawowej nr 10 w Sosnowcu. 

Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuń w prawo - wciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Rozpoczęcie roku szkolnego 2021/2022 w Szkole Podstawowej nr 10 w Sosnowcu. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuń w prawo - wciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Arek Gola
Maseczki i dystans na korytarzach, mierzenie temperatury przed wejściem i płyn do dezynfekcji w każdej sali. To będzie kolejny rok szkolny naznaczony pandemią koronawirusa. Mimo wcześniejszych obaw, uczniowie rozpoczną go stacjonarnie. W woj. śląskim będzie to ok. 550 tys. uczniów i słuchaczy szkół dla młodzieży i dorosłych. 1 września odwiedziliśmy Szkołę Podstawową nr 10 w Sosnowcu.

Nowy rok szkolny to kolejne wyzwania dla nauczycieli i uczniów

Niemal we wszystkich szkołach uczniowie wracają do ławek 1 września. Wyjątkiem jest Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Żywcu, którego podopieczni, z uwagi na trwającą przebudowę instalacji elektrycznej i przedłużające się remonty, wznowią naukę 6 września.

- Jeszcze nigdy chyba uczniowie, nauczyciele i rodzice nie oczekiwali tak rozpoczęcia roku szkolnego, jak 1 września 2021 roku. Zajęcia rozpoczynamy stacjonarnie. Oby ta sytuacja trwała jak najdłużej. To najbardziej korzystna forma przekazywania wiedzy oraz zdobywania umiejętności i wiedzy przez uczniów - mówiła podczas wtorkowej konferencji prasowej Urszula Bauer, śląska kurator oświaty.

Jak zaznaczyła, wszyscy chcieliby uniknąć zawieszania zajęć i nauki zdalnej, ale bardzo wiele będzie zależało od sytuacji epidemicznej. Dlatego szkoły musiały wziąć pod uwagę także scenariusz zakładający w pewnym momencie powrót nauczania na odległość.

Wytyczne MEiN i GIS dla szkół, czyli nowe stare zasady

Powrót do szkół obwarowany został dostosowaniem placówek do wytycznych sanepidu i resortu edukacji. Uczniowie muszą przed wejściem do szkół dezynfekować ręce, nie wolno im się gromadzić na przerwach, a zajęcia lekcyjne w większości prowadzone są w jednej sali dla jednej klasy.

Do szkół mogą uczęszczać jedynie zdrowi, bez objawów chorobowych sugerujących infekcję dróg oddechowych. Tak uczniowie, jak i nauczyciele są zobowiązani przestrzegać zasad higieny - muszą często myć ręce, unikać dotykania oczu, nosa i ust, a osoby trzecie przychodzące do placówek - koniecznie zakrywać usta i nos.

Podobnie, jak w całym kraju, szkoły w woj. śląskim przygotowują się do uruchomienia akcji szczepień uczniów powyżej 12 lat. W razie potrzeby wziąć w niej udział będą mogli także rodzice i nauczyciele. Z danych Kuratorium Oświaty w Katowicach wynika, że w regionie zaszczepionych jest około 80 proc. nauczycieli. Również niektórzy nastolatkowie są już po iniekcji.

W Katowicach w grupie młodzieży między 12. a 19. rokiem życie preparat przeciw COVID-19 przyjęło 8 035 osób, w Bielsku-Białej – 4 786, w Gliwicach – 4 967, w Rybniku – 3 651, a w Sosnowcu – 5 098.

Szczepienia dzieci w szkołach od 12 września

W pierwszym tygodniu września szkoły powinny przeprowadzić lekcje o zdrowiu oraz spotkania z rodzicami o charakterze informacyjno-edukacyjnym. W trzecim tygodniu dyrektorzy mogą zorganizować mobilne punkty szczepień na terenie placówek oświatowych. Będą obsługiwały je podmioty lecznicze prowadzące stacjonarne punkty.

Do szkół trafiły już specjalne pakiety - filmy, scenariusze lekcji oraz dodatkowe materiały edukacyjne, które mają pomóc w zorganizowaniu tygodnia informacyjnego w placówkach – lekcji z uczniami oraz spotkań informacyjnych z rodzicami poświęconych tematyce szczepień.

- Przygotowujemy się do przeprowadzenia akcji informacyjnej w zakresie realizacji szczepień przeciw COVID. Na zebraniach 2 września rodzice otrzymają pełen pakiet informacyjny, aby mogli świadomie podjąć decyzję w tym zakresie. Rozdamy także deklaracje przystąpienia do programu szczepień - opowiada Małgorzata Wierzbicka, dyrektorka SP nr 10 w Sosnowcu.

Dyrektorka skłania się ku przeprowadzeniu szczepień w punkcie szczepień w NZOZ "Nasza Przychodnia" na Zagórzu. - Jesteśmy już po wstępnych rozmowach. Placówka jest w stanie przeprowadzić szczepienia zarówno na terenie przychodni, jak i w szkolnym gabinecie. Pierw jednak chcielibyśmy rozpoznać, jakie będzie zainteresowanie rodziców - zaznacza.

"Marzymy o roku szkolnym bez zakłóceń"

Uroczyste akademie i apele z okazji 1 września zastąpią spotkania w salach z wychowawcami klas. Organizowane są o różnych porach, aby uniknąć tłoczenia się dzieci przy wejściu czy na korytarzach. Do placówek najczęściej będą mogli wejść jedynie rodzice pierwszoklasistów. Z jednym dzieckiem może przyjść jeden z opiekunów.

- Marzymy, aby ten rok szkolny upłynął bez zakłóceń. Szkoła musi gromadzić nauczycieli i uczniów, bo budowanie więzi społecznych jest jedną z jej ról. Trudno jest to zrobić na odległości - mówi Artur Polak, dyrektor SP nr 7 w Czeladzi.

W czeladzkiej "siódemce" pierwszoklasiści po spotkaniu z wychowawcą mogą, pod okiem nauczycieli, zwiedzić szkołę, a rodzice zostaną na zebraniu. W sosnowieckiej "dziesiątce" siedmiolatki jako jedyne zainaugurują rok szkolny uroczyście na sali gimnastycznej. Dla pozostałych roczników zorganizowane zostaną spotkania w klasach z wychowawcami.

Szkoły przygotowane. Brakuje tylko... nauczycieli

Szkoły, jak przekonuje śląska kurator oświaty Urszula Bauer, są na przyjęcie uczniów przygotowane. A ewentualne braki kadrowe w w placówkach oświatowych nie zaburzą ich pracy. W bazie kuratorium widnieje nadal około tysiąc ofert pracy. Z tego połowa dotyczy zatrudnienia pedagoga na pełny etat.

- W połowie sierpnia mieliśmy takich zgłoszeń 1 400. Połowę z tego stanowiły oferty pracy na pełny etat. Nie jest to zjawisko, które odbiegałoby wielkością od sytuacji w latach poprzednich lub dezorganizowałoby pracę szkół - zapewnia Bauer.

Najpilniej poszukiwani są w woj. śląskim nauczyciele wychowania przedszkolnego. Brakuje także, choć w mniejszym stopniu, matematyków, anglistów oraz nauczycieli przedmiotów zawodowych.

Anna Kij, dyrektorka wydziału jakości edukacji w kuratorium oświaty, zaznacza, że spośród tysiąca nadal aktualnych ofert sporo dotyczy zatrudnienia na niewielki wymiar czasu pracy, a dyrektorzy ewentualne luki w kadrach będą łatać nadgodzinami. Ogłoszenia o pracę na pełny etat stanowią połowę wszystkich ofert w bazie śląskiego kuratorium oświaty.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sosnowiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto