Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rondo Gierka: lewica broni patrona i pomaga wypełniać ankiety [ZDJĘCIA, WIDEO]

TOS
W poniedziałek w Sosnowcu działacze lewicy namawiali mieszkańców do udziału w konsultacjach społecznych w sprawie przyszłości Ronda Gierka. Podczas manifestacji na sosnowieckiej Patelni zaprezentowano wystawę zdjęć obiektów, które powstały w Sosnowcu w czasach rządów Edwarda Gierka. Zbierają też podpisy w ramach ogłoszonych przez urzędników konsultacji społecznych w tej sprawie. Przypomnijmy, że mieszkańcy Sosnowca do wtorku 20 czerwca mogą wypowiedzieć się w sprawie nazwy ronda Gierka w konsultacjach społecznych. Podczas spotkania na Patelni działacze lewicyzachęcali mieszkańców Sosnowca do wypełniania ankiet z opcją "tak".

- Rondo Edwarda Gierka powinno pozostać. Wystarczy zapytać przeciętnego mieszkańca Sosnowca. Gierek to postać, która po wojnie zrobiła zdecydowanie najwięcej dla Sosnowca i nic tego nie zmieni - przekonuje Tomasz Niedziela, przewodniczący SLD w Sosnowcu. - Nie kończymy na tym akcji. Do ostatniej godziny będziemy namawiać mieszkańców do wzięcia udziału w głosowaniu - dodaje.

Lokalnych działaczy SLD wspierał szef tej partii Włodzimierz Czarzasty.

- To dobra inicjatywa. Trzeba wspierać mądrych ludzi i protestować przeciwko temu, że zmienia się historię na papierze, a nie w rzeczywistości, bo w rzeczywistości przecież Edward Gierek dla tego miasta zrobił wiele - mówił Czarzasty.

Edward Gierek urodził się w 1913 roku w Porąbce, która od 1975 roku jest dzielnicą Sosnowca. Gdy miał cztery lata, jego ojciec zginął na kopalni Kazimierz. Jeszcze przed wojną wyjeżdżał do Francji i Belgii, gdzie pracował jako górnik. W latach 1952-1970 był szefem Komitetu Wojewódzkiego PZPR w Katowicach, a w latach 1970-80 I sekretarzem Komitetu Centralnego partii. W 1980 roku został odsunięty od władzy, a po wybuchu stanu wojennego internowany. Zmarł w 2001 roku. Już pośmiertnie został honorowym obywatelem Sosnowca, a także patronem wspomnianego ronda, które na razie nie znalazło się na liście dwunastu ulic, których zmianę w ramach dekomunizacji planuje się w Sosnowcu.

Przeciwko pozostawieniu nazwy wypowiedział się niedawno Klub Gazety Polskiej w Sosnowcu, który skierował w tej sprawie specjalne pismo do przewodniczącego Rady Miejskiej. Działacze lewicy na krytykę postaci Gierka przytaczają wypowiedziane kilkanaście lat temu w Sosnowcu słowa Jarosława Kaczyńskiego.

- Jarosław Kaczyński powiedział, że Edward Gierek dobrze traktował opozycję i nie zamykał jej do więzień. Wsłuchując się w słowa lidera obecnej koalicji rządzącej w naszym kraju, Edward Gierek pod ustawę dekomunizacyjną podchodzić nie powinien - zaznacza Michał Wcisło, rzecznik sosnowieckiego SLD.

Niezależnie od wyników sosnowieckich konsultacji i decyzji radnych ze stolicy Zagłębia, rondo Edwarda Gierka najprawdopodobniej zniknie z krajobrazu miasta. Jeśli decyzji o zmianie nie podejmie Rada Miejska, zrobi to za nią wojewoda śląski.

Mieszkańców tymczasem podczas poniedziałkowej akcji do podpisów "za" pozostawieniem dotychczasowej nazwy nie trzeba było specjalnie namawiać.

- Było nas w domu pięcioro. Każdy skończył szkołę i dostał mieszkanie. Dzisiaj mój syn skończył studia, ale pracy już nie może znaleźć. Oczywiście, że jestem za tym, żeby rondo Gierka pozostało w Sosnowcu - komentuje swój podpis pani Barbara, mieszkanka Sosnowca.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sosnowiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto