Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rewolucja dla pasażerów kolei w Sosnowcu i Będzinie. Nowe przystanki oraz dodatkowe tory

Piotr Sobierajski
Piotr Sobierajski
Stacja kolejowa Będzin znika z mapy pasażerskiej komunikacji kolejowej. Od 10 grudnia, wraz ze zmianą rozkładu jazdy, pociągi Kolei Śląskich nie będą się tam już zatrzymywały 

Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Stacja kolejowa Będzin znika z mapy pasażerskiej komunikacji kolejowej. Od 10 grudnia, wraz ze zmianą rozkładu jazdy, pociągi Kolei Śląskich nie będą się tam już zatrzymywały Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Piotr Sobierajski
KOLEJ. Zmiany na kolei. 10 grudnia 2023 roku przejdzie do historii kolei w Zagłębiu Dąbrowskim. W tym dniu pociągi pasażerskie Kolei Śląskich nie będą się już zatrzymywać na stacji Będzin. I już tam nigdy nie wrócą. To jeden z elementów ogromnego projektu komunikacyjnego PKP w regionie, dzięki któremu m.in. powstanie nowy przystanek Sosnowiec – Środula w rejonie ul. Chemicznej, zlikwidowany zostanie też istniejący od dziesięcioleci przejazd kolejowy pomiędzy ul. Chemiczną a Staszica, a do tego rozbudowana zostanie infrastruktura pasażerska na stacji Sosnowiec Główny.

Zobacz zdjęcia - kliknij TUTAJ!

PKP zbuduje dwa dodatkowe tory i nowy peron na stacji Sosnowiec Główny

Prace związane z budową dwóch torów kolejowych na potrzeby przyszłej kolei metropolitalnej trwają właśnie na odcinku pomiędzy Sosnowcem a Będzinem. To część zlecenia w ramach umowy, którą PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. podpisały z krakowską firmą ZUE S.A. na roboty budowlane na odcinku linii kolejowej Będzin – Katowice Szopienice Południowe w ramach zadania „Prace na podstawowych ciągach pasażerskich (E 30 i E 65) na obszarze Śląska, Etap I: linia E 65 na odcinku Będzin – Katowice Szopienice Płd. – Katowice - Katowice Piotrowice”.

Cała inwestycja przewidziana jest w latach 2023 – 2027. Wartość zadania to 785 mln zł netto. Dofinansowanie w wysokości 85 procent pochodzi z Unii Europejskiej z instrumentu CEF „Łącząc Europę”. Na trasie od Będzina przez Sosnowiec do Katowic Szopienic Południowych (LOT A1) dobudowane zostaną dwa tory.

- Rozdzielony zostanie ruch aglomeracyjny i dalekobieżny, co wpłynie na zwiększenie przepustowości. bBędzie mogło kursować więcej pociągów. Lepszy dostęp do kolei zapewnią dwa nowe przystanki Sosnowiec Środula przy ul. Chemicznej i Katowice Morawa przy ul. Morawa. Przebudowane będą perony na stacji Sosnowiec Główny, gdzie powstanie też dodatkowy peron. Wszystkie obiekty służące podróżnym zostaną przystosowane do potrzeb osób o ograniczonej możliwości poruszania się – mówi Katarzyna Głowacka z zespołu prasowego PKP PLK S.A.


Sosnowiec: nowy przystanek dla mieszkańców dwóch osiedli, tunel dla pieszych i rowerzystów

Na około 4-kilometrowym odcinku, między stacją Sosnowiec Główny a stacją Będzin Miasto, zbudowany zostanie nowy przystanek Sosnowiec Środula, z którego mają skorzystać mieszkańcy dwóch dużych, pobliskich osiedli.

- Przystanek będzie obsługiwał ruch aglomeracyjny. Zostanie zlokalizowany przy obecnym przejeździe kolejowo-drogowym w ciągu ul. Chemicznej. Przejazd docelowo zostanie zastąpiony bezpiecznym przejściem podziemnym pieszo-rowerowym, wyposażonym w pochylnie i windy na perony. Na etapie sporządzania dokumentacji projektowej i na wniosek Urzędu Miejskiego w Sosnowcu została przygotowana koncepcja lokalizacji tego przystanku, poparta analizami i dostępnością dla pasażerów – tłumaczy Katarzyna Głowacka.

Pasażerowie mają wsiąść na nowym przystanku Sosnowiec Środula do pociągów w 2026 roku.

Efektem inwestycji PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. mają być lepsze podróże koleją w aglomeracji, dzięki korzystniejszej ofercie przewozowej dla mieszkańców województwa śląskiego.

- Zwiększy się dostęp do ekologicznego środka transportu - kolei, dzięki budowie nowych przystanków. Prędkość pociągów wzrośnie do 160 km/h. Skróci się także czas podróży. Oddzielenie ruchu aglomeracyjnego i dalekobieżnego sprawi, że będzie mogło kursować więcej pociągów. Zwiększy się bezpieczeństwo przewozu podróżnych i towarów – podkreśla Katarzyna Głowacka.

A co w takim razie ze stacją Będzin? Tam też z przewozów Kolejami Śląskimi korzystają mieszkańcy okolicznych posesji.

- Stacja Będzin, obsługująca głównie przewozy towarowe, zostanie wyłączona z obsługi 10 grudnia, a następnie będzie przebudowana i pozostanie wyłącznie stacją towarową. Podróżni będą mogli korzystać ze stacji i przystanku: Będzin Miasto, Sosnowiec Środula, Sosnowiec Główny – wyjaśnia Katarzyna Głowacka.


Miasto przebuduje ulicę Piotrkowską, kolej zbuduje wjazdy i zjazdy na DK94

Miasto, w trakcie prac PKP PLK, przebuduje także sąsiadującą bezpośrednio z torowiskiem kolejowym ulicę Piotrkowską. Całość prac, wraz z modernizacją chodników, będzie kosztowała 3,3 mln zł. Wykonawcą prac będzie firma Silesia Trans Service z Katowic, która na wykonanie zadania ma czas do lipca 2024 roku.

- Remont samej ulicy rozpocznie się za zakresem prac PKP PLK, bowiem wykonawca ZUE S.A. pracujący na zlecenie spółki kolejowej będzie prowadził roboty ziemne na skrzyżowaniu ulicy Staszica i Piotrkowskiej oraz budował przystanek z murem oporowym właśnie na początku ul. Piotrkowskiej – tłumaczy Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca.

Ulica Piotrkowska jest alternatywną drogą dojazdową pomiędzy Sosnowcem a Będzinem wykorzystywaną przez kierowców, którzy z różnych przyczyn nie korzystają z połączenia poprzez ulicę Będzińską w Sosnowcu i Małobądzką w Będzinie. Co ważne, po zakończeniu dobudowy dwóch torów kolejowych na potrzeby kolei metropolitalnej zniknie możliwość przejazdu przez tory pomiędzy ulicami Staszica i Chemiczną. Dla kierowców PKP PLK wybuduje alternatywne połączenie. Będzie prowadzić właśnie poprzez ul. Piotrkowską i nowy wjazd na DK94 (kierunek Katowice) oraz nowy zjazd z DK94 (kierunek Dąbrowa Górnicza).

Nowa nawierzchnia pojawi się na całym remontowanym odcinku drogi, aż do granicy z Będzinem. Zakres prac obejmuje również odbudowę chodnika oraz remont przystanków autobusowych, a także budowę wyniesionego przejścia dla pieszych przy izbie wytrzeźwień.

od 7 lat
Wideo

iPolitycznie - Radosław Fogiel

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sosnowiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto