Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Region: Mniej punktów z alkoholem

Redakcja
Redakcja
Region: Mniej punktów z alkoholem. W dzisiejszych czasach mamy nieograniczony dostęp do wszelkiego rodzaju towarów i usług. Kiedy chcemy coś kupić po prostu idziemy do sklepu i zabieramy z półki to czego akurat potrzebujemy.

Region: Mniej punktów z alkoholem

Podobnie jest niestety z alkoholem.

Na naszym terenie powstaje coraz więcej sklepów monopolowych. Alkohol jest dostępny praktycznie w każdego rodzaju sklepie czy restauracji. Każdy kto chce kupić alkohol nie ma z tym raczej większych problemów. Jak zatem walczyć ze zjawiskiem sięgania po mocniejsze trunki przez nieletnich i ogólnie problemem picia w naszym społeczeństwie? Takie pytanie zadała sobie gmina Rakoniewice i postanowiła działać.

- Osoby pełnoletnie, dorosłe zgodnie z prawem mogą kupić alkohol. Jednak naszym zdaniem rosnąca w zastraszającym tempie liczba lokali nim handlujących nie jest dobrym zjawiskiem. Wręcz przeciwnie zachęca to w pewien sposób do kupna. Inną kwestią jest sprawa sprzedaży tych używek osobom nieletnim. Przeprowadziliśmy już badania z podstawionym klientem, które wykazały, że nie wszyscy sprzedawcy stronią od sprzedaży alkoholu osobom poniżej 18- stego roku życia. Gmina wydaje koncesję obdarowując tym samym właścicieli lokali kredytem zaufania. W takich przypadkach jednak to zaufanie się traci- wyjaśnia Arleta Pawelczak, pełnomocnik burmistrza Rakoniewic ds. profilaktyki i przeciwdziałania uzależnieniom.

Na ubiegłotygodniowej sesji radni podjęli decyzję o wprowadzeniu limitów na wydawane koncesje: - Obecnie mamy na naszym terenie 38 sklepów z koncesją i kilkanaście obiektów gastronomicznych. Zgodnie z przyjętą uchwałą gmina nie będzie mogła wydać więcej koncesji niż 45 dla sklepów i 30 dla lokali. Większość gmin, nie bacząc na koszty społeczne i ekonomiczne - dostosowuje liczbę punktów sprzedaży alkoholu do potrzeb przedsiębiorców. Organy samorządu terytorialnego są zobowiązane zgodnie z przepisami do podejmowania działań zmierzających do ograniczenia spożywania alkoholu, poprzez ograniczanie dostępności fizycznej alkoholu. Nasze działania mają więc na celu minimalizację dostępu mieszkańców do alkoholu. Liczymy, że to przyniesie pożądane efekty- podsumowała A. Pawelczak.
Gmina Rakoniewice, jak mówi pełnomocnik, jest wyjątkiem w tej kwestii w skali całej Polski. Jednak jak mówi policja takie działania nie powinny być odosobnione: - Mimo że prowadzone są przez nas akcje profilaktyczne dla sprzedawców, uświadamiamy o skutkach i zagrożeniach sprzedaży alkoholu osobom niepełnoletnim, nadal dochodzi do takich zdarzeń. A nawet jeśli sprzedawca jest wyczulony to młodzież i tak znajduje sposoby, aby to obejść i np. proszą starszych, pełnoletnich kolegów, aby kupili im alkohol. Myślę, że w takich wypadkach nie tylko sprzedawcy, ale wszyscy, którzy są świadkami takich zdarzeń powinni interweniować. Ograniczenie dostępu do alkoholu również mogłoby w tym pomóc- mówi oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Grodzisku, Kamil Sikorski.
Postanowiliśmy sprawdzić, jak do tego problemu podchodzą w gminie Grodzisk: - Co pół roku przeprowadzamy kontrole mające na celu sprawdzenie czy sprzedawcy pozwalają, aby osoby niepełnoletnie nabywały alkohol. Coraz rzadziej mamy takie przypadki. Jeśli chodzi z kolei o limity na koncesje to każda z gmin ustala je w swoim zakresie. My obecnie mamy 200 dla sklepów i 100 dla lokali gastronomicznych, z czego koncesję posiada 56 sklepów i 23 lokale. Nie mamy w związku z tym w planach zmniejszenia tych limitów, ponieważ widzimy, że obiekty z koncesją nie stanowią nawet połowy wyznaczonych norm- stwierdza Ilona Nowak- Białek, przewodnicząca Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.

Jak ta sytuacja wygląda z kolei w powiecie nowotomyskim? Podczas majowej sesji Rady Miasta, rajcy podjęli uchwałę o zmniejszeniu liczby punktów dystrybucji alkoholu. Z 72 na 62 w przypadku sprzedaży detalicznej oraz z 32 na 22 w przypadku miejsc usługowych. Nie oznacza to jednak, że któryś z przedsiębiorców stracił koncesje, bo okazuje się, że miejsc oferujących alkohol jest mniej niż licencji.

Jolanta Szade z Ośrodka Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Uzależnień powiedział nam, że dużym problemem jest nielimitowana sprzedaż piwa: - Nie możemy tego kontrolować niestety, tak jak to jest w przypadku wina i alkoholi mocniejszych, a wiele młodych osób sięga właśnie po piwo - powiedziała nam. - Po zmianie przepisów trudniej jest nam również kontrolować punkty, bo teraz musimy się zapowiedzieć, a to nie pozwala zdiagnozować czy któryś punkt sprzedaje nieletnim. Mamy swoje podejrzenia, taką czarną listę, ale jeśli nie złapie się na gorącym uczynku, to nic nie można zrobić - rozkłada ręce.

Jolanta Szade powiedziała nam, że w najbliższym czasie chciałaby przeprowadzić podobną akcję jak ta w Rakoniewicach: - Chcielibyśmy wynająć profesjonalną firmę z podstawionym klientem, która mogłaby wykazać skalę problemu, bo wiemy, że on jest - dodała.

Spożywanie alkoholu wśród młodzieży, to problem praktycznie każdej gminy: - Zatrważające jest to, że wiek inicjacji alkoholowej coraz bardziej się obniża, a obecnie wynosi 12-13 lat - mówi nam Danuta Michałowicz z OPS w Nowym Tomyślu. - My możemy przeprowadzać akcje, pogadanki, profilaktykę i to robimy, ale młodzież i tak się ga po alkohol i inne używki - dodaje.

Jolanta Szade zwróciła uwagę również na fakt, że często pierwszy alkohol młodzież pije... w domu, dostając go od rodziców, od rodzeństwa czy bliskich znajomych.

Światowe dni młodzieży

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowytomysl.naszemiasto.pl Nasze Miasto