Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Radni zmienią nazwy kolejnych ulic

Bożena Wolska
Na 31 lipca zaplanowana jest kolejna sesja Rady Miejskiej, w jej programie znajduje się między innymi punkt: w sprawie zmiany nazwy ulicy Mariana Buczka i Leona Kruczkowskiego w Chodzieży.

Pisaliśmy już o zmianach nazw ulic w Chodzieży, które związane są z ustawą dekomunizacyjną. Zobowiązuje ona samorządy do zmiany nazw nawiązujących do komunizmu lub innych ustrojów totalitarnych.
Instytut Pamięci Narodowej, który decyduje o tym, których patronów należy usunąć z polskich ulic, wskazał, że w przypadku Chodzieży nazwy trzech ulic należy zmienić: Buczka, Buszczaka, Szenwalda, a także os. Kruczkowskiego.

Pierwsze zmiany nazw ulic radni miejscy dokonali podczas sesji 26 czerwca. Ulica Szenwalda będzie nosiła nazwę ul. Pogodnej, a ul. Buszczaka zostanie podzielona na trzy części noszące trzy różne nazwy: ul. Grudzińskich, Poznańska i Ceramiczna. Dodatkowo Rada Miejska podjęła również decyzję o zmianie nazwy fragmentu ul. Młyńskiej i fragmentu ul. Ofiar Gór Morzewskich. Ten pierwszy - jak tłumaczono - nie jest obecnie zamieszkany, ale w przyszłości ma tam powstać osiedle. Będzie ono położone już przy ul. Mańczaków. Z kolei fragment ul. Ofiar Gór Morzewskich prowadzący w stronę oczyszczalni, na wniosek mieszkańców zmieni nazwę na ul. Spacerową.

Na 31 lipca zaplanowana jest kolejna sesja Rady Miejskiej, w jej programie znajduje się między innymi punkt: w sprawie zmiany nazwy ulicy Mariana Buczka Leona Kruczkowskiego w Chodzieży.

Kim byli patroni?

Franciszek Buszczak był chodzieskim komunistycznym działaczem. Zasłynął w czasie strajków w chodzieskiej porcelanie w II Rzeczpospolitej.

Marian Buczek był członkiem kolejno Polskiej Partii Socjalistycznej, PPS-Opozycji, Komunistycznej Partii Polski.Ogółem przesiedział w aresztach i więzieniach II Rzeczypospolitej 16 lat (w sumie przeżył 43 lata); był więźniem politycznym o najdłuższym stażu więziennym. W Polsce ludowej był chętnie eksponowanym symbolem.

Lucjan Szenwald był poetą i tłumaczem poezji angielskiej, ale także działaczem komunistycznym. Brał udział w manewrach oddziału Armii Czerwonej, prowadził kroniki 1 Dywizji Piechoty im. T. Kościuszki, był uczestnikiem bitwy pod Lenino. Jest autorem (m.in.) tekstu piosenki „Niech żyje wojna”, śpiewanej przez Macieja Maleńczuka.

Leon Kruczkowski to pisarz i dramaturg - autor m.in. ,,Kordiana i chama”, czy ,,Niemców” oraz działacz KCPZPR, pełnił ważne funkcje w PRL.

od 16 lat
Wideo

Policyjne drony na Podkarpaciu w akcji

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chodziez.naszemiasto.pl Nasze Miasto