Przebudowa parku Fusińskiego w Sosnowcu dobiega końca. Zobacz zdjęcia

Anna Dziedzic
Anna Dziedzic
Park Fusińskiego, mimo tego, że wciąż zamknięty dla mieszkańców, tętni życiem. Wiewiórki mają się tu świetnie. Dzięki temu, że nie wycięto w parku starszych drzew, przetrwały ich siedliska. W parku rośnie już kilkadziesiąt tysięcy nowych roślin. Są nowe ławeczki, pomosty, oczka wodne.

Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Park Fusińskiego, mimo tego, że wciąż zamknięty dla mieszkańców, tętni życiem. Wiewiórki mają się tu świetnie. Dzięki temu, że nie wycięto w parku starszych drzew, przetrwały ich siedliska. W parku rośnie już kilkadziesiąt tysięcy nowych roślin. Są nowe ławeczki, pomosty, oczka wodne. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Lucyna Nenow
Sosnowiecki Park im. porucznika pilota Jana Fusińskiego będzie gotowy w ciągu najbliższych tygodni. Prawdopodobnie jeszcze w tym roku. Jego przebudowa dobiega już końca. Trwają ostatnie prace. Zgodnie z harmonogramem ma być gotowy wiosną przyszłego roku. Będzie dużo wcześniej. Najwierniejszymi towarzyszami firm przebudowujących park, są rude wiewiórki. Nie uciekają przed ludźmi i z ciekawością przyglądają się wszystkiemu wokół…

Remont najstarszego parku w Sosnowcu

Park im. porucznika pilota Jana Fusińskiego to najstarszy park w mieście. Otwarto go w 1935 roku. Obecnie dobiega końca jego przebudowa. Park po modernizacji nie zmienił się diametralnie, ale zyskał nowe strefy wypoczynku, są nowe ławeczki, pomosty. Odnowiono schody, bramę wejściową i ogrodzono park. Będzie to jedyny park w mieście zamykany na noc.
Przetarg na tę wartą 7 mln złotych inwestycję wygrała czeska firma 4As. Jego prezes Andrzej Santarius to Czech o polskich korzeniach. Podczas podpisania umowy z miastem, 15 stycznia 2019 roku, przekonywał, że będą się starali wykonać tę inwestycję przed czasem.

- Tak obiecałem i tak staramy się wykonać to zadanie – powiedział nam Andrzej Santarius. – Właśnie kończymy instalację nawadniania roślin – mówi.

Firma tworzy już dokumentację powykonawczą, co oznacza, ze przygotowuje się do przekazania obiektu do odbiorów.
Zakończyło się już sadzenie roślin. Było co sadzić, bo w parku znalazło się 47 tysięcy nowych roślin. Były to kwiaty, krzewy i drzewa. Znalazło się tam już około 20 roślinnych kolekcji tematycznych. To drzewa i rośliny właściwe dla naszego regionu i klimatu. Na razie nie wyglądają imponująco, bo dopiero zostały wsadzone do gruntu. Muszą się przyjąć, zazielenić wiosną.

To będzie prawie jak ogród botaniczny

Park ma być czymś na kształt na kształt ogrodu botanicznego, którego celem będzie ochrona rodzimych gatunków roślin i zwierząt. Zrewitalizowana powierzchnia wynosi ok. 6,7 ha, z czego aż 5,49 ha to tereny biologiczne czynne. Przy poszczególnych gatunkach roślin znalazły się już tabliczki z ich nazwami.
Posadzono 245 nowych drzew takich jak: jodła zwyczajna, olsza czarna, buk zwyczajny, lipa drobnolistna i szerokolistna, grab pospolity, dąb szypułkowy i bezszypułkowy, wierzby biała i krucha, topole biała, szara, czarna i osika, jesion wyniosły, jarząb pospolity i brzoza brodawkowata.

Kliknij poniżej i zobacz zdjęcia

Starych drzew nie wycięto. Cieszą się wiewiórki

Na szczęście nie doszło do wycinki starych, pięknych drzew już rosnących w parku. Dzięki temu, wiosna, gdy to miejsce się zazieleni będzie można podziwiać nie tylko nowe rośliny ale także te starsze.
Ocalone stare drzewa są domem dla stałych lokatorek tego miejsca, czyli wiewiórek. Pełno ich tu. Nie boją się ludzi, są bardzo ciekawskie. Gdyby je wycięto te sympatyczne gryzonie straciłyby swoje siedliska.
Kolekcje roślinne pozwolą mieszkańcom lepiej poznać rodzimą przyrodę. Rośliny uporządkowane zgodnie z siedliskami (grąd środkowoeuropejski, grąd subkontynentalny, buczyna karpacka, brzezina, subatlantycki bór sosnowy, ols porzeczkowy, podgórski łęg jesionowy, łęg wierzbowy, łęg topolowy, łąka rajgrasowa, zbiorowiska muraw dywanowych, murawa kserotermiczna, murawa kolekcja roślin skalnych) lub tematycznie (rośliny wrzosowate, zioła zapachowe, garbarskie, lecznicze, miododajne, przyprawowe, kolekcja lawendy) będą lekcją przyrody podczas rodzinnych spacerów.

Park Fusińskiego, mimo tego, że wciąż zamknięty dla mieszkańców, tętni życiem. Wiewiórki mają się tu świetnie. Dzięki temu, że nie wycięto w parku starszych drzew, przetrwały ich siedliska. W parku rośnie już kilkadziesiąt tysięcy nowych roślin. Są nowe ławeczki, pomosty, oczka wodne.

Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Przebudowa parku Fusińskiego w Sosnowcu dobiega końca. Zobacz zdjęcia

Budki lęgowe, domki dla nietoperzy

Z myślą o zwierzętach w parku pojawiły się budki lęgowe dla ptaków, domki dla nietoperzy i owadów. Przy ogrodzeniu posadzono już drzewa i krzewy o mięsistych owocach: dzika róża (Rosa canina), jeżyna kaukaska (Rubus armeniacus), jeżyna bezkolcowa ruczaj (Rubus fruticosus), śliwa tarnina (Prunus spinosa), głóg jednoszyjkowy (Crataegus monogyna), ałycza inaczej śliwa wiśniowa (Prunus cerasifera), dereń świdwa (Cornus sanguinea), szakłak (Rhamnus). Dla umożliwienia migracji małym ssakom planowane ogrodzenie będzie posiadało prześwit przy gruncie.
W parku Fusińskiego widać już meandrujące ścieżki z nawierzchni mineralnej, place, tarasy widokowe, drewniane pomosty umożliwiające podziwianie kolekcji bez zadeptywania ich. Jest już nowoczesne oświetlenie także podświetlające punktowo kolekcje.

Będzie toaleta i stojaki na rowery

Nie zapomniano oczywiście o stojakach na rowery, małej architekturze i toalecie publicznej. Cała przestrzeń została zaprojektowana z myślą o osobach niepełnosprawnych. I co najważniejsze, wejście do parku będzie darmowe.
Rewitalizacja parku kosztowała prawie 7 mln złotych.

Sklepowy patriotyzm, to polska specjalność.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie