Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Potrzebna pomoc dla Hospicjum im. Jana Pawła II w Żorach. Kontrakt z NFZ pokrywa 70 proc. kosztów. Hospicjum pomogło już 5 tys. pacjentom!

Ireneusz Stajer
Ireneusz Stajer
Wideo
od 7 lat
ŻORY. Hospicjum im. Jana Pawła II opiekuje się wieloma chorymi. Z jego pomocy korzystają głównie pacjenci onkologiczni z Żor oraz innych miast i gmin wiejskich. Zapewnia opiekę paliatywną domową i stacjonarną, choć nie jest szpitalem. Niestety, kontrakt z NFZ nie starcza na pokrycie kosztów działalności. Dlatego stowarzyszenie prowadzące placówkę prosi ludzi dobrej woli o wsparcie z 1,5 proc. podatku dochodowego. Poznajcie efekty pracy żorskiego hospicjum.

Opieka hospicyjna stacjonarna i domowa

Hospicjum im. Jana Pawła II w Żorach mieści się w nowoczesnej siedzibie przy ulicy Promiennej 4. Budynek postawiło miasto, a prowadzi stowarzyszenie. Organizacja zapewnia opiekę stacjonarną i domową. Ta pierwsza to miejsce stworzone z myślą o nieuleczalnie chorych. Choć oferuje opiekę medyczną, nie jest szpitalem! To dom dla cierpiących w chorobie, którzy z różnych powodów nie mogą być objęci hospicyjną opieką domową.

Jest też drugi rodzaj działalności, polegający na świadczeniu opieki paliatywnej w zaciszu domowym chorego. Zapewnia ją zespół hospicyjny w osobach lekarza, pielęgniarki, rehabilitanta, psychologa i wolontariusza. Na życzenie pacjenta dostępny jest także ksiądz – kapelan. Dodajmy, że w hospicyjnej kaplicy są relikwie św. Jana Pawła II. Zespół wspiera chorego oraz jego rodzinę.

- Hospicjum w Żorach działa od ponad 20 lat. W tym czasie zaopiekowaliśmy się już ponad pięcioma tysiącami pacjentów. Oczywiście, wspieramy również rodziny, dzieci, które straciły jednego z rodziców. Staramy się zapewniać opiekę kompleksową, realizować wszystkie możliwe potrzeby naszych pacjentów – mówi Dorota Domańska, dyrektor hospicjum oraz sekretarz zarządu Stowarzyszenia Przyjaciół Chorych Hospicjum im. Jana Pawła II.

Hospicjum im. Jana Pawła II w Żorach dla pacjentów z całego regionu

Jak dodaje, 99 procent jego pacjentów zakończyło leczenie i potrzebuje teraz opieki w terminalnym stadium choroby nowotworowej.

- Tak jak mówiłam, niezwykle ważne jest wsparcie dla rodziny, a zwłaszcza dzieci w okresie choroby, a następnie żałoby – dopowiada pani dyrektor.

Aktualnie w hospicjum stacjonarnym przebywa 30 pacjentów. W domach zespół hospicyjny odwiedza kolejnych ponad 30 osób.

- Mamy świetnie przygotowaną do tej pracy kadrę medyczną i grono oddanych, zaangażowanych w sprawę pomocy chorym wolontariuszy. Jedni posługują przy łóżku chorego, inni są wolontariuszami akcyjnymi. Pozyskują dla nas środki finansowe, biorą udział w charytatywnych wydarzeniach np. koncertach. Niekiedy świadczą jakieś drobne usługi naszym pacjentom w domu hospicyjnym – wylicza Dorota Domańska.

Jak przekazać środki na rzecz żorskiego hospicjum

Jak zaznacza, dzięki takim ludziom hospicjum może działać. Kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia pokrywa bowiem tylko około 70 procent kosztów...

- Niezbędnych do tego, żeby poziom opieki był bardzo dobry, a pacjent był zadowolony. To jest najważniejsze – wskazuje szefowa placówki.

Niezbędne środki hospicjum pozyskuje przede wszystkim z 1,5 procent podatku dochodowego, który dobrzy ludzie przekazują stowarzyszeniu w rozliczeniu rocznym. Co ważne, osoby chcące ofiarować hospicjum swoje półtora procenta podatku, będą mogły przyjść do siedziby przy Promiennej 4 i skorzystać z pomocy w wypełnieniu PIT-u. Pani dyrektor zapowiada, że taka akcja rusza już w lutym.

Aby przekazać 1.5 proc. w zeznaniu rocznym PIT w odpowiednim polu formularza należy wpisać nr KRS 0000159454 oraz nazwę obdarowanej organizacji: Stowarzyszenie Przyjaciół Chorych Hospicjum im. Jana Pawła II w Żorach. Hospicjum uczestniczy także w projekcie PITax.pl Łatwe podatki.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zory.naszemiasto.pl Nasze Miasto