Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Postaw na ekologiczne święta i ducha tradycji

Redakcja
Rozświetlona choinka, karp na wigilijnym stole, kolorowe prezenty pod bożonarodzeniowym drzewkiem i zapach świąt - wszystko to musi być, bo taka jest nasza tradycja! Ale święta mogą być przecież ekologiczne. A konkretnie jakie? Co kryje się pod hasłem „Postaw na ekologiczne Boże Narodzenie”? Nic trudnego, tylko to, że karp, zanim trafi na talerz, nie musi cierpieć, lampki na choince mogą być energooszczędne, a prezenty opakowane w biodegradowalny papier. Jeśli jeszcze nie przygotowywaliście takich świąt, spróbujcie. Na początek przyda Wam się parę rad i faktów, które sprawią, że do ekologicznych świąt się przekonacie.

Zielone drzewka, które przynoszą nadzieję
To jest już także nasza tradycja - ekologiczno-społeczna kampania Fundacji ARKA z Bielska-Białej „Choinki nadziei”. Organizowana jest już dwunasty raz. - Nasza akcja łączy dwie tematyki: społeczną i ekologiczną. Zachęcamy do organizowania wydarzeń świątecznych w domach dziecka i domach opieki społecznej. Promujemy tzw. ekologiczne święta: zachęcamy do oszczędzania energii, ograniczenia odpadów, używania naturalnych choinek i niemarnowania jedzenia - mówi Wojciech Owczarz, prezes Fundacji Ekologicznej ARKA i pomysłodawca akcji. W tym roku, akcja odbywa się głównie w województwie śląskim, a jej partnerem jest Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Katowicach. - Cieszymy się, że każdego roku angażują się w naszą kampanię całkowicie bezinteresownie uczniowie z całego kraju. W sumie jest to kilkaset szkół, które przygotowują programy świąteczne dla ponad 10 tysięcy starszych osób. Również i w tym roku do wielu domów opieki społecznej i domów dziecka trafią naturalne choinki podarowane przez leśników - dodaje Wojciech Owczarz, wywołując tym samym kolejny „choinkowy” temat.

Jaka ma być choinka - sztuczna czy prawdziwa?
Odpowiedź na to pytanie wcale nie jest taka łatwa, a ekolodzy są w tym względzie podzieleni. Wiadomo, że „produkcja” choinki prawdziwej pozostawia mniejszy ślad ekologiczny, czyli obszar Ziemi potrzebny, żeby odpowiadać na nasze potrzeby, niż sztucznej. Produkcja naturalnej choinki to 3,1 kg gazów cieplarnianych rocznie, a sztucznej - 8,1 kg. Choinki naturalne nie stanowią zagrożenia dla środowiska, bo wyrzucone szybko się rozkładają. Mogą być także użyte na opał, albo jako karma dla zwierząt w zoo. Nadają się też do recyklingu - można je przerobić na nawóz. A sztuczne choinki z polichlorków rozkładają się ok. 400 lat. Jednak sprawa nie jest tak jednoznaczna, kiedy weźmiemy pod uwagę czas użytkowania choinki. Bo jeśli drzewka sztucznego będziemy używać ponad 20 lat, będzie ono bardziej ekologiczne niż naturalne. Czy jest więc jakieś idealne rozwiązanie? Być może jest nim choinka w doniczce. Warto jednak wcześniej znaleźć w domu jej docelowe miejsce i kupując drzewko, dokładnie sprawdzić, czy system korzeniowy nie jest uszkodzony.

„Nie rób za kata” - kupuj karpia tylko w płatach!
Karpie, tak samo jak wszystkie inne zwierzęta, odczuwają ból, cierpienie i strach. Podobnie jak psy i koty, także ryby są objęte ochroną prawną. Tegoroczną edycję cyklicznej akcji „Jeszcze żywy karp” Klub Gaja zainaugurował wraz z Kołem Naukowym Praw Zwierząt działającym na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Na czym ma polegać tegoroczna kampania w obronie karpi? Gaja i naukowcy z Uniwersytetu Śląskiego przypominają, że trzymanie żywych karpi w nadmiernym stłoczeniu lub na sklepowych ladach bez dostępu do wody, a także pakowanie ich do plastikowych reklamówek bez wody i dostępu powietrza (zwłaszcza po kilka ryb jednocześnie) jest łamaniem prawa. Ekolodzy zwracają więc uwagę konsumentów, handlowców, hodowców, a także policji, Inspekcji Weterynaryjnej czy innych służb na sposób, w jaki traktowane są żywe karpie i inne ryby w okresie świątecznym. „Zwierzę nie jest rzeczą” i zgodnie z zapisem ustawy o ochronie zwierząt, nie wolno go krzywdzić - karpia też!

Jest już czas na prezenty…
Tej świątecznej przyjemności nikt chyba nie zamierza sobie „odpuścić”. Ale tak z ręką na sercu - wielu z nas też przyzna, że nie ma nic gorszego niż nietrafiony prezent. Może więc tym razem ekologiczny? Fajne są ekokosmetyki, ubrania, książki o ekologii. Kupując je, sprawdzaj, gdzie, jak i z czego został wyprodukowany prezent. Zwracaj uwagę, żeby nie był nadmiernie opakowany. Możesz także podarować prezent, który nie jest rzeczą - np. karnet na fitness, do SPA, bilety do teatru. To też jest w stylu eko. Pamiętaj, że najlepszym i bezcennym prezentem jest czas spędzony z bliskimi. Zanim nadejdzie, na zakupy prezentowe i spożywcze wybieraj się z płócienną ekotorbą wielorazowego użytku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto